کد خبر: 3282

مراسم جشن فارغ التحصيلي اولين دوره طلاب حوزه علميه انگليس

همزمان با مراسم معارفه مدير جديد حوزه علميه انگليس حجت الاسلام و المسلمين سيد هاشم موسوي و توديع حجت الاسلام و المسلمين دکتر محمدعلي شمالي در روز چهارشنبه 29 خرداد 1398 برابر با 19 ژوئن 2019 ، جشن فارغ التحصيلي تعدادي از طلاب حوزه علميه انگليس با حضور جمعي از علما و فضلا و اساتيد حوزه و دانشگاهي، طلاب و دانشجويان در محل حوزه علميه انگليس در لندن برگزار شد.
حجت الاسلام والمسلمين محسن قمي، معاون ارتباطات بين الملل که به همين منظور به انگليس سفر کرده است، در ابتداي سخنان خود گفت: دراين جلسه بو و رايجه امام عصر(عج) به مشام مي رسد و توضيح داد که اين فقط يک ادعا و شعار نبوده، بلکه بر گرفته از آيات قرآني است. وي سپس با اشاره به داستان پيراهن يوسف و رسيدن بوي آن به مشام حضرت يعقوب از راه دور اين سوال را مطرح کرد که آيا بوي يوسفِ يعقوب معطرتر است يا بوي يوسفِ حضرت فاطمه (س)؟ وي خاطرنشان کرد همانطور که برخي به دليل زکام، بو و رايحه مادي را استشمام نمي کنند، برخي نيز به دليل زکام معنوي از استشمام رايحه معنوي عاجر هستند.
وي ضمن تقدير از جواناني که بهترين و شيرين ترين لحظات عمر خود را صرف علم اندوزي و يادگيري معارف اهل بيت (ع) مي کنند گفت که طبق سنتهاي حوزه، يک طلبه هرگز فارغ التحصيل نشده و فقط از مرحله اي به مرحله ديگر قدم مي گذارد؛ شيوه اي که نشان دهنده شعار «زگهواره تا گور دانش بجوي» است که در روايات نيز بدان تاکيد شده است.
حجت الاسلام والمسلمين قمي طلاب و حوزه ها را وارث سرمايه بزرگي که علمايي همچون شيخ صدوق و کليني و شيخ مفيد اندوخته اند، دانست و اظهار داشت که براي زنده ماندن حوزه هايي مانند قم، علماي شيعه؛ شهداي بسياري مانند شهيد اول و شهيد ثاني تقديم کرده اند. وي با اشاره به مقام بالاي علما در اسلام گفت که فقط بوسيدن دست سه گروه در اسلام توصيه شده، دست پدر و مادر، علما و سادات. وي ضمن تشريح مقام و فضيلت علما در اسلام و با بيان اينکه در قرآن نسبت به علمايي که به تعاليم خود عمل نمي کنند آياتي وجود دارد که آنها را به حمار تشبيه مي کند، اين جمله از امام خميني را يادآور شده که مي فرمود اهل جهنم از تعفن عالم بي عمل در زحمت هستند. وي گفت عالم ميتواند هم در اعلي عليين باشد و هم به دليل عمل نکردن به تعاليم خود، در اسفل السافلين.
وي با اشاره به آغاز به کار حجت الاسلام والمسلمين سيد هاشم موسوي به عنوان رئيس جديد حوزه علميه انگليس، وي را از مديران برجسته دانشگاه بين المللي المصطفي معرفي کرد که قبلاً تجربه بسيار موفقي در کشورفيليپين و همچنين انگليس داشته و علاوه بر آن از نظر پست هاي اجرايي و ستادي داراي تجربه بالايي است.
حجت الاسلام والمسلمين قمي خطاب به طلاب و دانشجويان گفت که قدر اساتيد خود را بدانند و توضيح داد که بهترين قدرداني از استاد پرسيدن سوال از اوست. به گفته وي هيچ چيز بيشتر از پرسشهاي خوب، به يک استاد نشاط و دلگرمي نمي دهد. وي همچنين تاکيد کرد: "هميشه بدانيد در حوزه، تزکيه مقدم بر تعليم است."
