کد خبر: 3343

پيام حضرت آيت الله العظمي سيد علي خامنه اي به مناسبت ايام حج

متن کامل پيام رهبر معظم انقلاب اسلامي به اين شرح است:
بسم‌الله‌ الرحمن ‌الرحيم

والحمدلله رب العالمين و صلي الله علي محمد و آله الطاهرين و صحبه المنتجبين و من تَبِعَهُم باِحسانٍ الي يوم الدين

موسم حج که همواره موسم احساس عزّت و عظمت و شکفتگي جهان اسلام بود، امسال دستخوش اندوه و حسرت مؤمنان و مبتلا به احساس فراق و ناکامي مشتاقان است. دلها از غربت کعبه احساس غربت ميکند و لبّيکِ جداماندگان با اشک و آه درهم مي‌آميزد.
اين محروميت، کوته‌ مدت است و بحول و قوه الهي دير نخواهد پائيد، لکن درس آن که قدردانستن نعمت بزرگ حج است بايد ماندگار شود و ما را از غفلت برهاند. رمز عظمت و قدرت امت اسلام در جمع فراگير و متنوع مؤمنان در حريم کعبه و حرم پيامبر صلي الله عليه و آله و ائمه‌ي بقيع عليهم‌السلام را امسال بايد بيش از هميشه حس کنيم و در آن بينديشيم.
حج، فريضه ‌ئي بي‌مانند است؛ گل صد برگ در ميان فرائض اسلامي است؛ گوئي همه‌ي جوانب مهمّ فردي و اجتماعي، و زميني و آسماني، و تاريخي و جهاني دين، قرار است در آن مرور شود.
معنويت در آن هست، ولي بدون انزوا و گوشه ‌نشيني و خلوت ‌گزيني. اجتماع در آن هست، ولي به دور از درگيري و بدگوئي و بدخواهي. از سوئي حظ روحي از مناجات و ابتهال و ذکر الهي، و از سويِ ديگر پيوند اُنس و ارتباط مردمي.
حاجي با يک چشم پيوند ديرين خود با تاريخ، با ابراهيم و اسماعيل و هاجر، با رسول خدا در هنگام ورود پيروزمندانه به مسجدالحرام، و با خيل مؤمنان صدر اول را مينگرد، و با چشمي ديگر انبوه مؤمنان هم‌روزگار خود را که هر کدام ميتوانند دستي براي همياري و اعتصام جمعي به حبل‌الله باشند.
تدبّر و انديشيدن در پديده‌ي حج، حج ‌گزار را به اين باور قطعي ميرساند که بسياري از آرمانها و آرزوهاي دين براي بشريت، بدون هم‌افزائي و همدلي و همکاري مجموعه دين‌داران، به بار نمي‌نشيند، و با پيدايش اين همدلي و همکاري، کيد معاندان و دشمنان، مشکل مهمي بر سر اين راه پديد نمي‌آورد.
حج، رزمايش قدرت در برابر مستکبراني است که کانون فساد و ظلم و ضعيف‌کُشي و غارتگري‌اند و امروز جسم و جان امت اسلامي از ستمگري و خباثت آنان آزرده و خون‌آلود است. حج، نمايش توانائيهاي سخت و نرم امت است.
اين، طبيعت حج و روح حج و بخشي از مهمترين هدفهاي حج است، اين همان است که امام راحل خميني کبير، آن را حج ابراهيمي ناميد، و اين همان است که اگر متوليان امر حج که خود را خادم حرمين مينامند، صادقانه به آن گردن نهند و بجاي خشنودي دولت امريکا، رضاي الهي را برگزينند، ميتواند مشکلات بزرگي از جهان اسلام را حل کند.
امروز مانند هميشه ــ و بيش از هميشه ــ مصلحتِ الزامي امت اسلامي، در وحدت است؛ وحدتي که يد واحده در برابر تهديدها و دشمني‌ها پديد ‌آورد و بر سر شيطان مجسّم، امريکاي متجاوز و غدّار و سگ زنجيريش رژيم صهيونيستي، رعدآسا فرياد کشد و در برابر زورگوئيها شجاعانه سينه سپر کند.
