کد خبر: 3313

برگزاري مراسم بزرگداشت چهل و يکمين سالروز پيروزي انقلاب شکوهمند اسلامي ايران با عنوان: " به سوي چهل سال دوم مردم سالاري ديني" در مرکز اسلامي انگليس

رییس مرکز اسلامی انگلیس:انقلاب اسلامی از انقلاب حسینی مستقل نبوده و بلکه ادامه آن است.
مراسم بزرگداشت چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، روز 20 بهمن 1398 برابر با 9 فوریه 2020 میلادی، طی کنفرانسی با عنوان: «به سوی 40 سالِ دوم مردمسالاری دینی» و همراه با بزرگداشت چهلمین روز شهادت سرداران رشید اسلام حاج قاسم سلیمانی و حاج ابومهدی المهندس در محل مرکز اسلامی انگلیس در لندن برگزار شد.
در اين برنامه که جمع زيادي از شخصيت هاي علمي، ديني، سياسي و اقشار مختلف مردم و از مليت هاي مختلف حضور داشتند، پس از قرائت آياتي چند از قرآن کريم بمناسبت چهلمين روز شهادت سرداران رشيد اسلام حاج قاسم سليماني و ابو مهدي المهندس، سرود جمهوري اسلامي ايران نواخته شد و سپس حجت الاسلام و المسلمین سید هاشم موسوی نماینده مقام معظم رهبری در بریتانیا و رییس مرکز اسلامی انگلیس به عنوان اولین سخنران این کنفرانس مطالبی در زمینه بزرگداشت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به عنوان یکی از ایام الله ایراد کرد. وی پس از تبریک سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی گفت: همانطور که امام خمینی فرمودند، انقلاب اسلامی ایران پرتوی از عاشورا و انقلاب اسلامی امام حسین(ع) است. وی انقلاب اسلامی را در کنار سایر دستاوردها، یکی از دستاوردهای انقلاب حسینی برشمرد.
وی همچنین متذکر شد که به طور ویژه، دستاوردهای معنوی انقلاب اسلامی همانند دستاوردهای انقلاب امام حسین(ع) است و از این میان به شهادت طلبی، روحیه ایثار و خدامحوری اشاره کرد. به گفته وی، بر اساس آیات قرآن خدا به حضرت موسی امر کرد که امت اش را از ظلمات به نور هدایت کرده و پس از آن ایام الله را به آنها متذکر شود. وی خاطرنشان کرد که به این ترتیب حضور در نشست فعلی، یادآوری ایام الهی محسوب شده و از آنجایی که بزرگداشت ایام الله، تعظیم شعائر الهی است، حضور در این جلسه علامت پرهیزگاری و تقوای شرکت کنندگان است.
رییس مرکز اسلامی انگلیس سپس با اشاره به مراسم چهلم دو شهید بزرگوار، شهید سردار سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس و برگزاری مراسم بزرگداشت آنها در حدود صد کشور در دنیا، آن را نشانه محبوبیت آنها در قلوب انسانها توصیف کرد و یادآور شد که به گفته قرآن کسانی که ایمان آورده و عمل صالح انجام دهند در قلوب مردم محبوب می شوند.
سخنران بعدی این کنفرانس آقای حمید بعیدی نژاد، سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن از چالشها و پیروزی های انقلاب اسلامی در طول چهار دهه گذشته سخن گفت و اظهار داشت که موانع و چالشهایی که انقلاب اسلامی در طول عمر خود با آنها مواجه شده همواره آن را قوی تر کرده است. وی از تاثیر و اهمیت پيشرفت انقلاب اسلامي در منطقه و جهان معاصر سخن گفت و اینکه توضیح و تببین این تاثیر همواره یکی از موضوعات مورد بحث و مورد مطالعه پژوهشگران بوده است. وی اظهار داشت که پس از چهار دهه از انقلاب اسلامی، رسانه های غربی هنوز نتوانسته اند عمق پیام آن را درک کرده و در تحلیل های خود از جنگهای نیابتی نام می برند که در اصل روش استعماری خودشان است. وی گفت متاسفانه استراتژیست های غربی تصمیم به مقابله با انقلاب اسلامی گرفته و در این راه تلاش کردند آن را یک انقلاب شیعی و در تقابل با اهل سنت معرفی کنند. وی افزود برای پیشبرد این نقشه، آنها گروه های افراطی سنی را در برابر انقلاب اسلامی تجهیز و تقویت کردند تا هر چه بیشتر بتوانند دوگانگی بین شیعه و سنی را عمیق کنند.
