کد خبر: 3230

اقامه نماز شکوهمند عید سعید فطر در مرکز اسلامی انگلیس

جمع کثیری از مسلمانان مقیم لندن پس از یک ماه روزه داری در ماه میهمانی خدا، روز جمعه 15 ژون 2018 مصادف با اول ماه شوال 1439 در صفوفی به هم پیوسته نماز عید سعید فطر را به امامت حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمد علی شمالی نماینده مقام معظم رهبری در بریتانیا و رییس مرکز اسلامی انگلیس اقامه کردند.
حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمد علی شمالی در خطبه اول نماز عید ضمن تبریک عید سعید فطر و شکرگزاری برای توفیق روزه داری در ماه مبارک رمضان، نکاتی در تفسیر و تبیین معانی دعای قنوت این نماز بیان کرد.
دکتر شمالی با اشاره به این دعا تاکید نمود که روز عید یک روزی عادی نبوده و وقتی از طرف خدا به عنوان عید معرفی می شود ارزش و اهمیت آن بسیار فراتر از فرصتی برای جشن و شادمانی است. به گفته وی هر عید یک افتخار و شرف جدید مضاعفی برای محمد و آل محمد (ع) است. وی در تبیین این معنی اظهار داشت که باعث افتخار است که هنوز بعد از 14 قرن و با وجود تمام فراز و نشیب ها و مشکلات، صدها میلیون مسلمان بعد از یک ماه عبادت و سختی و آن هم با وجود تمام تفاوتها، دور هم جمع شده و روز ویژه ای را به عنوان عید بزرگ می دارند. وی خاطرنشان کرد که باید توجه کرد که پیامبر اسلام (ص) پایه تمام این کارها را در مدت فقط 23 سال رسالت گذاشته است که در عرصه تاریخ زمان بسیار کوتاهی است و تاکید کرد که واقعاً باعث شگفتی است که نتیجه رسالت پیامبر(ص) هنوز و پس از صدها سال پابرجاست و در حال گسترش است.
رییس مرکز اسلامی انگلیس در ادامه این خطبه خاطرنشان کرد که ما در نماز عید از خدا می خواهیم هرچه از خیر و نیکی به محمد و آل محمد(ع) داده است به ما نیز عطا کند و از همه بدی ها که آنها را دور نگه داشته ما را نیز دور نگه دارد. وی گفت با توجه به پارسایی و نظمی که در ماه رمضان در برپایی نماز و روزه و توجه به قرآن مبذول داشته ایم، باید سعی کنیم این حال و هوا را در باقی سال و تا ماه رمضان آینده نیز حفظ کنیم.
حجت الاسلام والمسلمين دکتر شمالی در خطبه دوم با اشاره به احادیثی در زمینه عید فطر تصریح کرد که بر اساس روایات خداوند به روزه داران اجر بی حساب می دهد. وی با اشاره به آیه قرآنی که مومنین را به توسل به صبر و نماز سفارش می کند توضیح داد که بر اساس برخی روایات، منظور از صبر همان روزه است. وی گفت بر پایه روایات در روز عید فطر ملائکه به زمین فرود می آیند و مومنین را به خروج از خانه ها و رفتن به مساجد دعوت می کنند. دکتر شمالی توضیح داد که وقتی خدا بخواهد به بندگان خود پاداشی بدهد، آنها را به خانه خود فرامی خواند و مسجد خانه خداست. وی گفت از خدا می خواهیم همانطور که در حدیث قدسی گفته شده که پاداش خدا به روزه داران رضا و مغفرت اوست، ما را مشمول رضا و مغفرت خود قرار دهد.
رییس مرکز اسلامی انگلیس در ادامه خطبه دوم ضمن شکرگزاری به درگاه خداوند متعال برای روزه داری ماه رمضان و درک شبهای قدر از نمازگزاران و خدمه و زحمت کشان و همچنین خیرینی که به مرکز اسلامی در برگزاری مراسم این ماه و گستردن سفره افطاری یاری رسانده اند تشکر و قدردانی کرد.
حجت الاسلام و المسلمین شمالی به نمازگزاران سفارش کرد سعی کنند لااقل برخی از فیوضات ماه رمضان را برای خود به عنوان ارمغان در طول سال حفظ کنند. وی یکی از این فیوضات را نماز جماعت برشمرد و گفت بگذارید شور و شوق نماز جماعت را در طول سال حفظ کنیم. وی همنشینی و انس با قرآن و شرکت در خیرات و مبرّات را نیز از برکات ماه رمضان نامید که خوب است در طول سال آنها را ادامه دهیم. وی همچنین نمازگزاران را به اهمیت دادن به خانواده و به ویژه فرزندان خردسال و صرف وقت مفید با آنها سفارش کرد و اظهار داشت که از نظر او صرف وقت با خانواده خود نوعی عبادت است.
سخنران خطبه های نماز عید فطر در مرکز اسلامی انگلیس، دکتر شمالی، سخنان خود را با دعا برای سلامتی و شفای بیماران، عمر طولانی برای پدر ها و مادر ها و اتحاد بین مسلمین و توفیق کمک به مظلومان و ستم دیدگان به پایان برد.
این گزارش حاکیست حضور پرشکوه نماز گزاران موجب شد تا صفوف به هم پيوسته آنان تا فضای بیرونی مرکز ادامه پيدا کند و گروه زیادی از نمازگزاران نماز خود را در فضای باز بیرون اقامه نمایند.

اذان صبح
 
 

 برنامه های مرکز

 

 سایر مراکز اسلامی

مرکز اسلامی منچستر

مرکز اسلامی نیوکاسل

مرکز اسلامی بیرمنگهام

مرکز اسلامی گلاسکو (الهدی)