کد خبر: 3260

کنفرانس چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در مرکز اسلامی انگلیس با حضور اندیشمندان و علاقمندان برگزار شد.

روز 21 بهمن 1397 برابر با 10 فوریه 2019 همایشی در بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با عنوان " دین و دنیای معاصر" در مرکز اسلامی انگلیس در لندن برگزار شد. در این همایش سخنرانان بیاناتی در زمینه نقش دین در عرصه های زندگی اجتماعی، رهبری، معنویت، فرهنگ و آموزش و همچنین بیان تاریخ انقلاب اسلامی و ویژگی های ممتاز آن ارائه دادند.
حجت الاسلام و المسلمین دکترمحمد علی شمالی، رئیس مرکز اسلامی انگلیس در این همایش، در زمینه ویژگی های اخلاقی و معنوی امام خمینی که موجب پیروزی انقلاب اسلامی شد سخنانی ایراد کرد. وی گفت وقتی از شهید مطهری پس از ملاقات با امام در پاریس سوال شد که امام را چگونه دیدید، ایشان گفته بود: وی را در حالی دیدم که به خدایش ایمان داشت، به هدفش ایمان داشت، به ملت اش ایمان داشت و به راهش ایمان داشت.
دکتر شمالی در ادامه گفت : هر کس امام را می دید اذعان می کرد که او مردی است که خود را وقف خدا کرده است. وی تاکید کرد که امام خمینی در همه مراحل مبارزه تمام توکلش به خدا بود. از سوی دیگر امام منیّت و خودخواهی را محو کرده بود. به گفته دکتر شمالی، امام هرگز اجازه نداد از بودجه عمومی پولی برای چاپ رساله عملیه ایشان صرف شود. به گفته وی امام بر روی تعلیم و تربیت سرمایه گذاری می کرد. وی اول شاگردانش را تربیت کرد و بعد مردم را. دکتر شمالی تصریح کرد که همه یاران امام خمینی مانند شهید مطهری و شهید بهشتی و دیگران؛ همه مجتهد بودند. یعنی اینطور نبود که فقط مبارزه کنند، بلکه درس خوانده و مجتهد شده بودند. وی همچنین تاکید کرد که امام با وجود آنکه از نظر مشروعیت و امکانات مالی این امکان برایش وجود داشت، اما هرگز مبارزه مسلحانه را تجویز نکرد. سلاح امام همیشه زبان، سخن، کلمه و قلم بود. به گفته وی امام خمینی فرمود که بشریت باید به جایی برسد که سلاح ها را به قلم تبدیل کند.
حجت الاسلام والمسلمین عبدالحسین معزی، نماینده مقام معظم رهبری در جمعیت هلال احمر نیز از سخنرانان دیگر این همایش بود. وی در سخنان خود رازهای ماندگاری انقلاب اسلامی را بررسی کرد. وی درابتدا خاطرنشان کرد که اولین راز ماندگاری انقلاب این است که انقلاب حرف حق می زند. به این معنی که انقلاب با فطرت انسانها همراه است. وی با مثل زدن از فروپاشی شوروی اینگونه نتیجه گرفت که نظام کمونیستی به دلیل فاصله گرفتن از فطرت انسانها بود که دوام نیاورد. وی در ادامه از سنت الهی در حمایت از مومنین یا به بیان دیگر، امدادهای الهی به عنوان عامل ماندگاری انقلاب نام برد. وی همچنین مردمی بودن انقلاب و وحدت کلمه را از جمله عوامل مهم ماندگاری و دوام انقلاب برشمرد.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن، آقای بعیدی نژاد نیز یکی از سخنرانان این همایش بود. وی در سخنان خود انقلاب اسلامی ایران را یکی از مهم ترین تحولات سیاسی جهان معاصر نامید که اثرات آن نه فقط منطقه بلکه تمام جهان را تحت تاثیر خود قرار داده است. وی در ادامه تببین ریشه های انقلاب اسلامی به دو رویکرد روشنفکران در ایران قبل از انقلاب اشاره کرد و گفت در رویکرد اول اسلام یک امر خصوصی تلقی شده و برای پیشرفت جامعه فقط دنباله روی بی چون و چرا از غرب توصیه می شد. وی گفت در این رویکرد حتی به پیروی از ظواهر تمدن غرب مانند تغییر خط به لاتین نیز اهمیت داده می شد. به گفته وی در رویکرد دوم که تحت تاثیر مارکسیسم قرار داشت، ادعا می شد که اسلام ایدئولوژی خاصی برای مبارزه با غرب در اختیار ندارد و بنابراین باید از ایدئولوژی مارکسیستی استفاده کرد. وی در ادامه توضیح داد که امام خمینی بر هر دو این تفکرات خط بطلان کشید و تنها کسی بود که توانست با نیروی دین و مرجعیت، مردم را بسیج کرده و قدرت اجتماعی و انگیزاننده اسلام را نمایان کند.
