کد خبر: 3270

برگزاری بیست و هشتمین اجلاس سالانه روحانیون، ائمه جمعه و جماعات و مبلغین مراکز اسلامی انگلیس، در آستانه ماه مبارک رمضان

بیست و هشتمین همایش سالانه روحانیون، ائمه جمعه و جماعات و مبلغین مراکز اسلامی انگلیس، در آستانه ماه مبارک رمضان، در روز 4 می 2019 و 14 اردیبهشت 1398 در محل مرکز اسلامی انگلیس در لندن برگزار شد.
در این نشست که با موضوع «آموزش روابط و امور جنسی در مدارس و کیفیت برخورد با آن» برگزار می شد، کارشناسان در موارد مختلف به گفتگو و تبادل نظر پرداختند.
آقای سید هانی الوردی یکی از مربیان قرآن و کارشناس امور آموزشی در سخنان خود از نگرانی خانواده های مسلمان نسبت به اجباری شدن آموزش همجنسبازی در مدارس انگلیس گفت. وی همچنین اظهار داشت در این نوع از آموزش ها در انگلیس متاسفانه عادی جلوه دادن انواع خانواده از جمله خانواده دو پدری ترویج می شود.
وی به قانون جدید آموزش روابط جنسی در انگلیس که به RSE مشهور است اشاره کرده و گفت هدف این است که روابط جنسی در پایین ترین سن ممکن و درتمام سالهای تحصیل به دانش آموزان تدریس شود. آقای الوردی خاطرنشان کرد که اولین قربانی این رویکرد، اخلاق و حیا در بین کودکان و خانواده ها خواهد بود. به گفته وی در یکی از مناطق شهر لندن بنام «هرو» از کودکان 4 ساله خواسته شده که با لباس یا علامت رنگین کمان که سمبل همجنسگراها است در مدرسه حاضر شوند و در مقابل اعتراض والدین، مدیر مدرسه گفته است "اینجا مدرسه من است و اگر دوست ندارید فرزندانتان را از این مدرسه خارج کنید." به گفته وی در مدرسه دیگری از کودکان خواسته شده تا نامه ای عاشقانه از زبان یک مرد به یک مرد دیگر بنویسند.
وی سپس در مورد تاریخ قوانین مرتبط با همنجسبازی در انگلیس توضیحاتی ارائه کرد. به گفته وی همنجنسبازی تا سال 1967 در قوانین انگلیس یک جرم محسوب می شد. دراین سال برای اولین بار تصویب شد که مجازات این عمل را حذف کنند. در 1988 و در زمان نخست وزیری مارگارت تاچر قانونی با عنوان «ماده 28» تصویب شد که ترویج همجنسخواهی در مدارس را ممنوع می کرد. اما در سال 2003 قانون ناگهان بلااثر شد. وی گفت مسلمانان باید در همان سال 2003 حساس می شدند و اقدامی انجام می دادند. اما این کار انجام نشد تا اینکه در سال 2010 دولت قانون «برابری» را تصویب کرد. دراین قانون سلیقه جنسی نیز در کنار دین، نژاد و جنسیت به عنوان خصلتی معرفی شد که نباید بر اساس آن تبعیض روا داشت. در واقع این تعریف از «برابری» راه را برای قوانین بعدی باز کرد. چرا که در قانون سال 2107 تصویب شد که مدارس باید موضوع «برابری» را ترویج کنند. وی گفت در حالیکه در مدارس همه انواع خانواده از دو پدری و دو مادری تا تک والدی به عنوان خانواده عادی تبلیغ می شود، اما در همین سیستم جالب است که هنوز خانواده چند همسری یک خانواده غیر عادی به حساب می آید.
وی راه حل پیش رو را برای مقابله با اين آموزشهای غیر اخلاقی، تأسیس مدارس ویژه جامعه مسلمان توصیف کرد که با رعایت استانداردهای کیفی مورد قبول انگلیس، بتواند برنامه های مستقل خود را در زمینه مسائل خانواده و اخلاق اجرا کند. وی گفت با این روند شاید تا ده سال دیگر حجاب نیز در مدارس ممنوع شود و آن وقت برای اقدام خیلی دیر است.
سخنران بعدی آقای سید عامر کاظمی نیز به عنوان کارشناس و مشاور مجلس علمای شیعه اروپا در انگلیس در این زمینه سخنانی اظهار کرد. وی به نکات مثبت تر قانون جدید RSE اشاره کرد و گفت که قبل ازاین مدیر مدرسه می توانست مستقلاً و بدون مشورت با والدین در مورد نحوه آموزش جنسی در مدرسه تصمیم بگیرد. اما قانون جدید آنها را ملزم می کند که با والدین مشورت کرده و نظر آنها را نیز جویا شوند.