وی در این زمینه به سرمایه گذاری هایی که برای شکل گیری داعش انجام شده اشاره کرد و اینکه داعش می توانست مانند یک دولت نفت را در بازار فروخته و پول آن را از طریق سیستم بانکی بین المللی دریافت کند. وی به فروش 70 هزار خودرو تویوتا به داعش به عنوان مثالی از اینگونه تسهیلات اشاره کرد. وی افزود با این همه و با تمام حمایتهایی که از داعش می شد این گروه نتوانست جایگاهی در بین مردم منطقه پیدا کرده و سیاست معرفی انقلاب اسلامی ایران به عنوان فقط یک انقلاب شیعی به شکست انجامید. وی در ادامه به نقش مردم در تحولات سیاسی کشور اشاره کرد و از رای گیری ها و انتخابات ایران به عنوان نشانه های بارز دموکراتیک بودن نظام ایران نام برد. وی همچنین اظهار داشت که انقلاب اسلامی در طول عمر خود شاهد چالشهای بسیاری بوده اما نتیجه نهایی همه این موانع، قوی تر شدن انقلاب اسلامی بوده است.
سخنران بعدی، کشیش فرانک گِلی، کشیش آنگلیکان بود که سخنان خود را با عنوان «مفهوم انقلاب اسلامی و اهمیت شهید سلیمانی» ارائه کرد. وی در سخنان خود به سه موضوع اهمیت انقلاب اسلامی ، توقع امام خمینی از ما در زمان حاضر و اهمیت شهادت سردار سلیمانی اشاره کرد.
وی در ابتدای سخنان خود انقلاب اسلامی را از بسیاری جهات شبیه انقلاب فرانسه و انقلاب روسیه دانست و آن را به عنوان خیزشی رستگارانه در برابر بیداد معرفی نمود. اما به گفته وی انقلاب ایران از جهاتی نیز متفاوت بود. از جمله اینکه برخلاف آن دو انقلابِ به اصطلاح «پیشرو»، در مفهوم تاریخی یک نوع عقبگرد را برای تحلیل گران غربی تداعی می کرد تا جایی که آن را یک پدیده در جهت مخالف مدرنیته ارزیابی می کردند. وی توضیح داد که گرچه انقلاب ایران از این دید متفاوت بود، اما در واقع می خواست استعلاء مفاهیم الهی را که کهنه شده بودند، زنده کند. وی گفت این هدف در مخالفت با همه آن چیزهایی که بود که رهبران غربی بدان اعتقاد داشتند، و به همین دلیل همه نیروی خود را برای مبارزه با انقلاب اسلامی بسیج کردند.
وی گفت امام خمینی در پاسخ به یکی از مقامات رژیم شاه که به او گفته بود چرا شما دنبال سیاست هستید؛ سیاست کار پلیدی است و شما نباید خود را به آن آلوده کنید؛ گفته بوداسلام همه اش سیاست است. وی گفت امام خمینی نشان داد که بیشتر احکام قرآن احکام سیاسی و اجتماعی است. وی اظهار داشت که امام خمینی در سخنرانی سال 1983 خود جدایی دین از سیاست را یک توطئه استعماری نامیده است.
وی در ادامه سخنان خود گفت امام خمینی در صورت حیات اکنون از ما توقع می داشت که از انقلاب دفاع کنیم. انقلابی که تحت فشار بی رحمانه ترین تحریم ها قرار دارد.
وی در خصوص شهادت سردار سلیمانی اظهار داشت که در مراسم تشییع جنازه وی، ایران شاهد حضور گسترده مردم و حمایت آنها از نظام بود. وی گفت آمریکا در حالی ایران را به تلاش برای دستیابی به سلاح های کشتار جمعی متهم می کند که آیت الله خامنه ای به صراحت آن را غیر اسلامی نامیده است. وی همچنین تلاشهای غرب برای نابود کردن شالوده های اخلاقی و فرهنگی انقلاب اسلامی و جامعه ایران را مورد انتقاد قرار داد.
