کد خبر: 3265

جشن عید مبعث در مرکز اسلامی انگلیس در لندن برگزار شد

حجت الاسلام و المسلمین علی عالمی، رئیس مجمع جهانی اسلامی لندن در سخنانی روز عید مبعث را به همه مسلمین تبریک گفت. فرخنده جشن عید مبعث، عید رسالت پیامبر عظیم الشأن اسلام حضرت محمد مصطفی(ص) در روز 27 رجب 1440 قمری، برابر با چهارشنبه 3 آوریل 2019 در محل مرکز اسلامی انگلیس و با قرائت آیاتی از قرآن کریم و با اجرای بخشهای شاد، از جمله مولودی خوانی، قرائت سرود و شعر و پخش نماهنگ برگزار شد.
در این برنامه حجت الاسلام و المسلمین عالمی ضمن تبریک این روز بزرگ ابراز امیدواری کرد که فتنه ها و خونریزی های فعلی جهان اسلام هر چه زودتر و به نفع مسلمین جهان به پایان برسد.
وی به دو حادثه مهم در ماه رجب اشاره کرد و از میلاد حضرت علی (ع) در 13 این ماه و مبعثت حضرت رسول اکرم (ص) در بیست و هفتم آن به عنوان دو حادثه بزرگِ شیرین برای بشریت نام برد. وی در خصوص اهمیت توأمان ولایت و نبوت نکاتی بیان کرده و استحباب زیارت حضرت علی (ع) در روز عید مبعث را خاطرنشان ساخت.
حجت الاسلام و المسلمین عالمی سپس در سخنانی پیرامون نبوت از دید قرآن درباره اهداف مشترک انبیا سخنانی ایراد نمود. وی هدف اول همه انبیا از دیدگاه قرآن را پرستش خدا و نفی طاغوت معرفی نمود. وی گفت ظاغوت می تواند هرچه که باعث گمراهی شده و یا هر معبودی به غیر از خدا باشد. وی هدف دوم را دعوت به یکتاپرستی معرفی نمود و گفت پیامبران مردم را به پرستیدن خدای یکتا بدون هیچ شریکی دعوت می کنند.
رئیس مجمع جهانی اسلامی لندن در ادامه توضیح داد که هدف سوم مشترک بین همه انبیا عبارت است از جاری کردن قانون خدا بر روی زمین که وی از آن به عنوان مجموعه دستورات خدا و یا همان دین نام برد. بنابراین هدف سوم را جاری کردن دین الهی در جامعه معرفی نمود . وی گفت پیامبران در بعد تبلیغی همه شبیه به هم رفتار می کردند؛ به این ترتیب که همه هم بشارت می دادند و هم انذار.
وی هدف چهارم را برپا کردن عدل و قسط در جامعه معرفی نمود و توضیح داد که پیامبران از طرف خدا مأمور بودند که جامعه را به سمت عدالت هدایت کنند. وی همچنین خاطرنشان کرد که پیامبران نه تنها وظیفه داشتند که پیام خدا را به بشر ابلاغ کنند، بلکه باید خودشان به عنوان الگو کاری می کردند که جامعه اخلاق الهی پیدا کند. وی بر اهمیت اخلاق از دیدگاه قرآن تاکید کرد و گفت آنچه مسلم است اینکه جامعه دینی باید اخلاق الهی داشته باشد.
حجت الاسلام و المسلمین عالمی پس از برشمردن ویژگی های مشترک انبیا در قرآن و با تاکید ویژه بر مساله اخلاق سخنان خود را به پایان برد. وی در خاتمه ضمن یادآوری حادثه سیل در شهرهای و روستاهای ایران، برای جانباختگان و صدمه دیدگان این سیل دعا کرد.
این برنامه با مولودی خوانی آقای حاج علی مصلایی یکی از مداحان اهل بیت عصمت و طهارت لندن در مدح رسول گرامی اسلام و حضرت علی (ع) ادامه یافته و با اقامه نماز جماعت مغرب و عشا به پایان رسید.

 

 سایر مراکز اسلامی

مرکز اسلامی منچستر

مرکز اسلامی نیوکاسل

مرکز اسلامی بیرمنگهام

مرکز اسلامی گلاسکو (الهدی)