کد خبر: 3259

برگزاری مجالس سوگواری ويژه ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها در مرکز اسلامی انگلیس

مرکز اسلامی انگلیس در ایام فاطمیه و سالروزشهادت حضرت صدیق کبری فاطمه زهرا (س) میزبان برنامه های سخنرانی و عزاداری و مرثیه سرایی است. در این سلسله برنامه ها که به مدت 3 شب ادامه خواهد داشت، سخنرانی ها و برنامه هایی به زبانهای انگلیسی، عربی و فارسی و در مجالس مختلف انجام خواهد شد.
در بخش فارسی این مجالس که از شب گذشته پنجشنبه 7 فوریه 2019 آغاز شد و به مدت دوشب دیگر ادامه خواهد داشت، حجت الاسلام و المسلمین شیخ عبدالحسین معزی نماینده مقام معظم رهبری در جمعیت هلال احمر که به دعوت مرکز اسلامی انگلیس به لندن سفر کرده است، در سخنانی برخی از ابعاد شخصیت حضرت فاطمه زهرا(س) را مورد توجه قرار داد.
وی در ابتدا یادآور شد که دو روایت در مورد شهادت آن حضرت وجود دارد. روایت اول که اشاره دارد به اینکه آن حضرت 75 روز پس از وفات پدرش به شهادت رسید و روز شهادت آن حضرت به این ترتیب 13 جمادی الاول است. در روایت دوم رحلت آن حضرت را 95 روز پس از وفات پیامبر(ص) می دانند، که در این حالت روز سوم جمادی الثانی روز شهادت به شمار می رود. وی خاطرنشان کرد که برنامه فعلی به مناسبت فاطمیه دوم برگزار شده است.
حجت الاسلام و المسلمین معزی در سخنان خود یادآور شد که مقام حضرت فاطمه(س) نه فقط به خاطر نسبت و خویشاوندی با پیامبر(ص) بلکه به دلیل ویژگی هایی است که او را به یک انسان کامل تبدیل می کند. وی حضرت زهرا(س) را انسانی کامل در ابعاد مختلف معرفی کرد و با اشاره به آیات مباهله و اینکه از آن حضرت به صورت جمع (نساء) یاد شده، خاطرنشان کرد که آن حضرت نمونه همه زنان مومن و خداشناس است.
نماینده مقام معظم رهبری در جمعیت هلال احمر همچنین با اشاره به برخی فرازهای زیارت مخصوصه حضرت فاطمه (س) که وارد شده است در روزهای یکشنبه قرائت شود، یادآور شد که آن حضرت بانویی امتحان شده بود. وی درمورد اهمیت امتحان الهی نکاتی بیان کرده و توضیح داد که هدف از آمدن ما به این جهان آن است که مورد امتحان الهی قرار بگیریم. وی گفت امتحان ویژگی های عالی انسان را آشکار می کند و به عنوان مثال اگر حضرت ابراهیم آن امتحان ها را پشت سر نگذاشته بود ما اکنون آگاهی ای از مقام آن حضرت نداشتیم.
حجت الاسلام و المسلمین معزی سخنان خود را با ذکر مصیبت به پایان برده و پس از آن آقای حاج بهزاد مولایی یکی از مداحان اهل بیت عصمت و طهارت در لندن به نوحه خوانی و مرثیه سرایی پرداخت.
بنا بر همین گزارش مراسم سوگواری سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) به زبانهای انگلیسی و عربی نیز از شب گذشته آغاز شد و سخنرانان این مجالس حجت الاسلام والمسلمين دکتر محمد علی شمالی رییس مرکز اسلامی انگلیس و حجت الاسلام والمسلمين سید غیاث طعمه بودند که در خصوص فضایل و ویژگی های شخصیت حضرت زهرا(س) مطالبی ارائه کردند.
این مجالس به مدت دوشب ديگر ادامه خواهد داشت.

 

 سایر مراکز اسلامی

مرکز اسلامی منچستر

مرکز اسلامی نیوکاسل

مرکز اسلامی بیرمنگهام

مرکز اسلامی گلاسکو (الهدی)