کد خبر: 3279

اقامه نماز پرشکوه عيد سعيد فطر با حضور مسلمانان از مليتهاي مختلف در مرکز اسلامي انگليس در لندن


نماز عيد سعيد فطر، در روزچهارشنبه يکم شوال 1440 ، 15 خرداد 1398 و 5 ژوئن 2019 در محل مرکز اسلامي لندن و به امامت حجت الاسلام والمسلمين دکترمحمد علي شمالي نماينده حضرت آيت الله العظمي سيد علي خامنه اي در انگلستان، اقامه شد.
در اين مراسم عبادي تعداد کثيري از مسلمانان ساکن لندن به شکرانه يک ماه روزه داري و عبادت خالصانه در ماه ميهماني خدا، ماه مبارک رمضان شرکت داشتند. به علت حضور کثير نمازگزاران، نماز عيد در دو نوبت برگزار شد. بنا برهمين گزارش، در نماز نوبت نخست فضاي سالن اصلي مرکز و ورودي هاي آن مملو از جمعيت بود و با تدابيري که انديشيده شده بود، تعدادي از نماز گزاران نماز خود را در محوطه بيروني ساختمان مرکز اسلامي انگليس اقامه کردند.
حجت الاسلام والمسلمين دکتر شمالي در خطبه اول اين نماز پس از سفارش به تقوي و تبريک عيد به نمازگزاران، فرازهايي از دعاي امام سجاد (ع) در وداع با ماه رمضان را قرائت و مرور کرد. وي ضمن يادآوري اينکه بايد هم از ماه رمضان به خوبي استقبال کرده و هم آن را به خوبي بدرقه کرد، خاطرنشان نمود که مسلمين در ماه مبارک رمضان نزديک ترين موضع را نسبت به ارزشهاي هاي اخلاقي و معنوي دارا مي باشند. وي به اين ترتيب از اندوه امام زين العابدين (ع) براي پايان ماه مبارک رمضان سخن گفت و افزود درماه رمضان بار گناهان ما سبک شده و گناهان ما آمرزيده مي شوند. وي يادآور شد که در اين ماه مسلمانان بيش از هميشه به يکديگر کمک کرده و ازهمديگر حمايت مي کنند. وي با اشاره به فرمايش حضرت امير (ع) خاطرنشان کرد که از ديد آن حضرت، عيد براي کسي است که عبادت شبانه و روزه او در طول روز مورد قبول خدا قرار گرفته باشد.
حجت الاسلام دکتر شمالي رييس مرکز اسلامي انگليس در خطبه دوم نماز با ذکر اينکه براي اولياي خدا، سال از شب قدر شروع شده و از فرداي آن بايد براي سال آينده برنامه ريزي کرد، به پنج نکته مهم که مومنين بايد در طول سال به آنها توجه کنند اشاره کرد.
به عنوان اولين نکته، وي گفت که امسال بايد سالي باشد که ما بيشترين معرفت و نزديکي را به امام زمان (عج) داشته باشيم. دکتر شمالي با بيان اينکه بدون درک صحيح از امام زمان نمي توان يک شيعه واقعي بود، به نمازگزاران يادآور شد که در روز قيامت مردم فرد فرد محشور شده، اما فوج فوج با نام امامشان فراخوانده مي شوند و به همين دليل آگاهي و شناخت از امام براي يک شيعه بسيار ضروري است. وي تاکيد کرد که توجه به امام زمان (عج) بايد براي ما يک موضوع روزمره بوده و هدف ما اين باشد که ببنيم وظيفه ما در قبال آن حضرت چيست.
حجت الاسلام والمسلمين دکتر شمالي توجه به جامعه را به عنوان نکته دوم اين خطبه مورد توجه قرار داده و خاطرنشان کرد که در اين عصر و زمانه، فرد و خانواده به تنهايي نمي تواند در برابر فشارها مقاومت کرده و به اين ترتيب پيوستگي مسلمانان به ويژه در جوامع غربي به يکديگر و تشکيل جامعه مسلمان و حمايتهاي مسلمانان از يکديگر بسيار حياتي است. وي ساخت يک جامعه اسلامي را بسيار مهم و ضروري توصيف کرده و خاطرنشان نمود که همه بايد نسبت به هم احساس وظيفه و مسووليت کنند.
وي تاکيد کرد که هرکس که خدا و اهل بيت را دوست دارد بايد براي وحدت و يگانگي مسلمانان تلاش کند. وي ماه رمضان را جلوه اي از اين يگانگي توصيف نمود.
سومين نکته مورد تاکيد خطيب نماز عيد فطر عبارت بود از موضوع خانواده. وي تاکيد کرد که خانواده مقدس ترين نهاد در اسلام بوده و هيچ ساختاري بشري به اندازه خانواده مقدس نيست. وي به اين ترتيب نتيجه گرفت که حفظ خانواده متضمن فداکاري است. وي با ابراز تاسف از زياد بودن ميزان طلاق خواستار آن شد که افراد قبل از ازدواج در تصميم گيري دقت کرده و پس از ازدواج ديگر انرژي خود را صرف حل مشکلات کنند. به گفته وي طلاق فقط يک راه حل اضطراري است و نه راهي براي رسيدن به آسايش بيشتر. وي در عين حال به جوانان توصيه کرد که از ازدواج نهراسيده و پس از مشورت و تصميم گيري به خدا توکل کنند. وي همچنين کمک به ازدواج افراد را يک وظيفه شرعي در حد واجب توصيف نمود.
در ادامه اين خطبه حجت الاسلام والمسلمين شمالي به اهميت تحصيلات به عنوان چهارمين موضوع مهم براي برنامه ريزي در سال آينده توجه کرد. وي بر اهميت تاسيس مدارس اسلامي تمام وقت که هم دروس اسلامي و دروس عادي ارائه دهند تاکيد کرده و خاطرنشان نمود که با هجمه جديدي که در مدارس و کتب درسي عليه آموزه ها و به ويژه اخلاق جنسي کودکان ديده مي شود، ضرورت تاسيس اين مدارس بيش از هر زمان ديگري احساس مي شود.
وي به عنوان پنجمين نکته مهم به موضوع اراده و عزم اشاره کرده و گفت در نبردها و چالشهاي آينده ديگر برتري تعداد نفرات يا ثروت مهم نيست. کساني در دنياي آينده پيروز خواهند بود که عزم و اراده قوي داشته باشند. وي مسلمانان را به درس گرفتن از ماه رمضان تشويق کرد و گفت ماه رمضان بايد براي ما درسي باشد در زمينه تقويت اراده. ما دراين ماه گرسنگي، تشنگي و بي خوابي را تحمل کرديم و اين خود تمريني است براي تقويت اراده.
وي توضيح داد که اعتياد فقط به معناي اعتياد به مواد مخدر نبوده ، بلکه هر کاري که جلوي عزم و اراده انسان را بگيرد يک اعتياد محسوب شده و بايد براي ترک آن کوشش نمود. وي عزم و تمرکز را راه اصلي موفقيت و پيروزي در چالشهاي زندگي برشمرد و در پايان با ذکر چند دعا خطبه هاي اين نماز را به پايان برد.

 

 سایر مراکز اسلامی

مرکز اسلامی منچستر

مرکز اسلامی نیوکاسل

مرکز اسلامی بیرمنگهام

مرکز اسلامی گلاسکو (الهدی)