کد خبر: 3281

حجت الاسلام والمسلمين دکترمحمد علي شمالي در مصاحبه اختصاصي با خبرگزاري جمهوري اسلامي ايران:مسلمانان بايد در بطن تصميم سازي انگليس وارد شوند

حجت‌الاسلام ‌والمسلمين محمدعلي شمالي در آستانه پايان مسئوليت خود به‌عنوان رئيس مرکز اسلامي انگليس خواهان ورود مسلمانان در بطن تصميم سازي‌هاي اين کشور و فعاليت براي منافع جامعه بشري شد.
حجت‌الاسلام ‌والمسلمين شمالي در مصاحبه با خبرنگار ايرنا ضمن اشاره به اهميت حضور مسلمانان در فضاي جريان اصلي مديريتي و رسانه‌اي کشورهاي غربي خاطرنشان کرد مسلماناني که شهروند انگليس هستند بايد خود را شهروند درجه‌يک و محق در تصميم‌گيري‌ها دانسته و در عرصه‌هاي رسانه‌اي و سياسي وارد شوند.
وي تأکيد کرد: بايد استعدادهاي مسلمانان در زمينه‌هاي مختلف شناسايي و جهت دهي شده و از جواناني که وارد اين عرصه‌ها مي‌شوند، حمايت معنوي و تخصصي کرد.
رئيس مرکز اسلامي انگليس خط اصلي در دوران مدريت خود را معرفت افزايي وپرورش معرفي کرده و افزود با تاسي به پيامبر اکرم (ص) که خود را معلم و مأموريت خود را تعليم معرفي نمودند، خود را معلمي در نظر گرفته که بايد زمينه رشد معرفتي و معنوي را تا حد امکان براي همگان فراهم نمايد. وي با بيان اينکه جامعه مسلمانان بايد يک جامعه موفق و الگو باشد، توضيح داد که ميزان طلاق و بحران‌هاي اجتماعي و فرهنگي در بين مسلمانان انگليس بايد از همه گروه‌ها کمتر باشد و الا ما مسلمان خوبي نيستيم. حجت‌الاسلام ‌والمسلمين شمالي از جايزه جشنواره علمي علامه طباطبايي که پنج سال است هرساله به دانش آموزان برتر مسلمان اهدا مي‌شود به‌عنوان وسيله‌اي براي شناسايي، تقديرو هدايت تحصيلي اين استعدادها نام برد.
وي در اين مصاحبه اهداف خود در دوره مديريت پنج‌ ساله بر مرکز اسلامي انگليس را در سه زمينه کلي خلاصه کرد: تقويت افراد، ايجاد وحدت و سازمان دهي و برقراري ارتباطات مؤثر با ساير مسلمانان و با غير مسلمانان.
وي خود را يک معلم توصيف کرد و بابيان اينکه همه فعاليت‌ها و اهداف ذکرشده با نيت ايجاد معنويت و رحمت دنبال شده‌اند و با تأکيد بر اينکه انسان‌هاي الهي آن‌هايي هستند که جاذبه آن‌ها از مرزهاي طايفه‌اي و قبيله‌اي گذشته باشد، توضيح داد که مسلمان خوب کسي است که در مرگ يا فقدان او نه ‌فقط مسلمانان، بلکه ساير انسان‌ها نيز متأسف شوند و بدين ترتيب براهميت مودت و دوستي با ساير اديان تأکيد نمود.
در پاسخ به سؤال خبرنگار ايرنا درزمينهٔ ساير فعاليت‌هاي انجام‌شده در طول مديريت پنج‌ساله بر مرکز اسلامي انگليس، حجت‌الاسلام ‌والمسلمين شمالي از صيانت از مرکز به‌عنوان يکي از دستاوردهاي مهم در دوران پر چالش سال‌هاي گذشته نام برد. وي با تأکيد بر اينکه بعد از حوادث يازده سپتامبر همه‌جا انجام فعاليت‌هاي اسلامي با دشواري روبرو بوده است و اين دشواري بعد از حوادث تروريستي در شهرهاي اروپايي و فعاليتهاي داعش شدت يافته است. وي با اشاره به تشديد مشکلات پس از تصميم آمريکا مبني بر خروج از برجام، توضيح داد که چگونه مرکز اسلامي موفق شده است از ميان بحران‌هاي موجود که حتي موجوديت و تداوم برنامه هاي آن را تهديد مي‌کرد، سالم بيرون بيايد.
