کد خبر: 854

اجلاس جوانان جهان اسلام به ميزباني تهران برگزار مي شود


دبيركل مجمع جهاني بيداري اسلامي گفت: اجلاس جوانان جهان اسلام از كشورهاي مختلف با رعايت توازن جغرافيايي، مذهبي و قومي در 9 و 10 بهمن ماه برگزار مي شود.
دكتر ولايتي مشاور امور بين الملل مقام معظم رهبري در نشست خبري پژوهشكده قم با اشاره به برگزاري اولين اجلاس بين المللي بيداري اسلامي در شهريورماه امسال در تهران گفت: در اين نشست تصميماتي مبني بر برگزاري اجلاس جوانان، زنان، نويسندگان و هنرمندان و ديگر بخش هاي تخصصي جهان اسلام گرفته شد. بر همين اساس اجلاس جوانان جهان اسلام 9 و 10 بهمن ماه در تهران برگزار مي شود كه از كشورهاي مختلف با رعايت توازن جغرافيايي، مذهبي و قومي براي شركت در اين اجلاس دعوت مي شود و پس از گذشت چهار ماه از برگزاري اجلاس جوانان، اجلاس بين المللي زنان در ارديبهشت ماه سال 1391 برگزار مي شود و پس از آن اجلاس نويسندگان و اهل قلم برگزار خواهد شد.
وي درباره تعبير غربي ها از تحولات اخير مبني بر بهار عربي به جاي بيداري اسلامي گفت: اين اختلاف نظر ميان صاحب نظران در جهان وجود دارد. در جمهوري اسلامي ايران مقام معظم رهبري در خطبه هاي نمازجمعه بيداري اسلامي را مناسب اين حركات اخير در منطقه دانست. زمان كه به مرور گذشت به تدريج اين نظر نيز مورد تاييد ديگران قرار گرفت. زيرا وجه مشترك همه كساني كه در ميدان مبارزه هستند شعارهاي اسلامي است و اين افراد پس از برگزاري نمازجمعه تظاهرات خود را آغاز كرده و بر خواسته خود تاكيد مي كنند.
ولايتي با اشاره به برگزاري رفراندوم در مصر درباره حكومت آينده اين كشور افزود: در اين رفراندوم بيش از 70 درصد از مردم مصر به نفع اسلامي شدن حكومت آينده راي دادند. در تونس نيز همين اتفاق افتاد و در انتخابات افراد با تفكر اسلامي راي بيش تري به دست آوردند و اين واقعيت ها نشان مي دهد كه تحركات اخير بيداري اسلامي است كه حتي رسانه هاي غربي مانند روزنامه گاردين و مجله تايم نيز براي اين صبغه اسلامي تاكيد كردند.
به نظر مي رسد كه آينده مصر با وجود سختي ها روشن و به نفع جهان اسلام و جهان عرب است.
دبيركل مجمع جهاني بيداري اسلامي درباره تحولات كشورهاي غربي گفت: تحولات رخ داده در جهان اسلام يك مجموعه بشارت دهنده با وجود سختي هاي پيش آمده است، اما تحولات غرب نويدبخش است زيرا مشكل اقتصادي در اين كشورها فراگير شده و ديگر غربي ها در حوزه سياسي توان قبلي را ندارند و نمي توانند سياست خود را به كشورهاي اسلامي تحميل كنند. از سوي ديگر كشورهاي اسلامي نيز ديگر تحمل گذشته را ندارند و برآيند اين دو يعني ضعف غرب و قدرت جهان اسلام. اين موضوع توازن ناعادلانه گذشته را تغيير خواهد داد و جهان اسلام در آينده به قطب قدرتمند تبديل خواهد شد. ولايتي ادامه داد: دوران طلايي آمريكايي ها به سر آمده است. آنها پس از جنگ جهاني دوم يكه تاز بودند و دچار توهم شدند و همواره دنبال بهانه مي گشتند كه به عراق و افغانستان بروند تا نيت و قصدهايشان در قرون نوزدهم و بيستم را اعمال كنند؛ در حالي كه جهان در قرن بيست و يكم به سر مي برد و هيچ كشوري ظرفيت آن را ندارد كه بتواند نظرات خود را در عرصه بين المللي تحميل كند. آمريكا اكنون با مشكلات نظامي و اقتصادي مواجه بوده و دير يا زود اگر بخواهند يا نخواهند نيز بايد از افغانستان بروند.
مشاور امور بين الملل مقام معظم رهبري با اشاره به دخالت غرب در اتفاقات اخير روسيه اضافه كرد: غربي ها كه مي بينند دولت روسيه به سمت استقلال بيشتر از تفكر آنها حركت مي كند، در امور داخلي اين كشور دخالت كرده و تحركاتي را انجام مي دهند. پيش بيني من اين است كه اين تظاهرات با تحريكات غربي ها انجام مي گيرد و اين كار، روسيه را از غرب دورتر خواهد كرد و بدانيد همه كشورهاي غيرغربي كه به غرب خوش بين هستند دير يا زود دست غربي ها برايشان باز مي شود. به طور كلي تظاهرات اخير روسيه اصيل و در جهت منافع ملت روسيه نيست.