اين معني فرمان الهي است که فرمود: وَاعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِيعًا وَلَا تَفَرَّقُوا..
قرآن حکيم، امت اسلامي را در چهارچوب أَشِدَّاءُ عَلَي الْکُفَّارِ رُحَمَاءُ بَيْنَهُمْ معرفي ميکند، و از او وظيفه‌ي: وَلَا تَرْکَنُوا إِلَي الَّذِينَ ظَلَمُوا، وَلَن يَجْعَلَ اللَّهُ لِلْکَافِرِينَ عَلَي الْمُؤْمِنِينَ سَبِيلًا، فَقَاتِلُوا أَئِمَّةَ الْکُفْرِ و لَا تَتَّخِذُوا عَدُوِّي وَعَدُوَّکُمْ أَوْلِيَاءَ را مي‌طلبد، و براي اينکه دشمن را مشخص کند، حکم: لا يَنْهَاکُمُ اللَّهُ عَنِ الَّذِينَ لَمْ يُقَاتِلُوکُمْ فِي الدِّينِ وَلَمْ يُخْرِجُوکُم مِّن دِيَارِکُمْ.. صادر ميفرمايد.
اين فرمانهاي مهم و سرنوشت‌ ساز هرگز نبايد از منظومه‌ي فکري و ارزشي ما مسلمانان جدامانده و به‌دست فراموشي سپرده شود.
امروز بيش از هميشه زمينه‌ي اين تحول اساسي در دسترس امّت و نخبگان دلسوز و صلاح‌انديش آن است. امروز بيداري اسلامي به معني توجه نخبگان و جوانان مسلمان به دارائيهاي معرفتي و معنوي خود يک حقيقت انکار نشدني است. امروز ليبراليسم و کمونيسم که در صد سال پيش و پنجاه سال پيش برجسته‌ترين ارمغانهاي تمدن غرب شمرده ميشد، بکلي از جلوه افتاده و عيوب درمان‌ناپذير آن‌ها آشکار شده است. نظام مبتني بر آن يک فروپاشيد و نظام مبتني بر اين ديگري هم درگير بحرانهاي عميق و در شُرُف فروپاشي است.
امروز نه فقط الگوي فرهنگي غرب ــ که از آغاز هم با وقاحت و رسوائي پا به ميدان گذاشت ــ بلکه حتي الگوي سياسي و اقتصادي آن يعني دموکراسي پولْ‌محور و سرمايه‌داري طبقاتي و تبعيض‌آميز، هم ناکارآمدي و فسادانگيزي خود را نشان داده است.
امروز کم نيستند نخبگاني در جهان اسلام که با گردن برافراشته و باافتخار و سربلندي، همه‌ي ادعاهاي معرفتي و تمدني غرب را به چالش ميکشند و جايگزينهاي اسلامي را با صراحت نشان ميدهند. امروز حتي برخي متفکران غربي که پيش از اين، ليبراليسم را مغرورانه، پايان تاريخ معرفي ميکردند، به ناچار آن ادعا را پس گرفته و به سرگرداني نظري و عملي خود اعتراف ميکنند.
نگاهي به خيابانهاي آمريکا، به رفتار دولتمردان آمريکا با مردم خود، به دره‌ي عميق فاصله‌ي طبقاتي در آن کشور، به حقارت و بلاهتِ کساني که براي مديريت آن کشور انتخاب شده‌اند، به تبعيض‌نژادي هولناک در آن، به قساوت مأمور موظف آن که يک غيرمجرم را در خيابان با خونسردي و در برابر چشم رهگذران با شکنجه به قتل ميرساند، عمق بحران اخلاقي و اجتماعي تمدن غربي و اعوجاج و بطلان فلسفه‌ي سياسي و اقتصادي آن را آشکار ميکند.
رفتار آمريکا با ملتهاي ضعيف، نسخه‌ي بزرگ‌شده‌ي رفتار آن پليس است که زانوي خود را بر گردن يک سياه‌پوست بيدفاع گذاشت و آن قدر فشرد تا جان داد.
دولتهاي ديگر غربي هم هر يک به اندازه‌ي وُسع و امکان خود نمونه‌هاي ديگر از اين وضعيت فاجعه‌بارند.