رئيس مرکز اسلامي انگليس با اشاره به ارتقاء جايگاه اين سازمان به‌ عنوان يک مرکز داراي فکر وتأثير گذار در بين مراکز شيعي و حتي اهل تسنن و مسيحيان، آن را از دستاوردهايي دانست که در اين دوره افزايش‌يافته است. حجت‌الاسلام ‌والمسلمين شمالي در همين زمينه مراکز اسلامي را به نيروگاه‌هايي تشبيه کرد که به جامعه معنويت تزريق مي‌کنند.
وي همچنين تأسيس حوزه علميه در لندن را يکي از دستاوردهاي مهم اين دوره برشمرد و در پاسخ به خبرنگار ايرنا توضيح داد که براي افزايش آگاهي عقيدتي در بين شيعيان علاوه بر جلسات سخنراني و دوره هاي معارفي هفتگي يا فشرده، نياز به برنامه هاي ميان مدت وبلند مدت احساس شد.
رئيس مرکز اسلامي انگليس بابيان اينکه برگزاري کلاس‌هاي مقطعي و کوتاه مدت ضروري اما کافي نبودند، بر ضرورت تأسيس حوزه تأکيد و خاطرنشان کرد که حوزه بلافاصله پس از آغاز مسئوليت وي در همان پاييز سال 1393 با همکاري صميمانه مسئولان وقت کالج اسلامي لندن، کارش را با اولين گروه از دانشجويان آغاز کرده است. وي بابيان اين مطلب که در سياست‌گذاري‌هاي اصلي بنا براين بوده که همه دروس حوزه بايد به انگليسي باشد، خاطرنشان کرد که اکنون بحمدالله صدها ساعت مطلب در مباحث اعتقادي، اخلاقي، فقهي و فلسفي وارد زبان انگليس شده است. وي اين رويکرد را براي توسعه واژگان و مفاهيم علوم اسلامي در زبان انگليسي بسيار مهم و پرفايده توصيف کرد.
حجت‌الاسلام‌ والمسلمين شمالي در پاسخ به اين سؤال که چه فعاليت‌هايي براي آينده جاي کار بيشتري دارد، وارد شدن مسلمان‌ها به فضاي تصميم سازي کشور را از مهم‌ترين اين فعاليت‌ها برشمرد.
وي با اشاره به اينکه زمينه زيادي براي ايجاد ارتباط مؤثر با دستگاه‌هاي رسمي، نمايندگان مجلس و حتي مقام‌هاي مسئول در عرصه‌هاي فرهنگي، حقوقي و آموزشي داشته است، از اينکه به دليل شرايط موجود چنين تماس‌هايي ممکن نشد اظهار تأسف کرد.
رئيس مرکز اسلامي انگليس خاطرنشان کرد به دليل نگراني از برخي بدفهمي‌ها و سوءتفاهم ها فعاليت چنداني در اين‌ گونه زمينه ها نکرده است که در صورت تحقق مي‌توانست به گفتگو براي ايجاد شرايط بهتر که به مصالح همه اعم از مسلمان و غيرمسلمان باشد منتهي شود. وي ابراز اميدواري کرد که با برطرف شدن موانع ذهني اين امکان در آتيه براي مديران آينده مرکز اسلامي انگليس و مراکز مشابه مسير شود.
حجت‌الاسلام‌ والمسلمين دکتر شمالي تأکيد کرد مرکز اسلامي ارتباط خوبي با شهرداري منطقه، سازمان انتقال خون و مراکز ديني مجاور داشته است. به طور مثال مرکز اسلامي انگليس اولين مرکزي ديني بود که در داخل آن برنامه اهداء خون صورت گرفت و اينکه به صورت منظم ادامه دارد.
فعاليتهاي مرکز اسلامي داراي ابعاد و محورهاي مختلفي است و آنچه در اين مصاحبه بيان شد، تنها به برخي سياست هاي کلي اشاره نموده است.
وي هدف شخصي خود پس از پايان مسئوليت حاضر را ادامه برنامه هاي علمي و آنچه خود از آن به «طلبگي» تعبير نمود، توصيف کرد.

https://www.irna.ir/news/83353441

اذان صبح
 
 

 برنامه های مرکز

 

 سایر مراکز اسلامی

مرکز اسلامی منچستر

مرکز اسلامی نیوکاسل

مرکز اسلامی بیرمنگهام

مرکز اسلامی گلاسکو (الهدی)