کد خبر: 3241

برگزاری برنامه جشن عید سعید غدیر در مرکز اسلامی انگلیس

برنامه جشنی به مناسبت خجسته عید سعید غدیر خم در روز پنجشنبه 8 شهریور 1397 برابر با 30 اوت 2018 در محل مرکز اسلامی انگلیس در لندن و با شرکت جمعی از مشتاقان امامت و ولایت برگزار گردید.
در این برنامه که با مداحی و مولودی خوانی آقای حاج بهزاد مولایی و آقای حاج سید جلال معصومی و پخش نماهنگهایی در وصف امیر مومنان علی (ع) همراه بود، حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمد علی شمالی، رئیس مرکز اسلامی انگلیس سخنانی به مناسبت عید فرخنده غدیر و در مقام و منزلت حضرت امام علی (ع) بیان کرد. وی ضمن تبریک عید سعید غدیر و یادآوری آن واقعه برای حضار، سخنان خود را به معرفی و تشریح معانی زیارت امین الله اختصاص داد.
دکتر شمالی خاطرنشان کرد که زیارت نامه ها به سه دسته کلی تقسیم می شوند. یا مطلقه هستند، یا مخصوصه و یا جامعه. وی توضیح داد که زیارت مطلقه زیارتی است که درهر موقع سال می توان خواند. زیارت مخصوصه آن است که فقط در روزهای ویژه خواندن آن سفارش شده است. و اما زیارت جامعه به زیارتی گفته می شود که بتوان آن را خطاب به همه امامان خواند. وی در توصیف زیارت امین الله توضیح داد که این زیارت هم مطلقه است، هم مخصوصه و هم جامعه. یعنی اگرچه سفارش شده که در روز عید غدیر خوانده شود، اما می توان آن را در طول سال و هر روز خواند. همچنین این زیارت جامعه نیز هست و می توان آن را خطاب به همه ائمه قرائت کرد. با این وجود وی تاکید کرد که از آنجایی که امیرالمومنین لقب خاص حضرت علی (ع) است و حتی هیچکدام از ائمه خود اجازه نمی داده اند که امیرالمومنین خوانده شوند، اگر زیارت به نیت امام دیگری خوانده می شود، به جای «یا امیرالمومنین» باید گفته شود «یابن امیرالمومنین».
وی سپس به تشریح و تفسیر برخی از فراز های این زیارتنامه پرداخت و در ضمن آن تاکید کرد که زیارت امین الله از جمله معتبرترین زیارتنامه ها از نظر صحّت سند و روایت است. به طوریکه این زیارت در تمام کتابهای معتبر زیارتنامه و ادعیه آمده است. وی همچنین گفت که این زیارت از دو طریق به دست ما رسیده است. متن اصلی زیارت از امام زین العابدین (ع) است که هم از طریق امام رضا (ع) و هم از طریق جابر و از امام باقر(ع) روایت شده است. وی در ادامه به تشریح معنای امین الله، یعنی امانتدار خدا بر روی زمین پرداخت و با استفاده از آیات قرآنی گفت در حالی که کوه ها، آسمانها و زمین از به عهده گرفتن آن سر باز زدند، انسان آن امانت را حمل کرد. حال چه عموم انسانها در حمل امانت موفق باشند یا نه، هرگز زمین از وجود امین و امانتدار واقعی خدا خالی نخواهد بود.
در پایان این برنامه، نماز مغرب و عشا به امامت حجت الاسلام و المسلمین شمالی اقامه شد.

 

 سایر مراکز اسلامی

مرکز اسلامی منچستر

مرکز اسلامی نیوکاسل

مرکز اسلامی بیرمنگهام

مرکز اسلامی گلاسکو (الهدی)