وی گفت در سه ماه گذشته مجلس علمای شیعه اروپا یادداشتی برای آگاهی بخشیدن در زمینه این موضوع منتشر کرده که بازخورد خوبی داشته است. وی اظهار داشت که جامعه شیعه در این زمینه بسیار هماهنگ عمل کرده است.
وی گفت اکنون گروه های حامی همجنسگرایی خود را به عنوان کارشناس مسائل جنسی معرفی کرده و کار تولید کتابهای آموزشی و درسی در این زمینه و حتی کتابهای داستان برای کودکان خردسال را به عهده گرفته اند. وی گفت در زمینه تدریس مسائل جنسی هیچ کتاب جایگزینی وجود ندارد و جامعه شیعه باید در زمینه تولید محتوای جایگزین فعالیت کند. وی گفت با توجه به قانون جدید باید توجه به حقوق پدر و مادرها را جدی گرفت و والدین باید گروه های کاری با مدارس تشکیل دهند. وی ابراز خرسندی کرد که گرچه جامعه شیعه دیر به فکر افتاده اما هماهنگ عمل کرده است.
سخنران دیگر این همایش حجت الاسلام و المسلمین عالمی، مدیر مجمع اسلامی لندن در سخنان خود ابتدا در آستانه فرارسیدن ماه مبارک رمضان نکاتی را متذکر شد و از مرکز اسلامی انگلیس برای برگزاری این نشست ها قدردانی نمود. وی سپس در خصوص اهمیت خانواده در اسلام و قرآن توضیحاتی داد و یادآور شد که در داستانهای انبیا در قرآن، همیشه خانواده موضوعی محوری است.
در زمین آموزش مسائل جنسی وی خاطرنشان کرد که جوامع مسلمان انگلیس باید با تشکیل گروه های آگاه از قوانین و مسائل حقوقی و با هدف حفظ آزادی های دینی در این زمینه فعالیت کنند. وی وظیفه مراکز اسلامی و روحانیون را این دانست که تلاش کنند مسائل تربیتی اسلامی را با کیفیت و به طور رسمی در مدارس و در سطح ملی ارائه کنند.
حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمد علی شمالی، رئیس مرکز اسلامی انگلیس در بخش پایانی این اجلاس، این همایش را به عنوان مهمترین رویداد جامعه شیعی در انگلیس یاد کرد. وی سپس به بررسی احادیثی در زمینه موضوع «حیا» در اسلام پرداخت. وی با مرتبط دانستن حیا یا عزّت نفس و حرمت انسانها، یادآور شد که بدون حیا، عزّت نفس نیز قابل دستیابی نیست.
وی اشاره کرد که در حدیث دیگری از پیامبر اسلام (ص) روایت شده که از گفته های پیامبران آنچه در افواه مردم باقی مانده جز این نیست که اگر حیا نباشد، انسان هر کاری می کند. وی خاطرنشان کرد که مساله حیا نه فقط به خاطر آموزش در مدارس، بلکه به دلیل وجود اینترنت و تلویزیون و سایر رسانه های جمعی به طور کلی در خطر قرار گرفته است.
رییس مرکز اسلامی انگلیس درحدیث دیگری از امام صادق(ع) روایت کرد که حتی در تنهایی خود نیز حیا را حفظ کنید. وی در توضیح فلسفه این موضوع توضیح داد که باید توجه داشت که خدا در همه جا حاضر است و در حدیث دیگری از امام علی (ع) یادآور شد که طبق فرموده آن حضرت غایت حیا آن است که انسان از خودش حیا داشته باشد. وی با توجه به موضوعات مطرح شده ازمبلغین و روحانیون درخواست کرد که در سخنرانی های ماه مبارک رمضان مساله حیا را مد نظر داشته باشند.
حجت الاسلام والمسلمین دکتر شمالی سپس به اهمیت موضوع خانواده اشاره کرد و توضیح داد که باید بر این مساله تاکید بسیار نمود که خانواده بیش از هر نهاد دیگری باید محور تربیت کودک باشد. هیچ کس نه دولت و نه مدرسه نباید به تصورش هم خطور کند که می تواند جای خانواده را بگیرد.
وی اظهار داشت که اکنون خانواده در عرصه های مختلف با خطر روبرو است. اول اینکه اصلاً تشکیل خانواده تشویق نمی شود و به راه های مختلف بر سر تشکیل خانواده مانع ایجاد می شود. دوم اینکه خانواده ها به سادگی فرو می پاشند. سوم اینکه در مورد هویت و نقش خانواده افراد را دچار سردرگمی می کنند و چهارم اینکه اجازه و اولویت تربیت فرزند را از خانواده می گیرند.
