کد خبر: 3235

مراسم جشن فرخنده میلاد حضرت علی بن موسی الرضا علیهم السلام در مرکز اسلامی انگلیس برگزار شد

حجت الاسلام و المسلمین محمد سعید بهمن پور به مناسبت خجسته میلاد هشتمین امام همام، حضرت امام رضا (ع) در برنامه جشنی که به همین مناسبت در مرکز اسلامی انگلیس منعقد شده بود سخنانی ایراد کرد. وی دراین سخنان ابتدا سالروز این میلاد خجسته و ایامی که در ایران به احترام خاندان امام رضا (ع) به نام «دهه کرامت» نامگذاری شده را تبریک گفت.
وی توضیح داد که اگرچه تاریخ تولد حضرت معصومه (س) معلوم نیست اما روز اول ذیقعده را به عنوان روز تولد ایشان قرارداد کرده اند. همچنین از آنجایی که روز میلاد حضرت احمد بن موسی، شاهچراغ نیز آشکار نیست، در شورای فرهنگ عمومی شیراز روز ششم ذیقعده را برای بزرگداشت آن حضرت و روز تولد ایشان پذیرفته اند. یازده ذیقعده روز میلاد حضرت رضا (ع) و از سویی بنا بر روایت غیر مشهور، 23 همین ماه روز وفات ایشان است. وی سپس توضیح داد که با در نظر گرفتن اینکه آخر ذیقعده نیز روز شهادت حضرت جواد (ع) است، می توان ملاحظه کرد که ماه ذیقعده کلاً ماه امام رضا (ع) و خاندان ایشان است.
وی در ادامه در مورد سفر امام رضا (ع) به خراسان و مسیر حرکت ایشان مطالبی بیان نمود. به گفته وی سفر امام رضا (ع) به خراسان برای مردم ایران برکات بسیار زیادی داشت و آن را از برکاتی دانست که به اراده خدا و برخلاف خواسته و نقشه مأمون به این مردم ارزانی شده است.
حجت الاسلام والمسلمين بهمن پور در ادامه گفت که حق پنهان و باطل آشکار است اما دولت همیشه از آن حق است و این حق است که ماندنی است.
وی در ادامه تشریح سفر امام رضا (ع) به خراسان گفت که به هر حال حضرت تحت اجبار مأمون تن به این سفر داد و مأمون نیز طبعاً مایل نبود که خانواده و خویشان امام با ایشان همراه باشند. با این حال از آنجایی که امام مقام ولایت عهدی داشتند و مأمون مجبور بود اختیارات آن حضرت را قبول کند، امام از برخی اعضاء خاندان دعوت کردند که به خراسان سفر کنند. در اینجا نقشه مأمون این بود که به حاکمان و والیان بین راه دستور دهد جلوی حرکت خاندان امام رضا(ع) را بگیرند. از جمله این جلوگیری ها باید به متوقف کردن کاروان حضرت احمد بن موسی (شاهچراغ) و برادرش محمد بن موسی در شیراز و متوقف کردن کاروان حضرت معصومه (س) در ساوه اشاره کرد. به گفته این سخنران حاکم شیراز در نبردی جلوی کاروان 15 هزار نفری احمدبن موسی را گرفت تا جایی که وی و برادرش فرار کرده و در شهر مخفی شدند. وی به اختصار توضیح داد که دشمنان سرانجام محل مخفی شدن آن دو را کشف کرده و خانه را بر سرشان خراب کردند تا شهید شدند. اما سالها بعد در دوره عضدالدوله دیلمی مزار آنان کشف شد و بنا به داستان مشهوری، به شاهچراغ معروف شد.
وی همچنین به ماجرای سفر حضرت معصومه (س) به ایران و اینکه در ساوه با ماموران خلیفه درگیر شدند اشاره کرد و گفت: پس از کشته شدن تعدادی از اعضای خاندان بنی هاشم در این میان، حضرت در حالی که بیمار بودند به دعوت بزرگان شهر قم به آن شهر عزیمت کردند. به گفته سخنران این برنامه، قم از دیرباز و از زمان حجاج بن یوسف، که شیعیان در عراق تحت تعقیب بودند به مرکز شیعیان تبدیل شده بود، در حالیکه در آن زمان اکثر ایرانیان سنّی بودند. وی سپس در خصوص مسیر حرکت امام رضا (ع) از مدینه به طوس نکاتی را بیان کرده و توضیح داد که بنا به دستور مأمون قرار شده بود امام را از مسیر غیرعادی و از شهرهای عمدتاً سنی نشین عبور دهند و به همین دلیل از مسیر اهواز و یزد و از میان کویر و سپس نیشابور عبور دادند. وی توقف آن حضرت به اصرار مردم نیشابور در این شهر را طولانی و حدود نه ماه ذکر کرد و تاکید کرد که مردم ایران و از جمله نیشابور که مرکز علما و محدثین سنّی بود، با وجود سنّی بودن، ارادت و احترام خاصی برای اهل بیت و همچنین امام رضا (ع) قائل بودند. وی در مورد حدیث مشهور سلسله الذهب گفت که امام این حدیث را به درخواست اسحق بن راهوی از محدثین اهل سنت و استادِ محمدبن اسماعیل بخاری، گردآورنده صحیح بخاری، بیان نمودند. این حدیث را بنا به روایات مختلف از 10 هزار تا 30 هزار نفر محدث روایت کرده اند و یکی از مستند ترین احادیث است که سلسله روات آن از طریق ائمه معصومین به حضرت رسول (ص) می رسد.
حجت الاسلام و المسلمین بهمن پور سپس در تبیین معانی این حدیث و از جمله آنکه امام خود را به عنوان شرطی از شروط آن معرفی کردند توضیحاتی داده و آن را نشان دهنده معنای ولایت نامید. وی درخصوص تفاوت مفهوم ولایت با محبت توضیحاتی ارائه کرده و از جمله گفت که ولایت از جنس اطاعت است. وی در ادامه در مورد مفهوم توحید و عدل از دیدگاه معصومین نکاتی را بیان نمود و نشان داد که شیعیان باید درک خود از توحید و عدل را با دیدگاه ائمه معصومین هماهنگ کنند.
حجت الاسلام و المسلمین بهمن پور سخنان خود در برنامه جشن میلاد حضرت علی بن موسی الرضا (ع) را با دعا برای پیروی از ولایت معصومین و برخوردار شدن از برکت این روز بزرگ به پایان برد.
بنا برهمین گزارش در این جشن معنوی که گروهی از ارادتمندان به اهل بیت عصمت و طهارت از نقاط مختلف لندن حضور به هم رسانده بودند، آقای سید جلال معصومی به تلاوت آیاتی از قرآن کریم و مولودی خوانی پرداخت. در این مراسم همچنین چند نماهنگ زیبا به همراه اشعاری در وصف حضرت امام رضا (ع) برای حاضران به نمایش گذاشته شد.

 

 سایر مراکز اسلامی

مرکز اسلامی منچستر

مرکز اسلامی نیوکاسل

مرکز اسلامی بیرمنگهام

مرکز اسلامی گلاسکو (الهدی)