کد خبر: 3255

برگزاری مجلس ترحیم و بزرگداشت مرحوم آیت الله سید محمود هاشمی شاهرودی رییس مجلس مجمع تشخیص نظام

روز پنجشنبه 6 دی 1397 برابر با 27 دسامبر 2018 مجلس ترحیم و یادبود حضرت آیت الله سید محمود هاشمی شاهرودی رییس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام جمهوری اسلامی ایران در محل مرکز اسلامی انگلیس در لندن برگزار شد.
در این مجلس که تعداد کثیری از علما و روحانیون و اندیشمندان، روسای مراکز اسلامی، سفیر و مدیران و کارکنان سفارت جمهوری اسلامی ایران در لندن، مسئولان نهادهای ایرانی در لندن و جمعی از شیعیان ساکن شهر لندن در آن شرکت کرده بودند، سخنرانان در مورد مقام علمی و معنوی آیت الله هاشمی شاهرودی سخنانی ایراد کردند.
حجت الاسلام و المسلمین شیخ طریحی در سخنان خود به تمجید از مقام علمی آن مرحوم پرداخت و از او به عنوان یک مجاهد علیه طاغوت یاد کرد. حجت الاسلام و المسلمین ابونبوغ نیز ضمن تجلیل از مقام علمی آیت الله شاهرودی در خصوص دستاوردهای علمی وی در زمینه موضوع ولایت نکاتی را بیان نمود.
در ادامه این برنامه رئیس مرکز اسلامی انگلیس، حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمد علی شمالی ضمن تسلیت درگذشت آن مرحوم و پس از دعا برای علو درجات وی اظهار داشت که او شخصیتی بود که امید فراوانی می رفت بتواند در آینده و تا سالهای طولانی به افاضه و تربیت و پشتیبانی مومنین بپردازد.
وی خاطرنشان کرد که درگذشت ایشان برای همه غیرمنتظره و بهت آور بوده است. وی سپس به یادآوری روایاتی در زمینه مرگ و فقدان علما پرداخت و از جمله به این حدیث مشهور اشاره کرد که پیامبر اکرم (ص) فرمود : "مرگ عالم رخنه ای در اسلام ایجاد می کند که تا زمانی که شب و روز هست (تا پایان دنیا) ترمیم نمی شود". وی توضیح داد که گرچه شاید بتوان تصور کرد که با ظهور علمای دیگر بشود جای یک عالم را پر کرد اما باید توجه داشت که هر عالم مانند یک درخت در جامعه اطراف خود و در طی زمانی طولانی ریشه دوانده است و نمی توان جایی که او در آن جامعه و در دلهای مومنین کسب کرده را پس از مرگ او بازسازی کرد.
وی ضمن اشاره به فعالیتهای علمی آیت الله شاهرودی به این نکته اشاره کرد که ایشان از فروردین سال 1358، یعنی به مدت نزدیک چهل سال در ایران درس خارج فقه تدریس می کرده است. وی از نکات جالب توجه در زندگی آیت الله شاهرودی را توجه ایشان به بحث حقوق و به ویژه حقوق شهروندی معرفی نمود و اظهار داشت که وی با توجه به مسوولیت سنگین و کار دشواری که به عنوان ریاست قوه قضائیه بدست گرفته بود، انسانی بود با روحی بزرگ که به وی شخصیتی آرام و کم حرف بخشیده بود. وی با تاکید بر دید عمیق آن مرحوم به مساله حقوق انسانها توضیح داد که از دید وی زندان در فقه اسلامی یک مجازات عام نبوده و فقط در حدود شش مورد تجویز شده است. وی اظهار داشت که از دید آیت الله شاهرودی حکم زندان هم ظلم به فرد محکوم است و هم ظلم به خانواده اوست و توضیح داد که ایشان برنامه ای برای کاستن از احکام زندان در دست داشت.
حجت الاسلام و المسلمین دکتر شمالی ضمن تاکید بر مقام علمی آیت الله شاهرودی وی را فردی معرفی کرد که در سطوح بالای کار اجرایی مراقب ظرافتهای دینی به ویژه در زمینه حقوق انسانها بود.
بنا برهمین گزارش این مجلس که با قرائت آیاتی از قرآن کریم توسط آقای سید جلال معصومی آغاز شد، با قرائت پيام تسلیت مقام معظم رهبری به سه زبان فارسی و عربی و انگلیس بمناسبت ارتحال آیت الله شاهرودی و پخش فیلم اقامه نماز برپیکر آن مرحوم توسط حضرت آیت الله العظمی سید علی خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی ادامه یافت.

 

 سایر مراکز اسلامی

مرکز اسلامی منچستر

مرکز اسلامی نیوکاسل

مرکز اسلامی بیرمنگهام

مرکز اسلامی گلاسکو (الهدی)