کد خبر: 3341

هم انديشي بزرگداشت حضرت امام خميني (ره) در سي ويکمين سالگرد رحلت آن حضرت در مرکز اسلامي انگليس


هم انديشي بزرگداشت شخصيت امام خميني در سي و يکمين سالگرد رحلت بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران با عنوان «ميراث امام خميني» عصر چهارشنبه 14 خرداد ماه 1399 با مشارکت انديشمندان جهان اسلام و شخصيت هاي علمي مسيحي در مرکز اسلامي انگليس به صورت زنده در شبکه هاي مجازي و تلويزيوني برگزار شد.
در اين مراسم که همزمان از شبکه هاي مجازي مرکز اسلامي انگليس در يوتيوب، فيس بوک، دو شبکه تلويزيوني اهل بيت تي وي و هدايت تي وي و شبکه هاي فارسي وعربي يونيوز زنده پخش مي شد " ميراث گرانقدر امام راحل (ره)" گرامي داشته شد و 11 انديشمند مسلمان ومسيحي از کشورهاي استراليا، کانادا، ايران و انگليس به بيان تاثيرات انديشه هاي امام خميني در جهان پرداختند. در اين هم انديشي پس از تلاوت آياتي از قرآن کريم توسط حجت الاسلام سيد نسيم حيدري، نماهنگ هايي از زندگي امام خميني (ره) و فراز هايي از بيانات مقام معظم رهبري در باره مواضع بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران براي مخاطبان، به زبان انگليسي پخش شد.
حجت الاسلام و المسلمين سيد هاشم موسوي، نماينده ولي فقيه در انگليس در سخنان خود با تسليت به مناسبت سي و يکمين سالگرد ارتحال امام خميني به تبيين موضوع هم انديشي يعني ميراث امام خميني پرداخت و يادآور شد که اين ميراث معنوي در حال حاضر بيش از هر زمان در حال شکوفايي در سراسر جهان است و تا انديشه هاي امام خميني و ميراث او در بين ما زنده است، امام خميني نيز زنده است.
رئيس مرکز اسلامي انگليس با بيان اينکه تا پيش از انقلاب اسلامي هميشه عنوان مي شد که اسلام توانايي و ظرفيت اداره جامعه را ندارد، تصريح کرد امام خميني چگونه پس از پيروزي انقلاب اسلامي و با پايه گذاري نظام جمهوري اسلامي ايران، خلاف اين ادعاها را به اثبات رساند و توانايي اسلام براي اداره جامعه و حکومت را آشکار کرد.
حجت الاسلام والمسلمين موسوي با بيان اينکه اين نظريه از قبل به صورت نظري در ميان علماي شيعه وجود داشت، اظهار داشت که امام خميني ره توانست اين ديدگاه نظري را جامه عمل بپوشاند.
نماينده ولي فقيه در انگليس با اشاره به بيانات امروز مقام معظم رهبري گفت: آنچه امام خميني انجام داد مانند ايجاد موج هاي بزرگي در يک اقيانوس بود. وي سپس از اعتماد قطعي به وعده هاي الهي به عنوان يکي از ويژگي هاي امام خميني نام برد و افزود ايشان هرگز وارد کاري که صد در صد به نيت قربتا الي الله نبود، نمي شد.
رئيس مرکز اسلامي انگليس با بيان خاطره شهيد مطهري از ديدارش با امام در پاريس، به چهار «ايمان» در امام ، اشاره و تصريح کرد. شهيد مطهري در سخنان خود به چهار ايمان يعني ايمان به خدا، ايمان به هدف، ايمان به راه و روش و ايمان امام به حرف و سخن خود اشاره کرده است.
حجت الاسلام و المسلمين سيد هاشم موسوي از پايه گذاري هفته وحدت و روز قدس به عنوان ابتکارهاي درخشان امام نام برد و يکي از نشانه هاي بزرگ و اصلي انقلاب اسلامي به رهبري امام خميني را حمايت از مستضعفين و ستمديدگان جهان معرفي کرد و افزود: تمايزي که امام خميني بين اسلام ناب محمدي و اسلام آمريکايي برقرار کرد، يکي از انديشه هاي هوشمندانه امام بود و همچنين تعهد امام به موضوع فلسطين را يکي ديگر از ويژگي هاي امام برشمرد.
رئيس مرکز اسلامي انگليس در پايان سخنان خود با يادآوري مسئوليت حفظ و نگهداري از ميراث امام خميني، بر مطالعه، حفظ و نشر آثار ايشان تاکيد کرد و گفت: امروزه انديشه هاي امام بيش از هر زمان ديگري در جهان در حال گسترش و شکوفايي است.