حج ابراهيمي پديده‌ي شکوهمند اسلام در برابر اين جاهليت مدرن است؛ دعوت به اسلام و نمايش نمادين زيست جامعه‌ي اسلامي است. جامعه‌ئي که در آن همزيستي مؤمنان، در حرکتي پيوسته، بر گرد محور توحيد، برترين نشانه است؛ دوري از تنازع و تعارض، دوري از تبعيض و امتيازات اشرافي، دوري از فساد و آلودگي، شرط لازم است؛ رمي شيطان و برائت از مشرکان و آميختگي با فرودستان و کمک به مستمندان و برافراشتن شعائر اهل ايمان، در شمار وظائف اصلي است؛ و دست يافتن به منافع و مصالح عمومي همراه با ياد خدا و شکر او و بندگي او هدفهاي مياني و نهائي است.
اين تصوير اجمالي از جامعه‌ي اسلامي در آئينه‌ي حج ابراهيمي است، و مقايسه‌ي آن با واقعيّت جوامع غربي پر ادّعا، دل هر مسلمان با همّت را لبريز از شوق به تلاش و مبارزه براي رسيدن به چنين جامعه‌ئي ميسازد.
ما مردم ايران به هدايت و رهبري امام خميني کبير، با چنين شوقي قدم در راه گذاشتيم و موفق شديم. ادعا نميکنيم که توانسته‌ايم آنچه را که مي‌شناسيم و دوست ميداريم يکسره تحقق بخشيم، ولي ادعا ميکنيم که در اين راه بسي پيش رفته و موانع بسياري را از سر راه برداشته‌ايم. به برکت اعتماد به وعده‌هاي قرآني، گام ما استوار مانده است. بزرگترين شيطان راهزن و غدار اين زمان يعني رژيم آمريکا نتوانسته است ما را بترساند يا مغلوب مکر و فريب خود کند، يا جلو پيشرفت مادي و معنوي ما را بگيرد.
ما همه‌ي ملتهاي مسلمان را برادران خود ميدانيم، و با غير مسلماناني که در جبهه‌ي معارض وارد نشده‌اند با نيکي و عدالت رفتار ميکنيم. غم و گرفتاري جوامع مسلمان را گرفتاري خود به شمار ميآوريم و براي علاج آن تلاش ميکنيم. کمک به فلسطين مظلوم، دلسوزي براي پيکر مجروح يمن و دغدغه‌ي مسلمانان زير ستم در هر نقطه‌ي جهان را اهتمام هميشگي خود قرار ميدهيم.
نصيحت به سران برخي کشورهاي مسلمان را وظيفه ميدانيم؛ دولتمرداني که به جاي تکيه به برادر مسلمان خود، به آغوش دشمن پناه ميبرند و براي سود شخصي چند روزه، تحقير و زورگوئي دشمن را تحمل ميکنند و چوب حراج به عزّت و استقلال ملت خود ميزنند. آنان که بقاء رژيم غاصب و ظالم صهيونيست را مي‌پذيرند و پنهان و آشکار دست دوستي به آنان ميدهند. اينان را نصيحت ميکنيم و از پيامدهاي تلخ اين رفتار بر حذر ميداريم.
حضور آمريکا در منطقه‌ي غرب آسيا را به زيان ملتهاي اين منطقه و موجب ناامني و ويراني و عقب‌ماندگي کشورها ميدانيم. در قضاياي کنوني آمريکا و حرکت ضد تبعيض نژادي در آن هم، موضع قاطع ما جانبداري از مردم و محکوم کردن رفتار قساوت‌آميز دولت نژادپرست آن کشور است.
در پايان با سلام و صلوات به حضرت بقيةاللّه ارواحنا فداه، ياد امام راحل را گرامي ميدارم و به ارواح طيبه‌ي شهيدان درود ميفرستم و حجّ ايمن و مقبول و مبارک را در آينده‌ي نزديک براي امت اسلامي از خداوند متعال مسألت ميکنم.
والسلام علي عباداللّه الصالحين
سيد علي خامنه‌اي
7 مرداد 1399

اذان صبح
 
 

 برنامه های مرکز

 

 سایر مراکز اسلامی

مرکز اسلامی منچستر

مرکز اسلامی نیوکاسل

مرکز اسلامی بیرمنگهام

مرکز اسلامی گلاسکو (الهدی)