وي در سخنان خود از طلاب خواست که به جاي تکيه به هوش، استعداد و تلاش خود، به خدا اتکا کنند و از خدا براي وقت و عمرشان برکت بخواهند. وي از علامه طباطبايي و امام خميني به عنوان افرادي که به دليل اتکا به خدا و طلب برکت از او جريان ساز بوده و توفيقات بسيار کسب کرده اند نام برد.
وي همچنين اظهار داشت در ايران در آغاز انقلاب اسلامي حدود 8 تا 10 هزار طلبه وجود داشت که اين رقم اکنون به 290 هزار رسيده است. به گفته وي علاوه بر اين رقم، حدود 100 هزار نفر مبلّغ شيعه نيز اکنون در سراسر جهان مشغول بکار هستند. وي سپس خاطرنشان کرد که با اين همه، بر اين باور است که هنوز عُشر آنچه که در باب تعداد طلاب تربيت شده لازم است انجام نشده است.
حجت الاسلام ميرزا عباس مدير داخلي حوزه علميه انگليس در سخناني با اشاره به فارغ التحصيلي دوره اول دانشجويان اين حوزه از زحمات حجت الاسلام و المسلمين دکتر شمالي که بيش از پنج سال پيش سنگ بناي اين حوزه علميه را گذاشته است، تقدير و تشکر کرد. وي گفت همچنانکه در منشور تاسيس حوزه آمده است، در اين محل، تزکيه و تربيت بر تعليم مقدم است. وي گفت با اينکه امروز 8 نفر از طلاب اين حوزه فارغ التحصيل مي شوند، اين خود نشان دهنده آن است که هدف ما نه کميّت، بلکه کيفيت بوده است. وي با تاکيد بر اينکه يکي از اهداف تاسيس حوزه ايجاد و بازسازي فضاي حوزوي در غرب بوده است، خاطرنشان کرد که فارغ التحصيلان اين دوره به خوبي توانسته اند حس و حال حوزه، يعني روش تحصيل و تدريس و سلسله مراتب حوزوي را درک کنند.
وي تعداد طلبه هاي فعلي را 61 نفر معرفي کرد که شامل 27 طلبه مرد و 34 طلبه زن هستند.
خانم عاليه اعظم، پژوهشگر، معلم و يکي از طلاب شاغل به تحصيل در اين حوزه به نمايندگي از سوي دانشجويان سخناني در اين جلسه ايراد کرد. وي ضمن خوشامد گويي به رئيس جديد حوزه حجت الاسلام و المسلمين سيد هاشم موسوي گفت که تجربه تحصيل در حوزه براي وي و ساير دانشجويان مانند تجربه بهشت برين بوده است. وي يکي از تجربه هاي حوزه را فعاليت در زمينه تقريب بين اديان و گفتگو با علماي مسيحي معرفي کرد که به گفته وي همواره مديون فعاليتهاي حجت الاسلام و المسلمين دکتر شمالي بوده است. وي دکتر شمالي را داراي ويژگي هاي رهبري دانست که به او کمک مي کرد در گفتگوي با علماي ساير اديان بتواند ابتکار عمل را بدست گيرد که در نتيجه آن اکنون جامعه مسلمان اين منطقه بهترين رابطه همراه با توازن و احترام متقابل را با جوامع ديني ديگر دارد.
حجت الاسلام شيخ عيسي جهانگير، مدير کالج اسلامي و از مدرسين حوزه علميه ضمن تقدير از زحمات حجت الاسلام و المسلمين دکتر شمالي براي تاسيس اين حوزه علميه بر اين نکته تاکيد کرد که در حوزه هدف اصلي همواره تزکيه و تربيت بوده است تا تعليم. وي با اشاره به حديثي از امام موسي کاظم (ع) در باب تواضع اينگونه نتيجه گرفت که در پرتو تواضع است که انسان مي تواند به نقد خود بپردازد. وي ضمن خوشامد گويي به حجت الاسلام و المسلمين موسوي، به سوابق ايشان در تاسيس و مديريت حوزه علميه ديگري در فيليپين اشاره کرده و وي را از شخصيت هاي مهم و افراد برجسته در اين زمينه معرفي نمود.