ولايتي گفت: بيداري اسلامي در كشورهاي رخ داده تهديد اصلي براي منافع نامشروع غرب است، زيرا بيداري اسلامي موجب قطع نفوذ بيگانگان در كشورهاي در حال تحول است. همچنين در كشورهاي غربي نيز اسلام بعد از مسيحيت دين مردم است. اگر مردم اين كشورها نيز به اندازه كشورهاي اسلامي درباره روند بيداري اسلامي شور نداشته باشند از آن كمتر نيست، ما به آينده بيداري اسلامي خوش بين هستيم.
وي درباره نقش تركيه و عربستان در تحولات سوريه گفت: به نظر مي رسد برخي از كشورهاي منطقه در سوريه دخالت مي كنند اما اين دخالت به نفع آنها نيست. در سوريه اغلب مردم اين كشور دخالت نكردن بيگانگان در امور داخلي اين كشور را خواستارند. فرض بر اين كه مردم مطالباتي دارند، دولت بشار اسد نيز قول ايجاد اصلاحات را داده است، به فلان كشور همسايه چه ارتباطي دارد كه در امور داخلي اين كشور دخالت مي كند؟ اگر دخالت مجاز شناخته شود به نفع كشورهاي منطقه نيست، در اين صورت هر كشوري كه دلش بخواهد در امور كشور ديگر دخالت مي كند.
ولايتي با اشاره به آينده دولت بشار اسد اظهار كرد: دولت سوريه يك حكومت ريشه دار در اين كشور دارد. ما پيش بيني نمي كنيم كه دولت بشار اسد سقوط كند. كشورهايي مانند آمريكا، فرانسه، انگليس و رژيم صهيونيستي در سوريه دخالت مي كنند و خوب نيست كه كشورهاي منطقه نيز بخواهند در اين دخالت سهيم باشند و با طناب آمريكايي ها به چاه بروند. سوريه پيشينه چهل ساله اي در مقاومت عليه رژيم صهيونيستي دارد و از سال 1948 تاكنون در كنار فلسطين در برابر رژيم صهيونيستي مقاومت كرده است. اگر آمريكايي ها و انگليسي ها بخواهند سوريه را از خط مقاومت عليه رژيم صهيونيستي خارج كنند طبيعي است زيرا آن ها خود اين رژيم را آوردند و مدافع اسرائيل هستند اما كشورهاي مسلمان همسايه چرا بايد در توطئه غربي ها شركت كرده و در امور سوريه دخالت كنند.
ولايتي با اشاره به سوابق منفي انگليس در توطئه عليه ايران گفت: دولتمردان انگليس هنوز توهم قرن نوزدهم خود را دارند و در همه اقدامات شوراي امنيت عليه ايران پرچم دار بوده اند. وي گفت: انگليسي ها هنوز فكر مي كنند كه آفتاب حاكميت شان غروب نكرده است، اين در حالي است كه آفتاب آن ها سال هاست كه غروب كرده و آن ها قادر نيستند صدمه اي به اقتصاد ايران بزنند و با اين اقدام خود تنها يك رسوايي براي خود در نزد ملت ايران ايجاد كرده اند. داشتن رابطه با انگليس نفعي براي ملت ايران ندارد و تنها با وجود رابطه ميان ايران و انگليس، انگليسي ها توطئه هاي خود را گسترده تر مي كنند. از سوي ديگر درباره سياست خارجي وزارت امور خارجه كشورمان در برابر اقدامات انگليس بايد گفت كه اين سياست طبق همان سياست عزت مندانه نظام جمهوري اسلامي ايران است.
وي در پاسخ به سؤال خبرنگاري مبني بر اين كه به نظر مي رسد ايران در تحولات مصر و تونس تنها نظاره گر است، گفت: ايران در تحولات اخير يك نظاره گر صرف نيست. همين كه ايران پرچم اين مجمع جهاني بيداري اسلامي را برافراشته و انديشمندان و صاحب نظران را از سراسر جهان براي شركت در اين مجمع دعوت كرده است نشان مي دهد ايران تنها نظاره گر نيست و اقدامات و كمك هاي بسياري به كشورهاي در حال تحول انجام داده است. ولايتي همچنين در پايان اين نشست خبري با اشاره به سابقه خوب جبهه پايداري گفت: اعضاي جبهه پايداري افرادي مومن و خوش سابقه هستند.

 

 سایر مراکز اسلامی

مرکز اسلامی منچستر

مرکز اسلامی نیوکاسل

مرکز اسلامی بیرمنگهام

مرکز اسلامی گلاسکو (الهدی)