رییس مرکز اسلامی انگلیس این موضوع را یک جنبه بسیار منفی تمدن معاصر معرفی کرد که همزمان با ترویج آزادی مذهبی، خانواده را از مهم ترین حق خود یعنی تربیت فرزند محروم می کند. به گفته وی اگر خانواده اجازه تربیت فرزند خود را نداشته باشد مثل آن است که فقط به ماشینی برای تولید کودک برای دولت و برای دیگران تبدیل شده باشد. وی این رویکرد را خلاف انسانیت معرفی کرد.
وی به عنوان توصیه گفت اگر دولت انگلیس می خواهد با جوامع دینی همکاری کند باید با آنها شفاف برخورد کرده و با روحیه همکاری و نه دستوری وارد شود، که درغیر آن صورت آنها فرهنگهای خود را به طور زیرزمینی ادامه خواهند داد. وی همچنین خاطرنشان کرد که خانواده باید حمایت جامعه مسلمانان را به عنوان پشتیبان داشته باشد تا نتوان حق تربیت فرزند را از آن دریغ کرد.
دکتر شمالی توضیح داد که دولت انگلیس باید برای دینداران و حتی سنت های غیر دینی راه های پیشرفت را هموار کند و در جامعه ای که مدعی سکولاریسم است معنی ندارد که یک سیستم آموزشی به افراد، به ویژه افراد دیندار تحمیل شود. وی گفت این نهایت بی انصافی است که یک سیستم آموزشی غیراخلاقی را به یک جامعه دینی تحمیل کنند و نه تنها توقع سکوت داشته باشند، بلکه توقع داشته باشند که از آن حمایت نیز بشود.
وی خطاب به مسلمانان و جامعه مسلمان از آنها خواست که در خصوص مسائل مرتبط با همجنسخواهان با نهایت دقت و ظرافت عمل کرده و بهانه ای به دست ندهند که آنها خود را اقلیتی مظلوم و ستم دیده معرفی کنند. وی گفت موضع ما این است که ما اخلاق و کار آنها را مورد قضاوت قرار نمی دهیم اما از سویی هم می خواهیم آزادی دینی خودمان را داشته باشیم.
وی در ادامه به اهمیت محوری قرآن اشاره کرد و اظهار داشت که قرآن باید محور اصلی جامعه اسلامی بوده و همه فعالیتها حول محور قرآن باشد. وی تصریح کرد که به عنوان پیروان اهل بیت باید بیشترین اهمیت را به قرآن بدهیم.
وی درپایان سخنان خود ضمن عرض تسلیت فجایع پیش آمده در سال گذشته از جمله حمله تروریستی به یک مسجد در نیوزیلند و یک کلیسا در سریلانکا گفت که ما به شدت همه این فجایع و هرگونه صدمه به افراد بیگناه را محکوم می کنیم. وی توضیح داد که با توجه به آیات قرآن و از جمله آیه 40 سوره حج، مساجد، کلیساها، کنیسه ها و صومعه ها همه اماکن مقدس هستند چرا که در آنها ذکر و یاد خدا انجام می شود.
وی در ادامه با ابراز انزجار از اقدامات اخیر رژیم آل سعود گفت ما از اعدام غیرمنصفانه و ناعادلانه حدود 30 نفر از پیروان اهل بیت توسط رژیمی که خود را خادم حرمین شریفین می داند بسیار غمگین هستیم و معتقدیم که این اعمال هم غیر انسانی و هم غیر اسلامی بوده و علاوه بر آن حتی برای منافع (دنیوی) این رژیم نیز فایده ای ندارد؛ چرا که اگر قتل بیگناهان فایده ای می داشت قبل از شما به فرعون و هیتلر و صدام و امثال آنها فایده رسانده بود.
وی ابراز امیدواری کرد که با ظهور امام زمان (عج) انسانیت در همه دنیا احیا شود و تا آن زمان جامعه اسلامی بتواند جلوه ای از آن را به جهانیان نمایش دهد.
در خاتمه این اجلاس حجت الاسلام و المسلمین رضوی از سوی مجلس علمای شیعه اروپا در انگلستان چکی به مبلغ بیست هزار پوند که از سوی مساجد و مراکز تحت پوشش مجلس علما برای کمک به سیل زدگان ایرانی جمع آوری شده بود را به رئیس مرکز اسلامی تقدیم کرد.

 

 سایر مراکز اسلامی

مرکز اسلامی منچستر

مرکز اسلامی نیوکاسل

مرکز اسلامی بیرمنگهام

مرکز اسلامی گلاسکو (الهدی)