کد خبر: 3312

رييس مرکز اسلامي انگليس در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاري جمهوري اسلامي ايران در لندن در آستانه سالروز پيروزي انقلاب اسلامي گفت: انقلاب اسلامي سرآغاز موج مقاومت در جهان بود

حجت الاسلام والمسلمين سيد هاشم موسوي نماينده مقام معظم رهبري و رئيس مرکز اسلامي انگليس پيروزي انقلاب اسلامي را الگويي براي شکل گيري موج مقاومت، بيداري و اعتماد به نفس در نقاط مختلف جهان از جمله در غرب آسيا و آمريکاي لاتين دانست.

در آستانه چهل و يکمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي، حجت الاسلام و المسلمين سيد هاشم موسوي، در گفت‌وگوي اختصاصي با خبرنگار ايرنا، ويژگي ها و آثار بين‌المللي و برون مرزي انقلاب اسلامي را مورد بررسي قرار داد.

رييس مرکز اسلامي انگليس انقلاب اسلامي را انفجار نور تعبير کرد که با ايجاد اميد، تبديل شدن به الگو و تربيت نيروي انساني، نوري براي خروج انسان‌ها از ظلمات جهل است.

حجت الاسلام و المسلمين سيد هاشم موسوي در ابتداي سخنان خود به اهميت 22 بهمن به عنوان يوم الله اشاره کرده و با توجه به آيه 5 سوره ابراهيم، توضيح داد که خداوند در اين آيه به حضرت موسي (ع) امر مي کند که قوم خود را از ظلمت به نور خارج کند و در ادامه از او مي خواهد که اهميت ايام رهايي از ظلمت را به عنوان ايام الله به مردم يادآوري کند.

وي همچنين با اشاره به آيه 32 سوره حج، پيروزي ملت شريف ايران که همواره يادآور ذکر و لطف پروردگار است را از شعائر الهي برشمرده و تاکيد کرد که انسان هاي متقي و پرهيزکار نسبت به بزرگداشت و تعظيم اين شعائر اهتمام ويژه خواهند داشت.

حجت‌الاسلام و المسلمين موسوي با تأسي از سخن امام خميني (ره)، انقلاب اسلامي را انفجار نور ناميد و خاطرنشان کرد اولين ويژگي و کارکرد انقلاب اين است که مردم را از جهل و تاريکي به سمت نور هدايت کرد.

پيروزي انقلاب اسلامي نور اميدي را در دل‌هاي محرومين جهان، براي پيروزي بر نظام سلطه متبلور کرد.

وي توضيح داد که اين هدايت در سه حوزه قابل تعريف است. وي اولين حوزه مورد بررسي را حوزه «ايجاد اعتماد به نفس» در جبهه مستضعفين برعليه نظام سلطه ناميد و گفت؛ با وجود سال‌ها مبارزه و مقاومتِ مستضعفين، اين جبهه استکبار بود که دست بالا را داشت. اما پيروزي انقلاب اسلامي نور اميدي را در دل‌هاي محرومين جهان، براي پيروزي بر نظام سلطه متبلور کرد.

رئيس مرکز اسلامي انگليس افزود؛ از آنجايي که پيروزي انقلاب اسلامي يک پيروزي نظامي نبود، به سرعت به الگويي براي مقاومت و کسب اعتماد به نفس تبديل شد که اکنون نمونه هاي آن را در جاهاي مختلف دنيا و از جمله در غرب آسيا و آمريکاي لاتين مي بينيم.

وي سپس ويژگي انقلاب به عنوان يک نور هدايت را در حوزه «توجه به مکتب اهل بيت» مورد اشاره قرار داده و گفت: پس از انقلاب اسلامي توجه به مکتب اهل بيت گسترش زيادي يافت. به عنوان مثال قبل از انقلاب فقط تعداد بسيار انگشت شماري شيعه در فيليپين زندگي مي کردند که اين تعداد پس از انقلاب اسلامي به نزديک 30 هزار نفر، با صد ها روحاني شيعه و ده ها مسجد افزايش يافت.

حجت‌الاسلام و المسلمين موسوي همچنين ورود مکتب عاشورا به کشورهاي ديگر را مورد توجه قرار داد و از نيجريه به عنوان کشوري که اکنون حدود 10 ميليون شيعه دارد در اين خصوص نام برد.

وي حوزه سوم را «تربيت نيروي انساني» ناميد و توضيح داد؛ مشابه آنچه در خصوص تربيت انسانهاي تاثير گذار در طول 23 سال نبوت پيامبر اسلام(ص) ملاحظه مي کنيم و دستاوردهاي بزرگ آن مانند تربيت حضرت اميرمومنين (ع) در دامان پيامبر (ص) و نيز بزرگاني چون سلمان فارسي، ابوذر غفاري و عمار ياسر، مشابه آن را نيز مي توان در طول انقلاب اسلامي مشاهده کرد که در آن ما شاهد تربيت انسان‌هاي بزرگ و تاثيرگذاري مانند سيد حسن نصرالله، سردار سليماني و علمايي مانند شيخ زکزاکي هستيم.

