کد خبر: 3257

دهمین برنامه اهدای خون در " کمپین اهدای خون با نام امام حسین(ع) " در مرکز اسلامی انگلیس برگزار شد

دهمین مراسم اهدای خون روز یکشنبه 13 ژانویه 2019 و با نام سومین پیشوای شیعیان جهان حضرت ابا عبدالله الحسین (ع)، با همکاری سیستم بهداشت عمومی انگلیس ( ان اچ اس) و اتحادیه دانشجویان مسلمان (آی یو اس) در مرکز اسلامی انگلیس برگزار شد.
حجت الاسلام والمسلمين دکتر محمد علی شمالی نماینده ولی فقیه و رییس مرکز اسلامی انگلیس در اولین مراسم اهدای خون که در سال 2015 در مرکز اسلامی در انگلیس برگزار شد، اظهار کرده بود: انتشار خبر مراسم اهدای خون با نام امام حسین(ع) و بازشدن درهای مرکز اسلامی برای اجرای این طرح انساندوستانه می تواند در معرفی بخشی از اندیشه های بلند نوعدوستی و احسان اسلامی که همواره دراین مرکز بر آن تاکید می شود، موثر باشد . وی با ابراز امیدواری از اینکه این اقدام بتواند برخی تبلیغات سوء درباره اسلام و مسلمانان را به ویژه در انگلیس خنثی سازد، اظهارکرده بود: متأسفانه برخی رفتارها به نام اسلام از جمله درایام محرم و عاشورا انجام می شود که این حرکت انساندوستانه می تواند نگرشها را درباره مسلمانان تغییر دهد .
بنا بر همین گزارش در دهمین مراسم اهدای تعداد کثیری از مسلمانان و غیر مسلمانان در مرکز اسلامی انگلیس در لندن حاضر شدند تا با اهدای خون خود به تکلیف انسانی‌شان عمل کرده و از این راه، زندگی‌بخش جان بسیاری از انسان‌های نیازمند باشند.
مسلمانان انگلیس به ویژه شیعیان، هرساله در فاصله میان اول محرم تا اربعین حسینی، به یاد جانبازی های امام حسین (ع) ویاران باوفایش، خون خود را برای استفاده های پزشکی و نجات جان بیماران نیازمند، اهدا می کنند اما این مساله از سال 2006 میلادی شکل منسجم تر و هماهنگ تری یافته است.
این مراسم اولین بار در سال 2006 و با نام حضرت امام حسین (ع) و تشویق مردم به اهدای خون، به ابتکار اتحادیه دانشجویان مسلمان در شهر منچستر برگزار شد که با استقبال خوبی از سوی مسلمانان این شهر مواجه گردید. هم اکنون این مراسم گسترش یافته و در 26 شهر انگلیس برگزار می‌شود و سامان دهندگان آن مصمم هستند تا این امر خداپسندانه را به سایر کشورها نیز توسعه دهند.
در حال حاضر با توجه به روند رو به افزایش استقبال مسلمانان از این طرح اتحادیه دانشجویان مسلمان با سازمان بهداشت عمومی انگلیس (ان اچ اس) قرارداد همکاری امضاء کرده اند و این برنامه بصورت رسمی پیگیری می شود.
بر اساس گزارش منتشرشده از سوی کمپین اهدای خون بانام امام حسین(ع)، اهدای خون هر نفر موجب نجات جان 3 انسان بزرگسال و یا 7 انسان خردسال خواهد بود.

 

 سایر مراکز اسلامی

مرکز اسلامی منچستر

مرکز اسلامی نیوکاسل

مرکز اسلامی بیرمنگهام

مرکز اسلامی گلاسکو (الهدی)