دکتر ظفر بنگاش، پژوهشگر و سردبير سابق مجله «کرسنت اينترنشنال» از کانادا امام خميني را مهمترين شخصت قرن بيستم معرفي کرد. وي با بيان اينکه نمي توان در اين فرصت گوشه اي از حق شخصيت چند بعدي وي را ادا کرد، تمرکز خود را بر روي مهمترين ميراث او يعني انقلاب اسلامي که منتهي به نظام جمهوري اسلامي شد قرار داد. وي با اشاره به تاريخ آسيا و آفريقا پس از جنگ جهاني دوم، استقلال اين کشورها را نمايشي توصيف کرد که در آن استعمارگر اروپايي اداره کشورهاي اسلامي را به نمايندگان بومي خود سپرده بودند. وي امپرياليسم آمريکا و صهيونيسم را دو عامل مهم مشروعيت زدايي از رژيم پهلوي دانست و ايران را تنها کشور واقعاً مستقل دنيا معرفي کرد. به گفته وي حتي کشوري مانند آمريکا نيز مستقل نبوده و مجبور به پيروي از سياستهاي صهيونيستي است.
وي با ارائه تعريفي از تقواي فردي اظهار داشت که تجسم تقواي جمعي و عمومي مردم را بايد در شکل گيري حکومت ديني ملاحظه کرد. وي با اشاره به ظلم ستيزي امام يادآور شد که وي خود را خدمتگذار مستضعفين مي دانست. وي در ادامه از اينکه اين سعادت را يافته ايم که ادامه شخصيت امام خميني را در آيت الله خامنه اي پيدا کنيم، ابراز خرسندي کرده و خدا را سپاس گفت.
پروفسور رادني شکسپير، استاد اقتصاد باينري و از فعالان اجتماعي به عنوان يکي ديگر از سخنرانان اين هم انديشي مجازي در سخنان خود امام خميني را رهبري بزرگتر از مهاتما گاندي، نلسون ماندلا و مارين لوتر کينگ معرفي کرد. وي گفت امام خميني مرد بزرگي بود، هست و خواهد بود. وي که بيشتر از زاويه اقتصاد به ميراث امام خميني توجه دارد از نظريات امام خميني براي جايگزين کردن نظام اقتصادي فعلي با نظامي که اسلام و مسلمانان را از فقر رها کند، ستايش کرد.
شيخ نورالاقطاب صديقي از علماي اهل تسنن و قائم مقام رئيس کالج اسلامي حجاز در سخنان خود اظهار داشت که فايده نظرات و آرمانهاي امام خميني نه فقط به شيعيان بلکه به مسلمانان اهل سنت از جمله خود من هم رسيده است. وي گفت که امام خميني با صداي بلند برتري اسلام را به گوش همه رساند و نشان داد که پيام اسلام در تمام جهان با جديّت شنيده مي شود. وي بزرگترين ميراث امام خميني را حکومتي دانست که امروز در نهايت استقلال در برابر زورگويي و در دفاع از ضعفا صداي خود را با اعتماد به نفس بلند مي کند. وي خاطرنشان کرد امام خميني بدون داشتن تعهد و اشتياق نمي توانست موفق شود. هرکس در راه خدا قدم بردارد خداوند محبت او را در قلوب انسانها قرار مي دهد. اين عالم سني در اين باره از عشق مردم ايران به امام خميني و حضور ميليوني در تشييع جنازه او ياد کرد. وي همچنين سادگي زندگي بنيانگذار انقلاب اسلامي و سادگي محل سکونت او در جماران را يکي از شگفتي هاي اين شخصيت بزرگ برشمرد.
خانم سيده ام فروه، پژوهشگر و فعال مدني نيز در سخنان خود امام خميني را بزرگترين و تاثيرگزارترين رهبر قرن بيستم برشمرد و او را داراي ويژگي هاي اخلاقي و معنوي اي دانست که وي را از ساير رهبران جهان متمايز مي کند. وي او را بهترين نمونه از يک رهبر استثنايي معرفي و او را به اقيانوسي از علم تشبيه کرد. وي گفت امام خميني تنها کسي بود که راه رسيدن به وحدت امت اسلامي را در عمل نشان داد.
دکتر سعيد شهابي از فعالان بحريني به عنوان سخنران ديگر اين هم انديشي گفت نمي توان اين واقعيت را کتمان کرد که دنيا پس از امام خميني به طور کلي دگرگون شد. به گفته وي امام خميني واقعاً مسير تاريخ را عوض کرد.
