کد خبر: 3277

برگزاری مراسم بزرگداشت بزرگمرد تاریخ اسلام امام خمینی رحمة الله علیه در سی امین سالگرد ارتحال آن حضرت در مرکز اسلامی انگلیس

در سی امین سالگرد ارتحال ملکوتی امام خمینی (ره) کنفرانسی با عنوان «معنویت، عقلانیت و عدالت» برای بزرگداشت یاد و خاطره امام راحل در محل مرکز اسلامی انگلیس در لندن برگزار شد. در این کنفرانس سخنرانان ویژگی های امام خمینی را که منبعث از مکتب اهل بیت است در سه ویژگی اصلی خلاصه و بازنمایی کردند: عدالت، معنویت و عقلانیت.
حجت الاسلام و المسلمین دکتر سید عباس نقوی معنویت را به عنوان ویژگی اصلی شخصیت امام خمینی معرفی کرد که باقی ویژگی ها و استعداد ها از آن منشاء گرفته اند. وی امام را فقیهی معرفی کرد که ارتباط با خدا در بطن کارهای او بود. وی خاطرنشان کرد که امام خمینی از همان ایام کودکی رابطه ای قوی با خدا برقرار کرد که تا سالهای بعد و در زمان مبارزه با رژیم شاه در قم و نجف همواره تکیه گاه او بوده و به او نیروی مبارزه و مقاومت می داد.
وی این نکته را خاطرنشان کرد که امام در همه کارها می گفت که ما مکلف به وظیفه هستیم نه مکلف به نتیجه؛ و این نشان می دهد که اگر به خدا ایمان داشته باشید، بزرگی و کوچکی دشمن برای شما مهم نیست. وی سپس جنبه های شخصی از زندگی اما از جمله ساده زیستی و تواضع او را به عنوان نمونه هایی از تاثیر معنویت در اخلاق و معاش او برشمرد. وی همچنین عدالت جویی و ظلم ستیزی امام را یکی از جنبه های مهم شخصت او معرفی کرد.
حجت الاسلام والمسلمین سید قاسم الجلالی مدیر مرکز اسلامی اهل بیت، امام خمینی را شخصیتی معرفی کرد که واجد همه ویژگی های معرفتی و عرفانی بود. وی امام را نمونه واقعی از پیروان پیامبر اسلام (ص) و شیعیان حضرت امیرالمومنین علی (ع) دانست که در عین حال مظهر عزّت حسینی بود. وی آرامش و سکینه قلبی امام در مواجهه با مشکلات را نتیجه مقام معنوی او معرفی کرده و در ادامه به فرازهایی از تالیفات امام در زمینه دیدگاه عادلانه او نسبت به پیروان سایر ادیان اشاره کرد.
آقای علی الفایض، نماینده معترضین بحرینی در لندن، امام خمینی را زمینه ساز ظهور حضرت مهدی (عج) معرفی کرد و اظهار داشت که امام خمینی فقط به موضوعات نظری در فقه و علوم اسلامی بسنده نکرده و برای زمینه سازی ظهور دست به اقدام زد. وی گفت که امام ضمن توکل به خدا، به مردم اعتماد داشت و تلاش می کرد که مردم را در همه عرصه های اداره جامعه و حکومت دخیل کند. وی با بیان اینکه عقلانیت امام را می توان در اعتماد او به نخبه ها و مشورت او با افراد کارشناس ملاحظه کرد، به بررسی نقش مردم از دیدگاه امام در حکومت اسلامی پرداخته و بر اهمیت تلاش وی برای حاکمیت قانون از طریق روشهای مردم سالارانه تاکید کرد.
حجت الاسلام و المسلمین بهمن پور دیگر سخنران این مجلس با اشاره به همزمان شدن تقریبی روز قدس و سالگرد ارتحال امام، در زمینه جهانشمول بودن نظریات و دیدگاه های امام خمینی سخنانی ایراد کرده و توضیح داد که امام برای بیان دیدگاه های خود واژگان قرآنی را وارد زندگی و گویش روزمره کرده و از معنای جهانشمول آنها استفاده نمود. به گفته وی ایران پس از انقلاب اسلامی همواره و با پرداخت هزینه گزاف از مردم فلسطین حمایت کرده است، در حالیکه مردم فلسطین سنی هستند. وی دیدگاه انسانی و جهانشمول امام را عامل این رویکرد معرفی کرد و خاطرنشان نمود که امام همواره نگران محرومین و مستضعفین، فارغ از دین و مذهب و ملیت آنان بود. به گفته این سخنران، امام خمینی مفهوم «مستضعف» را محدود به گفتمان دینی محض نکرده و از معنای عام آن برای رساندن منظور خود بهره برد.
وی به اهمیت تمایزی که امام بین اسلام آمریکایی و اسلام ناب محمدی قایل و تعریف می کرد، تاکید نمود و توضیح داد که این تعریف امروز بیش از هر زمانی کارایی دارد.
حجت اسلام و المسلمین دکتر محمد علی شمالی رئیس مرکز اسلامی انگلیس در بخش پایانی کنفرانس ، سه مولفه معنویت، عقلانیت و عدالت جویی را مشخصه های اصلی ای برشمرد که در شیعه و مکتب اهل بیت تلاش بر آن است که آنها با هم جمع شوند. وی گفت همواره این سوال مطرح می شود که چطور می شود در ادیان جلوی خشونت فرقه ای و بنیادگرایی را گرفت. به گفته وی پاسخ در این سه ویژگی است. اگر تلاش شود که این سه در کنار هم جمع شوند، آنوقت دینداران به سمت خشونت و بنیادگرایی نمی روند. وی با تاکید بر اینکه مقام معنوی و عرفانی امام خمینی را نباید دست کم گرفت توضیح داد که اگر امام فقط در همین زمینه فعالیت کرده و آثاری در عرفان و اخلاق تدوین نموده بود؛ همچنان می شد ادعا کرد که اثر بزرگی از خود به جا گذاشته است. وی تاکید کرد که امام علاوه بر مقام معنوی درعدالت جویی و عقلانیت نیز الگوی بزرگی است. وی رفتار سیاسی امام در مراحل مختلف زندگی اش را نشانه عقلانیت و بصیرت سیاسی او عنوان کرد.
حجت اسلام و المسلمین دکتر شمالی با دعا برای تعجیل در ظهور حضرت ولی عصر (عج) سخنان خود را به پایان برد.

 

 سایر مراکز اسلامی

مرکز اسلامی منچستر

مرکز اسلامی نیوکاسل

مرکز اسلامی بیرمنگهام

مرکز اسلامی گلاسکو (الهدی)