در بخش ديگري از اين مراسم حجت الاسلام و المسلمين دکتر شمالي ضمن اشاره به سابقه خانوادگي خود در کودکي، خدا را سپاس گفت که با وجود عدم زمينه خانوادگي و حتي زمينه در مدرسه محل تحصيل، در سنين نوجواني موفق به طلبگي و تحصيلات حوزوي شده است، خاطرنشان کرد که گرچه در مدت عمر خود در معتبرترين دانشگاه ها و مدارس تحصيل و تدريس کرده ، اما حوزه هميشه براي وي اهميت خاصي داشته است. وي ازاينکه اکنون و بيش از 5 سال از تاسيس حوزه شاهد فارغ التحصيلي دوره اول مي باشد، ابراز خرسندي کرد و گفت که اين توفيق بدون خواست خداوند باريتعالي ممکن نمي بود.
وي بر تاييد و حمايت مراجع از حوزه تاکيد کرده و خاطرنشان کرد حوزه بدون اتصال و پيوستگي به مراجع اصلاً معني ندارد. وي حمايت مراجع از اين حوزه را نيز عامل برکت و موفقيت آن توصيف نمود. وي گفت اين حوزه مانند شاخه جواني است روييده بر بدنه درخت ِکهنسالِ حوزه هاي علميه و از همان نيروي حياتي و برکتي که آنها به برکت تاييد امام زمان (عج) از آن بهره مند هستند، برخوردار است.
حجت الاسلام و المسلمين دکتر شمالي خاطرنشان کرد که به نظر قاطبه مراجع، از تمام هزينه هاي انجام شده توسط ايشان، آنچه که مي توان به قطع گفت امام زمان (عج) از آن رضايت کامل دارد، هزينه در راه تاسيس حوزه و تربيت طلاب است. وي گفت اگر حوزه ما با وجود جوان بودنش توسط امام زمان (عج) پذيرفته شود، از همان برکت و نيرويي که حوزه هاي قديمي برخوردار هستند، بهره مند خواهد شد.
حجت الاسلام و المسلمين سيد هاشم موسوي نيز در سخناني ضمن ابراز خوشحالي از حضور در جمع علما و مراسم فارغ التحصيلي، اظهار داشت که حوزه خانه علما است و جاي تعجب نيست که ما شاهد جمع شدن علما در اين محل هستيم. وي با اشاره به تاريخ تاسيس حوزه ها بر اين نکته تاکيد کرد که تاسيس اين مدارس هرگز در طول تاريخ کار آساني نبوده است. وي اظهار داشت که نمي توان خود را با علمايي مانند آيت الله حائري يزدي موسس حوزه علميه قم و مراجعي مانند آيت الله مرعشي نجفي مقايسه کرد و در برابر آنها طلبه اي بيش نيستيم. وي گفت با اين حال از اساتيد آموخته ايم که بايد از جايي و از صفر شروع کنيم و خدا البته با برکت خود کمک خواهد کرد.
وي به طلبه هاي فارغ التحصيل شده حوزه يادآوري کرد که اکنون وارد مرحله جديدي از زندگي شده اند که نيازمند تلاش و تمرکز بيشتري است. وي عامل موفقيت در اين مسير را داشتن خلوص معرفي کرده و توضيح داد که بدين ترتيب قلب از رحمان پر مي شود و جايي براي شيطان باقي نمي ماند. وي علم را به نوري تشبيه کرد که خدا به قلب آناني که دوستشان دارد مي تاباند.
حجت الاسلام و المسلمين موسوي با تصريح بر اينکه همواره بايد به نقش کساني که قبل از ما کارهايي را پايه گذاري کرده اند احترام گذاشت از تلاشهاي مرحوم دکتر علمي رئيس سابق کالج اسلامي لندن تقدير بعمل آورد.
در پايان اين مراسم گواهينامه هاي اولين دوره فارغ التحصيلي طلاب حوزه علميه انگليس در لندن توسط حجج اسلام والمسلمين قمي، شمالي و موسوي به طلاب اهدا شد و از سوي حوزه علميه انگليس لوح تقديري نيز به حجت الاسلام والمسلمين دکتر شمالي اهدا گرديد.

اذان صبح
 
 

 برنامه های مرکز

 

 سایر مراکز اسلامی

مرکز اسلامی منچستر

مرکز اسلامی نیوکاسل

مرکز اسلامی بیرمنگهام

مرکز اسلامی گلاسکو (الهدی)