کد خبر: 3240

اقامه نماز عید سعید قربان در مرکز اسلامی انگلیس

نماز عید سعید قربان در دهمین روز ماه ذیحجه و در روز چهارشنبه 22 آگوست 2018 برابر با 31 مرداد 1397 و با شرکت جمع کثیری از مسلمانان و هموطنان در محل مرکز اسلامی انگلیس در لندن و به امامت حجت الاسلام و المسلمین دکتر شمالی برگزار شد.
رییس مرکز اسلامی انگلیس در ادامه نماز و در خطبه اول به تشریح امتحانات الهی حضرت ابراهیم (ع) پرداخت و نداشتن فرزند تا سالهای پیری را یکی از این امتحانات برشمرد. وی گفت خداوند پس از دعاهای حضرت ابراهیم(ع) فرزندی به او عطا کرد اما هنگامی که به سن رشد رسید، از سوی خدا فرمان قربانی کردن اسماعیل را دریافت کرد.
دکتر شمالی توضیح داد که حضرت ابراهیم (ع) آگاه بود که در این امتحان سه ضلع وجود دارد: خدا، ابراهیم و اسماعیل. وی برای همین به حضرت اسماعیل(ع) نیز اختیار و حق انتخاب داد و با بیان رویای خود از وی خواست که نظرش را بگوید. وی نتیجه گیری کرد که اینجا اسماعیل نیز از امتحان سربلند بیرون آمد.
رییس مرکز اسلامی انگلیس در خطبه دوم به تشریح معنای «قربان» در زبان عربی پرداخت و گفت قربان به هرچیزی می گویند که به واسطه آن شخص به کسی تقرب بجوید. برای همین به گفته وی در برخی از روایات از نماز نیز به عنوان قربان تعبیر شده است. وی سپس داستان هابیل و قابیل را مورد توجه قرار داد و گفت که این اولین موردی است از تقدیم قربانی که ما در تاریخ بشر سراغ داریم. قابیل کشاورز بود و هابیل دامدار. هابیل حیوان خوبی از گله انتخاب کرد و قابیل خوشه ای گندم یا مشابه آن. خدا قربانی هابیل را قبول کرد. اما این باعث نشد که قابیل در کار خود تدبّر کند که چرا قربانی اش قبول نشده، بلکه حسد ورزید و تصمیم گرفت برادر خود را بکشد. وی در ادامه سخنان خود توضیح داد که قبول شدن قربانی به جنس قربانی ربطی ندارد بلکه آنچه باعث قبولی آن می شود نیت قلبی و صداقت قربانی کننده است.
وی با توصیف روز عید قربان به عنوان روزی که نه فقط حجاج که سایر مردم نیز با قربانی و انفاق آن به خدا تقرب می جویند، انفاق را نیز از جمله راههای تقرّب به خدا معرفی کرد به ویژه آنکه انسان از آنچه دوست می دارد انفاق کند. وی در ادامه همه و از جمله خود را به انفاق دعوت کرد و گفت انفاق فقط انفاق مالی نیست و می توان از وقت و مهارت نیز در راه خدا و برای دستگیری دیگران انفاق کرد. وی انجام کار خیر و انفاق را علاوه بر اجر معنوی، موجب برکت در مال و دارایی انسان معرفی کرد.
حجت الاسلام و المسلمین دکتر شمالی سخنان خود را با ذکر چند دعا به پایان برد.

 

 سایر مراکز اسلامی

مرکز اسلامی منچستر

مرکز اسلامی نیوکاسل

مرکز اسلامی بیرمنگهام

مرکز اسلامی گلاسکو (الهدی)