کد خبر: 3338

پخش اقامه نمازعید سعید فطر از طریق شبکه های مجازی مرکز اسلامی انگلیس

مرکز اسلامی انگلیس در اولین روز ماه شوال و عید سعید فطر برابر با یکشنبه 24 می 2020، با تدارک برنامه‌ای متفاوت از سال‌های گذشته میزبان صدها تن از مؤمنان خداجویی بود که به شکرانه یک ماه روزه داری و عبادت خالصانه در ماه میهمانی خدا، به صورت غیرحضوری از طریق شبکه‌های اجتماعی ارتباط برقرار کرده بودند تا در فضایی معنوی و روحانی و با تقرّب به درگاه الهی نماز عید را بصورت فرادی و به تبعیت از اقامه نماز به امامت حجت الاسلام والمسلمين سید هاشم موسوی نماینده حضرت آیت الله العظمی سید علی خامنه ای در انگلیس که در محل مرکز برگزار می شد، در منازل خود برپا دارند.
پس از اقامه نماز حجت الاسلام والمسلمین سید هاشم موسوی در خطبه اول نماز عید فطر که به زبان انگلیسی قرائت شد ضمن شکرگزاری این روز فرخنده و توفیق روزه داری در طول ماه مبارک رمضان، عید سعید فطر را به همه مسلمانان و مومنین به ویژه نمازگزاران و روزه داران ساکن انگلیس که به طور آنلاین این برنامه را دنبال می کردند، تبریک گفت.
نماینده مقام معظم رهبری در انگلیس در ادامه خطبه اول این نماز اظهار داشت: از خدا می خواهیم روح معنوی این ماه را در طول سال برای ما حفظ کند وماه رمضان را ماه غبارزدایی از قلب ها قرار دهد. ماه رمضان ماهی بود که مؤمنان تلاش کردند درعین رعایت دشواری های قرنطینه، از فواید معنوی این ماه و شب های قدر آن بهره مند شوند.
رییس مرکز اسلامی انگلیس مؤمنین را تشویق کرد تا تلاش کنند دستاوردهای معنوی و روحانی این ماه را تا سال آینده حفظ نمایند.
حجت الاسلام والمسلمین موسوی در خطبه دوم نماز با اشاره به روایتی از پیامبر بزرگوار اسلام شب عید فطر را شب پاداش نامید که در آن به روزه داران پاداش بی حساب داده می شود. رییس مرکز اسلامی انگلیس سپس این پرسش را مطرح کرد که از کجا باید بدانیم امروز روز عید است. وی تأکید کرد که منظور او نه معنای فقهی عید بلکه توجه به حدیث حضرت امیرالمومین (ع) است که فرمود عید روزی است که در آن معصیت خدا انجام نشود. از اینرو با این تعریف باید دید که آیا امروز برای ما عید است یا خیر. آیا معصیتی کرده ایم یا نه؟
نماینده ولی فقیه در انگلیس در ادامه با یادآوری روایتی از امام صادق (ع) خاطرنشان کرد که اگر کسی دو روز متوالی اش مانند هم باشد گرفتار خسران بزرگی است، توضیح داد که حضرت نمی فرمایند روز دوم بدتر باشد، حتی اگر مساوی هم باشند خسارت است. لذا اگر خود را از گناه دور کرده باشیم، آنگاه پیروز هستیم.
حجت الاسلام والمسلمین موسوی توضیح داد که طبق فرمایش پیامبر اسلام (ص) درماه رمضان دروازه های بهشت باز، دروازه های دوزخ بسته و شیطان به زنجیر کشیده می شود و در چنین شرایطی باید از خدا بخواهیم که این وضعیت ماه رمضان را برای ما دائمی کرده و برای همیشه درهای بهشت را باز و درهای جهنم را به روی ما بسته نگه دارد.
نماینده حضرت آیت الله العظمی خامنه ای در ادامه بیانات خود اظهار داشت: از علما می خواهیم که در این روزها همراه مردم باشند و آنان را از معارف اسلامی بهره مند سازند و همچنین از مردم و به ویژه جوانان درخواست داریم تا علما و روحانیون را رها نکنند، چرا که علما وارثان پیامبران هستند و رها کردن علما مانند رها کردن پیامبران الهی می تواند منتهی به رها کردن کتاب آسمانی شود و اگر بدانیم که پیامبر اسلام(ص) در پیشگاه خدا از مهجور بودن قرآن شکایت خواهد کرد باید بپذیریم که می تواند از مهجور ماندن علما هم شکایت کند.
رییس مرکز اسلامی انگلیس در پایان خطبه های نماز با ذکر دعا در پیشگاه الهی رحمت و غفران برای درگذشتگان و سلامتی و شفا برای بیماران و به ویژه بیماران مبتلا به کرونا را درخواست نمود و از حضرت ولی عصر (عج) خواست تا دست به دعا برداشته و از خدا بخواهد که ما را از یاران واقعی آن حضرت قرار دهد.
ماه مبارک رمضان امسال برای همه مسلمانان در سراسر جهان ويژگی خاصی داشت و به دلیل شیوع ويروس کرونا همه مسلمانان ناچار بودند به دلیل شرایط قرنطینه در منازل خود بمانند و از حضور در مراکز مذهبی محروم باشند. از اینرو مرکز اسلامی انگلیس تلاش کرد تا با استفاده از شبکه های مجازی و تلویزیونی ، نیاز معنوی مومنان روزه دار را در ماه مبارک رمضان در انگلیس فراهم نماید.
بنا برهمین گزارش مراسم عبادی عید سعید فطر که بصورت مستقیم از شبکه های تلویزیونی اهل بیت، هدایت و یونیوز وشبکه های اجتماعی مجازی یوتیوب، فیس بوک، اینستاگرام و توئیتر پخش می شد، ابتدا آقای حاج مهدی سروری از حرم مطهر ثامن الائمه حضرت علی بن موسی الرضا (ع) به قرائت دعای ندبه پرداخت و سپس حجت الاسلام سید عباس عابدی در بیاناتی کوتاه به بیان احکام ويژه مربوط به روز عید اشاره داشت.

اذان صبح
 
 

 برنامه های مرکز

 

 سایر مراکز اسلامی

مرکز اسلامی منچستر

مرکز اسلامی نیوکاسل

مرکز اسلامی بیرمنگهام

مرکز اسلامی گلاسکو (الهدی)