دکتر شهابي از امام به عنوان فردي ممتاز و داراي ويژگي هاي منحصر به فرد ياد کرد و افزود امام خميني به غيب و قدرت نامتناهي خدا ايمان راسخ داشت. وي حضور او را بسيار قوي و نگاه او را فوق العاده نافذ توصيف کرد و گفت هنگامي که براي نخستين مرتبه امام را در پاريس ملاقات کرده توقع ديدن چنين انساني را نداشته است. وي اظهار داشت امام شبيه هيچ کسي که ما تا آن زمان ديده بوديم نبود.
حجت الاسلام و المسلمين دکتر سيد سعيد رضا عاملي، استاد ارتباطات دانشگاه تهران و دبير شوراي عالي انقلاب فرهنگي، امام خميني را مرد قرن ناميد و گفت: وي در حالي که تمام جهان تحت سيطره نظام هاي سکولار بود ظهور کرد. وي رمز موفقيت امام را شخصيت جامع او معرفي کرده و آن را جامعيتي دانست که به منبع اصلي جامعيت و کمال يعني خدا و به مفاهيم اسلامي متصل بود. وي امام خميني را همزمان فيلسوف، مرجع، فقيه، رهبر سياسي و عارف توصيف کرد که شخصيت عرفاني او بيش از هر جنبه ديگري جامعه را تحت تاثير قرار داده است. به گفته وي امام خميني نه تنها ايران بلکه تمام جهان را تحت تاثير قرار داد.
دکتر عاملي جدايي دين از همه عرصه هاي زندگي در آن دوره را يک وضعيت عادي توصيف کرد و گفت امام خميني با برهم زدن اين وضعيت، افتخار و اعتماد به نفس را به همه مسلمانان بازگرداند. وي گفت جامعه فلسطين که در آن زمان تنها بود به برکت امام خميني نيروي تازه اي يافت و ميزان حمايت جهاني از آن افزايش پيدا کرد.
وي در ادامه اظهار داشت که جنبش سياهان در آمريکا ديگر فقط جنبش سياهان نبوده و بلکه جنبشي عليه بي عدالتي و سلطه يک درصدي ها بر 99 درصد انسانها است. وي در پايان خاطرنشان کرد که در آينده خواهيم ديد که فرهنگ مقاومت تمام جهان را در خواهد نورديد.
در اين هم انديشي همچنين حجت الاسلام سيد عباس عابدي معاون فرهنگي مرکز اسلامي انگليس عمل صالح، توکل کامل به خدا و خلوص نيت را با توجه به آموزه هاي قرآني از جمله عوامل موفقيت توصيف کرد که در امام خميني بروز و تجسم ويژه اي داشت. وي يکي از مهم ترين اين خصال در امام خميني را خلوص نيت وي برشمرد و آن را به عنوان يکي از مهمترين عوامل پيروزي امام خميني دانست.
حجت الاسلام سيد عليرضا رضوي رييس مجلس علماي شيعه اروپا، ميراث امام خميني را دانش و تاليفات او معرفي کرده و خاطرنشان کرد بيش از هر چيز قيام او عليه ظلم را بايد ميراث اصلي وي به حساب آورد. وي گفت امام به مستضعفين جهان صداي بلندي بخشيد و موجب افتخار ماست که پيرو چنين انساني باشيم. وي جهان امروز را جهاني سراسر متفاوت از جهان پيش از امام خميني دانست و تاکيد کرد که او توانست يک تنه مسير تاريخ را با يک انقلاب عوض کند. وي در ادامه گفت امام خميني نه تنها به اسلام، که به همه اديان غرور و افتخار بخشيد.
سخنران ديگر اين هم انديشي ديويد اسميت کشيش و نويسنده استراليايي بود که با بيان اينکه امام خميني به عنوان مرد سال مجله تايم در سال 1979 انتخاب شده بود دليل آن را موفقيت امام در سرنگوني نظام 2500 ساله شاهنشاهي معرفي کرد. وي امام خميني را فراتر از يک سياستمدار و يک نويسنده و شاعر معرفي کرده و گفت آنچه از وي به عنوان ميراث باقي مي ماند انقلابي است که همچنان نمونه کم خشونت ترين انقلاب تاريخ به حساب مي آيد. وي رهبري کشور در زمان جنگ و حمايت امام از فلسطين را از ويژگي هاي مهم او توصيف کرده و روش مبارزه بدون خشونت امام را مورد تحسين قرار داد.

اذان صبح
 
 

 برنامه های مرکز

 

 سایر مراکز اسلامی

مرکز اسلامی منچستر

مرکز اسلامی نیوکاسل

مرکز اسلامی بیرمنگهام

مرکز اسلامی گلاسکو (الهدی)