در پنل های دیگر این همایش سخنرانان مطالبی در ارتباط با انقلاب اسلامی و شخصیت امام خمینی بیان کردند. از جمله حجت الاسلام و المسلمین سید محمد موسوی و دکتر سعید شهابی به بیان خاطرات خود از دیدار با امام و از روزهای پیروزی انقلاب پرداختند.
دکتر محمد حیدر، یکی دیگر از سخنرانان این برنامه با اشاره به مصاحبه امام موسی صدر که در زمان پیروزی انقلاب اسلامی انجام شده گفت که از دید امام موسی صدر انقلاب اسلامی با همه قیام های دیگر تفاوت داشت چرا که نیروی پیش برنده اصلی آن یعنی دین و مردم را به خوبی درک کرده بود. برای امام موسی صدر استقلال و عدم وابستگی انقلاب ایران بسیار مهم بود. وی در سخنان خود به موضوعاتی از جمله جنگ تحمیلی، تحریم ها، سرنگون کردن هواپیمای مسافری ایرباس و مجادله هسته ای اشاره کرد و در تمام موارد نشان داد که ایران هدف بی عدالتی بوده است. از جمله در مورد سرنگون شدن هواپیمای مسافری اظهار داشت که آمریکا هرگز به خاطر این عمل عذرخواهی نکرد و حتی غرامتی که به خانواده های قربانیان پرداخت، کسر کوچکی از غرامتی است که در حادثه ای مشابه در قضیه لاکربی از حکومت لیبی دریافت کردند. به گفته وی آمریکا 300 میلیون دلار به ایران غرامت داد در حالیکه برای هواپیمای پن امریکن 15 میلیارد دلار از لیبی غرامت گرفت. به گفته وی فقط یک شرکت مشاور حقوقی 300 میلیون دلار هزینه خدمات حقوقی از دولت لیبی دریافت کرد. وی در ماجرای توافق اتمی و برجام و نقض یکطرفه آن از سوی آمریکا نیز همین بی عدالتی علیه ایران را مورد توجه قرار داد.
حجت الاسلام و المسلمین بهمن پور سخنران دیگر این برنامه نیز از خاطرات خود در زمان پیروزی انقلاب مطالبی بیان نمود. و از جمله خاطرات خود از ملاقات با امام در پاریس و سفر از لندن به آن شهر و بازداشت شدن توسط پلیس مرزی انگلیس در هنگام بازگشت را بازگو کرد. وی خاطرنشان کرد که در رفتار حکومت های استکباری غرب نشانه ای از بی طرفی و پایبندی به قانون و معاهدات دیده نمی شود و در مورد آنها فقط معادلات قدرت است که معنی دارد. وی انقلاب اسلامی را در بدو پیروزی به شاخه ای شکننده و نازک تشبیه کرد که اکنون به درختی چهل ساله تبدیل شده است. وی توجه حاضران را به این نکته جلب کرد که قدرتهای استکباری از همان ابتدای پیروزی انقلاب از هر وسیله ای از جمله تحریک اقلیت های قومی برای شکست دادن انقلاب استفاده کردند و هنگاهی که نتیجه ای حاصل نشد، صدام را تحریک کردند تا به ایران حمله کند. وی گفت صدام در اندازه ای نبود که بتواند خودسرانه تصمیم حمله به ایران را بگیرد و این تصمیم را با تشویق و تایید دولتهای غربی گرفته شد.
در این همایش یک روزه خانم سفینه سادات، خانم رباب اختر و آقای هانی الوردی در پنل ویژه در ارتباط با تعلیم و تربیت در انقلاب اسلامی سخنانی ایراد کردند. سفینه سادات، دین را وسیله ای برای هویت یابی و تحمل اضطرابها و نگرانی های نوجوانان مسلمان معرفی کرد و گفت دین به نوجوانان در این سن بحرانی آرامش می دهد.
در این همایش دکتر کمال هلباوی و شیخ ذیشان قادری از اندیشمندان اهل تسنن نیز سخنانی ایراد کردند. شیخ ذیشان قادری اظهار داشت که دین در نزد خدا فقط اسلام است و وقتی از دین سخن می گوییم یعنی اسلام. وی گفت که هنوز در زبان انگلیسی کلمه ای پیدا نکرده است که بتواند معنی «دین» به عنوان راه و رسم جامع زندگی را برساند. وی گفت دین خود دارای دو عرصه است: عرصه خصوصی و ارتباط شخص با خدا که آن را مذهب می نامیم و عرصه اجتماعی که آن را سیاست می خوانیم. به گفته وی دین اسلام هر دوی این عرصه ها را در بر می گیرد. یعنی هم رابطه انسان با خدا را تنظیم می کند و هم رابطه انسانها را با یکدیگر. وی با اشاره به انقلاب اسلامی گفت که اکنون فقط یک مثال زنده در دنیا وجود دارد که در عمل، دین به طور جامع هم عرصه مذهبی و هم عرصه سیاسی را اداره کند، و آن مثال ایران و انقلاب اسلامی است.
این همایش که پس از اقامه نماز ظهر و عصر آغاز شده بود با برپایی نمازمغرب و عشا به امامت حجت الاسلام و المسلمین شمالی پایان یافت.

 

 سایر مراکز اسلامی

مرکز اسلامی منچستر

مرکز اسلامی نیوکاسل

مرکز اسلامی بیرمنگهام

مرکز اسلامی گلاسکو (الهدی)