کد خبر: 3276

احيای شبهای قدر توسط مومنين روزه دار شهر لندن در مرکز اسلامی انگليس

رمضان، ماه بركت و رحمت خدا و بخشش گناهان است ؛ ماهى است كه نزد خدا برترین ماه ها، روزهایش برترین روزها، شبهایش بهترین شبها و ساعتهاى آن بهترین ساعتهاست ؛ ماهى است كه مومنان در آن به میهمانى خدا دعوت شده اند و از كسانى قرار گرفته اند كه شایسته كرامت خدا هستند.
امام علی(ع) در خطبه خود در روز اول ماه مبارک رمضان می فرمايند:
ای مردم! این ماه، ماهی است که خداوند، آن را بر ماههای دیگر برتری داده و ماهی است که درهای آسمان و رحمت الهی، در آن گشوده می‏شوند و درهای آتش در آن بسته می‏گردند و در آن دعا مستجاب می‏گردد و گریه مورد ترحّم قرار می‏گیرد.
ماهی است که در آن، شبی وجود دارد که فرشتگان از آسمان فرود آمده، بر مردان و زنان روزه‏دار، به اذن پروردگارشان تا طلوع سپیده سلام می‏دهند و آن شب، «شب قدر» است. روزه گرفتن آن، برتر از روزه‏داری هزار ماه و عمل در آن، برتر از عمل در هزار ماه است.
مژده ای روزه‏دار! تو در ماهی هستی که روزه‏داریت در آن، واجب، نَفَس کشیدنت در آن، تسبیح، خُفتنت در آن، عبادت، طاعتت در آن، پذیرفته، گناهانت در آن، آمرزیده، صداهایت در آن، شنیده ‏شده، و مناجات در آن، مورد ترحّم است.
شروع ماه مبارک رمضان، در حقيقت عيد بزرگي براي مسلمانان است و در اين ماه فقط مؤمنين و کساني که اهل ورود به ضیافت الهی هستند، بر سر سفره پروردگار منّان مي‌نشينند. اين، غير از سفره عام کرم الهي است که همه انسان‌ها، بلکه همه موجودات عالم از آن بهره‌مندند؛ اين سفره خواص و ضيافت خاصان پروردگار است و درهاي آسمان در این ماه گشوده است و رابطه قلبي انسان با خدا در اين ماه آسان‌تر از هميشه!
ماه رمضان در هر سال، قطعه‌اي از بهشت است که خدا در جهنم سوزان دنياي مادي ما، آن را وارد مي‌کند و به ما فرصت مي‌دهد که خودمان را بر سر اين سفره الهي در اين ماه، وارد بهشت کنيم. بعضي همان سي روز را وارد بهشت مي‌شوند. بعضي به برکت آن سي روز، همه سال را و بعضي همه عمر را. بعضي هم از کنار آن، غافل عبور مي‌کنند که مايه تأسف و خسران است.
بزرگ‌ترين درس ماه رمضان، خودسازي است. اولين و مهم‌ترين قدم خودسازي هم اين است كه انسان به خود و به اخلاق و رفتار خود با نظر انتقادي نگاه كند؛ عيوب خود را با روشني و دقت ببيند و سعي در برطرف كردن آنها داشته باشد.
قدر و منزلت ماه مبارك رمضان با واژه هاي اعتباري آدميان، ناگفـتنی اسـت. ماه رمضان، قيمتي ترين ماه خداست. ماه رمضان، ماه پيراستن و رستن و به رشد و تعالی و بَرُ و بار نشستن است. ماه رمضان، ماه تقوا و طهارت و حرکت و هجرت است. ماهی است که با تلاوت قرآن آغاز می شود و با قرآن بر سر نهادن‏‏‎ ادامه مي يابد و با ختم قرآن به پايان می رسد و ماهی است که دلهای مومنان مهربان و سخن های آنان سنجيده است! چرا که لحظه، لحظه اين ماه قيمتی است و آسان به دست نمی آيد، که راحت از دست برود!
برنامه احیای شبهای قدر در مرکز اسلامی انگليس با حضور مومنین روزه دار همگام با ديگر مسلمانان جهان که اين شبها را عزيز شمردند و پاس داشتند و شب زنده داری کردند، جلوه هایی از شکوه و عظمت راز و نياز آنان به درگاه حق تعالی را به همراه داشت. در ليالی گرانمايه قدر در ماه مبارک رمضان؛ مرکز اسلامی انگليس شاهد حضور بی نظيرصدها تن از جوانان و دلباختگان اهل بيت عصمت و طهارت (ع) و مومنان خداجويی بود که آمده بودند تا در فضايي معنوی و روحاني و با تقرّب به درگاه الهي، راز و نياز نمايند.
درمراسم معنوی احيای شبهای قدر، مومنان روزه دار شهر لندن در ساعات پايانی هر شب ضمن قرائت دعای جوشن کبير و سردادن ندای يکهزار نام الهی ودرخواست کمک از خدای متعال برای تعيين هرچه نيکوتر مقدرات خود در اين شبهای عزيز، از سخنرانی حجج اسلام والمسلمين دکتر محمد علی شمالی نماینده مقام معظم رهبری در بریتانیا و رییس مرکز اسلامی انگلیس و محمد منیب در خصوص اهميت شبهای مبارک قدر و رحمت واسعة الهی در اين شبها بهره می بردند و سپس به سوگ شهادت مولی الموحدين امير مومنان حضرت علی (ع) می نشستند و آقاي حاج علی مصلایی يکی از مداحان اهل بيت عصمت وطهارت (ع) با ذکرمصائب اهل بيت؛ با قرائت اشعاری در خصوص شهادت اميرمومنان علی (ع) به نوحه سرايی می پرداخت و حاضران در فضايی آکنده از غم واندوه، درمصيبت شهادت اولین پیشوای شیعیان جهان و بزرگمرد تاريخ اسلام می گريستند و به مراسم سينه زنی می پرداختند.
