کد خبر: 3267

جشن فرخنده میلاد حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) با حضور جمعی از علاقمندان و پيروان اهل بیت عصمت و طهارت در مرکز اسلامی انگلیس برگزار شد.

مرکز اسلامی انگلیس در روزسوم شعبان برابر با 19 فروردین 1398 و 9 آپریل 2019 برنامه جشنی به مناسبت میلاد با سعادت حضرت سید الشهدا امام حسین (ع) ، حضرت امام زین العابدین (ع) و حضرت ابوالفضل العباس (ع) برگزار کرد.
در این برنامه حجت الاسلام و المسلمین محمد پاکدین یکی از فضلای حوزه علمیه قم سخنانی ایراد نمود.
وی ضمن تبریک و تهنیت فرارسیدن ماه شعبان و اعیاد این ماه، به فرخنده میلاد امام حسین و امام زین العابدین و حضرت عباس علیهما السلام اشاره کرد و گفت: هر وقت نام این بزرگواران درکنار هم می آید ما به یاد دو مفهوم می افتیم: یکی امام شناسی و دیگری ادب. وی گفت حضرت عباس(ع) از آن جهت به امام حسین (ع) ادب می داشت که به امام شناسی رسیده بود.
حجت الاسلام و المسلمین محمد پاکدین به این نکته اشاره کرد که آن حضرت از شدت ادب هرگز امام حسین را برادر خطاب نکرده و همواره از مولا و سید و القابی مانند آن استفاده می کرد و تنها یک بار در تمام زندگی آن حضرت را برادر خطاب کرد...
وی گفت برخی علما معتقد هستند اینکه ایشان در واقعه کربلا و در جریان آوردن آب، آب را تا کنار لب مبارک آورده و بعد ننوشید برای آن است که از امام اجازه نداشته اند. وی ضمن تایید روایات مرتبط با امام حسین (ع) که می گویند ریختن یک قطره اشک تمام گناهان را پاک کرده و بهشت را واجب می کند گفت گرچه این وعده اهل بیت صحیح است اما فقط اول راه است و مومن نباید به طبقه اول بهشت راضی باشد.
حجت الاسلام و المسلمین محمد پاکدین سپس به طبقه بندی اعمال جوارحی و جوانحی پرداخت و گفت اعمال جوارحی اعمالی هستند مانند نماز و روزه و پرهیز از محرمات و امثال آن. اما اعمال جوانحی اعمالی هستند از نوع اعتقاد و محبت و غیره. لذا حب اهل بیت نیز یک عمل است و در ترازوی قیامت محاسبه می شود.
وی امام حسین (ع) را سفینه نجاتی توصیف کرد که بر اساس روایات هم جادار تر است و هم سریع تر. وی خاطرنشان کرد که سه نوع هدایت می توان متصور شد. اول راهنمایی توصیفی است. یعنی یک نفر ما را با زبان و توصیف کردن مسیر راهنمایی کند. نوع دوم تصویر کردن مسیراست و مجسم کردن آن برای فرد. اما نوع سوم این است که راهنما خودش همراه شما بیاید و راه را به شما نشان بدهد. وی تصریح کرد که هدایت امام حسین (ع) از نوع سوم است و ایشان شما را سوار کشتی هدایت کرده وبا خود می برد.
حجت الاسلام و المسلمین محمد پاکدین در پایان توضیح داد که از واقعه کربلا نباید درس اشتباه گرفت و فکر کرد پیام آن این است که باید محرومیت بکشیم. وی لذت بردن ازدنیا و تأمین نیازهای مادی را در تضاد با ارزشهای دینی معرفی نکرده و گفت ما به این دنیا آمده ایم که لذت ببریم. به گفته وی لذت عبارت است از تأمین نیازها، هم نیازهای مادی و هم معنوی و پس چون ما دراین دنیا سرتاسر نیاز هستیم، باید به دنبال تأمین این نیازها باشیم.
وی سخنان خود را با ذکر چند دعا به پایان برد.
در این برنامه ابتدا آیاتی از قرآن کریم با تلاوت آقای مجتبی مقدس قرائت شد و سپس آقای سید جعفر موسوی به قرائت اشعار و سرودهایی در مدح حضرت ابا عبدالله الحسین و امام زین العابدین و حضرت ابوالفضل العباس پرداخت و پس از پخش نماهنگهایی زیبا به همين مناسبت، آقای حاج حمید اکبری به مولودی خوانی پرداخت.
این برنامه جشن با برپایی نماز جماعت مغرب و عشا به پایان رسید.

 

 سایر مراکز اسلامی

مرکز اسلامی منچستر

مرکز اسلامی نیوکاسل

مرکز اسلامی بیرمنگهام

مرکز اسلامی گلاسکو (الهدی)