رئيس مرکز اسلامي انگليس محبوبيت جهاني سردار سليماني و اينکه در نزديک صد کشور به انحاء مختلف مراسم بزرگداشت يا مرثيه براي او برگزار شد را در همين حوزه مورد توجه قرار داد.

حجت‌الاسلام و المسلمين موسوي در پاسخ سوالي در خصوص عوامل پيروزي انقلاب، ابتدا نارضايتي مردم از رژيم پهلوي و نارضايتي علما از حرکت کشور به سمت بي‌ديني را مورد تاکيد قرار داد که با رهبري عالمانه امام خميني(ره) به يک تحول اجتماعي عظيم منتهي شد. وي نارضايتي عمومي، رهبري و وحدت مردم حول رهبر را به عنوان سه اصل پيروزي انقلاب اسلامي برشمرد.

وي در ادامه توضيح داد که اگرچه ساختن يک نظام کار دشواري است اما نگه داشتن و حفظ آن بسيار سخت تر بوده و به اين ترتيب وي پس از امام خميني(ره) که طي ده سال اول پيروزي انقلاب آن را به خوبي مديريت کرد بر نقش مقام معظم رهبري در ادامه مسير و عبور دادن انقلاب از مسيرهاي بسيار سخت تاکيد کرد.

رئيس مرکز اسلامي انگليس تصريح کرد که هرگونه کمک به اين انقلاب در حکم تعظيم شعائر الهي بوده و به گفته قرآن نشانه پرهيزکاري و تقوي است.

وي در پاسخ به اين سوال که تاثيرات انقلاب اسلامي در خارج از مرزها را چگونه ارزيابي مي کند، روحيه مقاومت در منطقه غرب آسيا را مورد اشاره قرار داده و تصريح کرد آنچه اکنون به عنوان نيروي جبهه مقاومت از آن تعبير مي شود، روحيه اي است که از انقلاب اسلامي گرفته شده است.

حجت‌الاسلام و المسلمين موسوي با بيان اينکه اينگونه افراد پس از ديدن ايران، روحيه مقاومت را به جامعه خود تزريق مي کنند گفت؛ کمک‌هاي مادي را هر کسي مي تواند انجام دهد اما آن تاثيري که از طريق روحيه و انگيزه بالا ايجاد مي شود را فقط انقلاب اسلامي و با معرفي الگوهايي مانند امام خميني(ره) و شهدا مي تواند ايجاد کند. وي در همين رابطه خاطرات شهداي ما را به عنوان منبعي تمام نشدني در اين عرصه معرفي کرد.

وي در پاسخ به اين سوال که علت مخالفت جريان استکبار با انقلاب اسلامي را در چه مي داند اظهار داشت که در سياست خارجي آمريکا اصل بر اين است که همه کشورها بايد از اين سياست‌ها اطاعت محض کنند و هر کشوري که بخواهد مقاومت کند، بايد از سر راه کنار گذاشته شود.

به گفته رئيس مرکز اسلامي انگليس دو گروه از ملت‌ها را مي توان تصور کرد، اول گروهي که تابع محض سياست‌هاي آمريکا هستند و گروهي که در برابر اين سياست‌ها مقاومت مي کنند. وي خاطرنشان کرد که البته مقاومت، سختي ها و دردسرهايي داشته اما در دراز مدت فوايد آن بي شمار است.

حجت‌الاسلام و المسلمين موسوي در بخش ديگري از اين گفت وگو به سوالي درباره برنامه خود براي تبليغ اسلام در محل ماموريت پاسخ داد.

او گفت؛ وقتي مي خواهيم در جامعه اي يک فرهنگ را تبليغ کنيم بايد متوجه باشيم که ممکن است از قبل در ذهن مردم مانعي از جنس بدبيني نسبت به آن فرهنگ ايجاد شده باشد.

رئيس مرکز اسلامي انگليس توضيح داد که با اين حساب اولين هدف مي تواند زدودن اين تصوير منفي و شکستن ترس مردم محلي و در ادامه توليد محتواي کافي باشد. وي توضيح داد که مرکز اسلامي مايل به استفاده از ظرفيت هاي شبکه هاي مجازي براي رسيدن به اين دستاورد بوده و تلاش خواهد کرد از اين طريق پلي بين اين مرکز و جوانان و مردم عادي انگليس ايجاد کند.

 

 سایر مراکز اسلامی

مرکز اسلامی منچستر

مرکز اسلامی نیوکاسل

مرکز اسلامی بیرمنگهام

مرکز اسلامی گلاسکو (الهدی)