بخش پايانی مراسم احيای شبهای قدر، مناجات به درگاه الهی و اجرای مراسم قرآن بر سر نهادن و ندای بک یا الله و توسل به چهارده معصوم خاندان اهل بيت عليهم السلام که از اعمال توصيه شده شبهای مبارک قدر می باشد، بود و مومنین و احیا کنندگان ضمن طلب غفران الهی، ازخدای بزرگ، زندگی با عزّت در زير سايه قرآن کريم را مسئلت کردند.
اين گزارش همچنين حاکيست در شبهای مبارک قدر مرکز اسلامی انگليس برنامه جداگانه ای نيز برای تازه مسلمانان و مسلمانان انگليسی زبان در سالن دیگر مرکز تدارک ديده بود که در این شبها حجج اسلام والمسلمين دکتر شمالی و منیب به سخنرانی می پرداختند.
بنا برهمین گزارش مرکز اسلامی انگلیس در تمامی روزهای ماه مبارک رمضان برنامه های گسترده ای به سه زبان انگلیسی ، فارسی و عربی براي خواهران وبرادران روزه دار مقيم لندن تدارک دیده است.
صدها تن ازمسلمانان شيعه وسني مقيم لندن ازهمه اقشار ومليتها همه روزه ساعاتی پيش از اذان مغرب وعشا به تلاوت يک جزء کامل از آيات نوراني کلام الله مجيد که توسط قاريان قرآن قرائت مي شود، گوش جان مي سپرند و سپس از بيانات سخنرانانی که براي برنامه هاي مشترک انگلیسی و فارسي و برنامه عربي دعوت شده اند، بهره مي برند .
حجج اسلام والمسلمين محمد سعید بهمن پور، دکتر محمد علی شمالی و محمد منیب سه تن از سخنرانانی می باشند که در سه دهه متوالی در ماه مبارک رمضان ساعتی پيش از اذان مغرب در خصوص موضوعاتی همچون: درسهایی از قرآن کريم و خود سازی ، نعمتها و رحمتهای الهی برای مردم در قرآن و راههای تقويت اتحاد و توانمندتر کردن مسلمين در جوامع غیر مسلمان در دو بخش انگلیسی و فارسی به ايراد سخنرانی می پردازند.
در برنامه های تدارک ديده شده به زبان عربی نيز که به مدت 15 شب برگزار می شد، حجج اسلام والمسلمين سید فاضل میلانی، شیخ البندر، سید محمد موسوی، شیخ احمد عطار، شیخ حسن التریکی، سید غیاث طعمه، شیخ مال الله العطیه، سید عبدالمنعم الحسن، سید سعید خلخالی و دکتر جلال فیروز، دکتر علی الاوسی، دکتر سعد الحسینی، دکتر نور الموسوی و دکتر بهاء الوکیل در خصوص آموزه هایی از قرآن مجید به سخنرانی می پرداختند.
مومنين روزه دار هنگام اذان مغرب وعشا درصفوفي به هم پيوسته و بامعنويتي خاص به امامت حجت الاسلام والمسلمين دکتر شمالی نماینده مقام معظم رهبری در انگلیس نماز مغرب وعشا را اقامه مي کنند و سپس بر سر سفره ضيافت الهي که با همّت وهمياري اقشار مختلف مردم خيّر و ازسوي مرکز اسلامي انگليس تدارک ديده مي شود، افطار مي کنند. قرائت دعاي پرفيض افتتاح از ديگر برنامه هاي روزهاي ماه مبارک رمضان است که روزه داران با برداشتن دست دعا به درگاه الهي ،غفران و رحمت الهي را از درگاه باري تعالي خواستار مي شوند.
بنا بر همین گزارش در ماه مبارک رمضان همه روزه کلاسهای آموزش قرآن ومعارف اسلامی ویژه نوجوانان و جوانان و کلاس قرائت و آموزش و تفسير قرآن ويژه بانوان برگزار مي شود.
از ديگر برنامه های تدارک ديده شده از سوی مرکز اسلامی انگليس؛ پخش تصویری برنامه ها از طریق سایت اینترنتی و پخش زنده ويژه برنامه های رمضانی در اوقات مغرب و سحرگاهی از راديو اينترنتی باران است که اين راديو هرشب از يک ساعت قبل از اذان مغرب وعشا تا ساعات پايانی شب واز يک ساعت پيش از اذان صبح برنامه ويژه سحرگاهی برنامه دارد.
در ماه مبارک امسال نيز بیست و یکمین دوره مسابقات سراسری حفظ و قرائت قرآن کریم در بریتانیا برگزار گردید.
اين مسابقات در دو گروه مختلف خواهران وبرادران بطور جداگانه و در رشته های: قرائت ، تجويد، ترتيل و حفظ بخش هايی از قرآن کريم برگزار شد و شرکت کنندگان دراين مسابقات برای تلاوت هرچه زيباتر آيات قرآن کريم با يکديگر به رقابت پرداختند و داوران زن و مرد اين مسابقات؛ قاريانی را به عنوان نفرات برتر انتخاب کردند که جوایز برگزیدگان در سالروز میلاد امام حسن مجتبی(ع) توسط رییس مرکز اسلامی انگلیس به آنان اهداء شد.

اذان صبح
 
 

 برنامه های مرکز

 

 سایر مراکز اسلامی

مرکز اسلامی منچستر

مرکز اسلامی نیوکاسل

مرکز اسلامی بیرمنگهام

مرکز اسلامی گلاسکو (الهدی)