این کشیش مسیحی ترور سردار سلیمانی را مخالف قوانین بین المللی و حتی قوانین داخلی آمریکا نامید و گفت حتی طبق قوانین آمریکا و بر اساس دستور مستقیم رئیس جمهور وقت، ترور رهبران خارجی توسط کارکنان دولت آمریکا ممنوع است. وی سپس به اهمیت روز قدس اشاره کرد و گفت گرچه ما مسیحیان و مسلمانان قرن ها بر سر بیت المقدس با هم جنگ کرده ایم، اما اکنون وقت آن است که در کنار هم برای به اهتزاز در آوردن پرچم توحید در این شهر نبرد کنیم.
سخنران بعدی آقای سید محسن عباس، روزنامه نگار و تحلیل گر سیاسی بود که در ابتدای سخنان خود گفت که همواره از سن نوجوانی حامی انقلاب اسلامی بوده است. وی اظهار داشت که جمهوری اسلامی کامل ترین ظهور رستگاری، بعد از خلافت کوتاه مدت مولا امیرالمومنین (ع) بوده است. وی تصریح کرد که از دید او انقلاب اسلامی به طور مستقیم احیای وضعیت زمان پیامبر(ص) و امیرالمومنین (ع) است. وی گفت حتی در زمان پیامبر(ص) هم انسانهای منافق حضور داشتند وانسانهایی مانند معاویه و یزید که می توان رشته پیوسته ای از آنها تا استعمار مدرن ترسیم کرد.
وی گفت اعتقادی ندارد که همه چیز در مورد انقلاب اسلامی بی نقص و عالی است یا اینکه همه مردم یا همه مسوولین ایرانی را دوست دارد. وی خود را فردی واقع بین توصیف کرد و گفت مشکلات و کاستی های بسیاری وجود دارد اما با همه این اوصاف، صِرف ادامه حیات و وجود داشتن انقلاب اسلامی با همه دشمنی ها و توطئه ها، خود یک معجزه است. وی گفت بنابراین باید از مردم ایران و از محور مقاومت تقدیر کرد که به این انقلاب اجازه رشد و بقا در سراسر جهان داده اند.
وی ایران را یک دموکراسی دینی نامید که پدیده ای یگانه و بی نظیر در جهان معاصر به حساب می آید. وی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری گفت پس از 41 سال از انقلاب اسلامی و با وجود همه سختی ها، چه کسی می تواند چنین جمعیت عظیمی را برای تشییع جنازه سردار سلیمانی به خیابانها بیاورد؟ وی گفت آیا این یک معجزه الهی نیست؟ وی خاطرنشان کرد که باید افراد بتوانند دست خدا را پشت این صحنه ببینند. وی گفت که به عنوان یک شهروند غربی، آلودگی مخفی شده در زیر روکش زیبای تمدن غرب را لمس می کند. به گفته وی جوامع غربی هیچ الگوی ثابت اخلاقی ای از نوع اخلاقیات وابسته به وحی و معنویات ندارند.
این سخنران در ادامه با نمایش اسلایدهایی از دستاوردهای علمی و فنی ایران، آنها را نتیجه پیروزی انقلاب اسلامی دانست. وی خود را وفادار به اسلام و آرمانهای پیامبرانه و معنوی آن دانست. وی در پایان گفت من به مردم ایران برای چهل سال مقاومت تبریک می گویم. اما از آنها می خواهم که خودشان را برای چهل سال دوم که سخت تر خواهد بود آماده کنند. به گفته او اکنون بیش از هر زمان دیگر، نیروهای شیطانی خود را برای شکست دادن انقلاب اسلامی آماده کرده اند.


بنا بر همين گزارش در اين مراسم نماهنگ هاي زيبايي از دستاوردهاي انقلاب اسلامي در طول چهل سال گذشته، يادآوري خاطراتي از پيروزي انقلاب اسلامي مردم ايران و بزرگداشت شهيد سليماني و شهيد المهندس پخش شد و پايان بخش اين مراسم اجراي سه سرود زيبا توسط گروه سرود مدرسه جمهوري اسلامي ايران در لندن و اعطاي جوايز به برندگان مسابقه ای با موضوع انقلاب اسلامی بود.
در حاشیه این مراسم نمایشگاه عکسی نیز از خاطرات پیروزی انقلاب اسلامی مردم ایران برپا شده بود.

اذان صبح
 
 

 برنامه های مرکز

 

 سایر مراکز اسلامی

مرکز اسلامی منچستر

مرکز اسلامی نیوکاسل

مرکز اسلامی بیرمنگهام

مرکز اسلامی گلاسکو (الهدی)