کد خبر: 638

تبعيض هشدار دهنده بازار مشاغل آلمان عليه مسلمانان

به نقل از منابع اينترنتي، اريکا تسن مدير عامل مرکز زنان مسلمان براي رويارويي با جامعه و تحصيلات عالي در کلن اظهار داشت: جامعه آلمان به قدر کافي جامعه بازي نيست که بگذارد ما به حرفه خود بپردازيم.

وي که در دهه 1980 مسلمان شده به دقت به حفظ حجاب و اصول ديني خود پايبند است و با اشاره به فضاي درحال تغيير حرفه اي و شغلي در آلمان همزمان با اخراج بسياري از زنان مسلمان از کار مرکز "زنان مسلمان براي رويارويي با جامعه و تحصيلات عالي" را تأسيس کرد، مرکزي که به استخدام زنان مسلمان کمک مي کند.

وي در شهر دوسلدورف اخيرا همايشي را با حضور 80 نفر از جمله دانشمندان، سياستمداران و فعالان امور اجتماعي برگزار کرد تا تبعيض عليه زنان مسلمان در فضاي کاري مورد بحث و بررسي قرار گيرد.

تسن اضافه کرد که مردم فکر مي کنند جامعه مسلمان نمي خواهد زنان مسلمان کار کنند. اما زنان مسلمان در جامعه اسلامي مورد تبعيض قرار نمي گيرند، بلکه اين جامعه است که نسبت به آنها تبعيض قائل مي شود.

تسن تنها مسلماني نيست که با تبعيض بازار کار رو به رو است، اسما دباخ که حدود 30 نامه اخراج را در پرونده خود جمع کرده نمونه خوبي در رابطه با افزايش تبعيض در جامعه است.

در آلمان بين 8/3 تا 3/4 ميليون مسلمان زندگي مي کنند که اين تعداد 5 درصد از جمعيت 82 ميليوني کشور را تشکيل داده اند.

آمارهاي اجتماعي نشان مي دهد مسلمانان آلمان به ويژه زنان محجبه به ندرت شانس پيدا کردن شغل را به دست مي آورند. چنين روندي براساس اظهارات ماريو پوکر از دانشمندان علوم اجتماعي در دانشگاه ملبورن در شرکتهاي متوسط اين کشور که به وضوع تمايلات ضد اسلامي خود را نشان مي دهند مشاهده مي شود.

وي افزود: حتي اگر آنها رنجش شخصي هم نداشته باشند فکر مي کنند مشتريها يا کارمندان آنها تصوير منفي از اسلام دارند و اين امر علتي براي عدم استخدام مردان و زنان مسلمان شده است.

رويکردهاي خصومت آميز آلماني ها نسبت به حضور مسلمانان در اين کشور به تازگي رشد قابل توجهي داشته و بحثهاي بسيار داغي درباره مسئله ادغام مسلمانان در جامعه شکل گرفته است.

نتايج يک نظر سنجي توسط دانشگاه مانستر نشان مي دهد آلمانيها نسبت به ساير همسايگان اروپايي خود ديد منفي‌تري نسبت به مسلمانان دارند.

 

 سایر مراکز اسلامی

مرکز اسلامی منچستر

مرکز اسلامی نیوکاسل

مرکز اسلامی بیرمنگهام

مرکز اسلامی گلاسکو (الهدی)