کد خبر: 3243

مجالس سوگواری و عزاداری سالروز شهادت حضرت ابا عبدالله الحسين (ع) در مرکز اسلامی انگليس دردهه اول ماه محرم 1440

بار ديگر ماه محرّم ، ماه وجدان همیشه بیدار تـاریخ و ماه پاسداری از حرمت انسـان وحـریم ایمان فرا رسيد و مرکز اسلامی انگليس نيز همـگام با ديگرحسينيان سراسرگيتـی ، با برافراشتن پـرچم عـزای حسينی ، مجـالس عزاداری خـود را بـرپـا کـرده و مقـدم همـه سـوگـواران حسينـی را در ايـن مجالـس گــرامی می دارد.
عزاداری شيعيان برای سالار شهيدان عالم؛ حضرت اباعبدالله الحسين (ع) و شھیدان كربلا، انتقال فرھنگ عاشورايی به نسلھای آینده و رساندن صدای مظلومیت آل محمد و علی به گوش تاریخ است. برپایی مراسم عزاداری موجب زنده نگهداشتن ايمان و همراه شدن شور و عاطفه با شعور و شناخت است.
محرمّ، ماه آمیختگی با حسین و آموختگی از حسین است و نهضت عاشورا،تجلّی حقیقت و پاسداری از امر به معروف و نهی از منکر و پيکار ايمان با کفر است. و..... شهادت، طرحِ کربلاست و اسارت، شرح آن!
لحظه لحظه ماه محرم با نام و فداکاري های امام حسين (ع)، حضرت زينب (س)، حضرت ابوالفضل العباس (ع) و ساير مجاهدان دفاع از حقانيت اسلام در برابر ظلم و جور حاکمان اموي آميخته است.
مركز اسلامي انگليس هرساله همگام با شيعيان سراسر جهان و بمنظور تحقق رسالت دينی و فرهنگی خود و زنده نگهداشتن شعار و شعور اسلامی و حماسه کربلا ، پرچم عزای حسينی برپا می دارد و امسال نیز مراسم گسترده و چهار زبانه خود را به زبانهای فارسی ، انگليسی ، عربی و اردو دردهه اول ماه محرم الحرام 1440 به مدت 10 شب از روز سه شنبه 11 سپتامبر 2018 برپا کرد.
شيعيان مکتب مولی الموحدين حضرت علی (ع) در لندن وشهرهای اطراف و ازهمه مليتهای مسلمان در دهه اول ماه محرم هرشب با حضور عاشقانه خود در مراسم سوگواری حسينی ، عشق و ارادت قلبی خود به سالار شهيدان عالم حضرت ابا عبدالله الحسين (ع) را به اثبات می رسانند و با سوزی جانکاه از سر عشق به پيشوايشان امام حسين (ع) ،به سوگ می نشینند.
بنا بر همین گزارش در شبهای گذشته مراسم سوگواری، شخصیتهای برجسته ای از قبیل آیت الله شیخ عیسی قاسم رهبر شیعیان بحرین علیرغم داشتن بیماری ، حجت الاسلام سید مرتضی کشمیری نماینده آیت الله العظمی سیستانی ، حجت الاسلام والمسلمين مدرسی، حجت الاسلام سید محمد موسوی مدیر موسسه اهل بیت لندن و بسیاری از روحانیون و مسئولین نهادهای اسلامی مقیم لندن در این مراسم حضور به هم رساندند.
در برنامه فارسی مرکز اسلامی انگليس عزاداران حسينی در چهار شب اول دهه اول ماه محرم از سخنان حجت الاسلام والمسلمين شیخ احمد واعظی از اساتید حوزه و دانشگاه با عنوان : " درسهایی از زندگی امام حسین (ع)" و در شش شب دوم دهه اول ماه محرم از سخنرانی حجت الاسلام و المسلمين دکتر محمد علی شمالی رییس مرکز اسلامی انگلیس با عنوان : " درسهایی از عاشورا" ايراد می شود، بهره می برند و سپس آقاي حاج بهزاد مولايی از مداحان اهل بيت عصمت وطهارت (ع) لندن، با قرائت نوحه و مرثيه سرايی به ذکرمصائب و مجاهدتهای حضرت ابا عبدالله الحسين (ع) وخاندان وياران با وفای او می پردازد وسوگواران حسينی و بويژه جوانان و نوجوانان با نواختن دستها بر سينه های خود ، برمصيبت های سالار شهيدان عالم حضرت امام حسين (ع) در واقعه جانسوز کربلا اشک ماتم می ريزند و به عزاداری می پردازند.
در 10 شب مراسم عزاداری ويژه انگليسی زبانان ؛ هرشب پس از تلاوت آياتی ازقرآن کريم توسط آقای سید هانی الوردی ، حجت الاسلام و المسلمين دکتر محمد علی شمالی رییس مرکز اسلامی انگلیس در جمع مسلمانان انگليسی زبان ، با عنوان: " درسهایی از مکتب عاشورای حسینی " سخنرانی می کند و پس از برنامه سخنرانی یکی از جوانان مداح اهل بيت عصمت وطهارت لندن، آقای ضیغم علی شان نيز با اجرای مراسم عزاداری وسينه زنی و نوحه خوانی به ذکر مصايب حضرت ابا عبدالله الحسين (ع) می پردازد .
در 10 شب برنامه ويژه عرب زبانان نيز که هرشب پس از اقامه نماز مغرب و عشا برگزار می شود، خواهران و برادران عرب زبان مقيم لندن با حضور بینظیر خود موجب حفظ شعائر اسلامی واحترام به مجالس عزای حسينی می شوند و از سخنان خطيب مجلس عزای حسينی حجت الاسلام والمسلمين شیخ منجد الکعبی از روحانیون برجسته کشور عراق که در خصوص " درسهایی از نهضت حسینی " ایراد می شود، بهره مند می گردند و پس از آن آقای حاج ملا نورالدین الکاظمی مداح اهل بيت عصمت وطهارت با اجرای مراسم عزاداری وسينه زنی به مرثيه سرايی و بيان مصيبتهای وارده درصحرای کربلا برخاندان امام حسين (ع) می پردازد .
مرکز اسلامی انگليس همچنين برای مسلمانان اردو زبان مقيم لندن 10 شب مجلس سوگواری و عزاداری به زبان اردو تدارک ديده است که در اين شبها حجت الاسلام والمسلمين سید نقی عسگری از علمای برجسته کشور هند با محور تبيين قيام امام حسين (ع) در حادثه عاشورا به ايراد سخنرانی درجمع کثير برادران وخواهران مسلمان اردو زبان می پردازد و درپايان برنامه نيز آقای کاشف رضا از مداحان پاکستانی با ذکر مصایب وارده به امام حسين (ع) وخاندان وياران او عزاداری و مراسم سينه زنی را برگزار می کند .
شايان ذکر است که گزارش تصويری هر شب برنامه هاي مراسم سوگواری حسينی بصورت زنده در پايگاه اطلاع رساني اينترنتي مرکز اسلامی انگليس www.ic-el.com براي آن دسته ازعلاقمنداني که به هرعلت توفيق دسترسی و ياحضور دربرنامه هاي عزاداری مراکز اسلامي در دهه اول محرم را ندارند ، پخش می شود .

اذان صبح
 
 

 برنامه های مرکز

 

 سایر مراکز اسلامی

مرکز اسلامی منچستر

مرکز اسلامی نیوکاسل

مرکز اسلامی بیرمنگهام

مرکز اسلامی گلاسکو (الهدی)