کد خبر: 3225

بیست و ششمین گردهمآیی روحانیون و رؤسای مراکز اسلامی در بریتانیا در آستانه ماه مبارک رمضان

بیست و ششمین اجلاس سالیانه علما، ائمه جماعات و مبلیغین مراکز اسلامی و مساجد انگلستان روز 12 می 2018 برابر با 22 اردیبهشت 1397 در محل مرکز اسلامی انگلیس در لندن برگزار شد.
موضوع درنظر گرفته شده برای این اجلاس «نقش اخلاق در موفقیت مبلغین مذهبی» بود که سخنرانان در رابطه با آن مطالبی بیان کردند.
پس از خیرمقدم و اعلام برنامه توسط حجت الاسلام شیخ جعفر علی نجم و تلاوت آیاتی از قرآن کریم توسط آقای سید جلال معصومی، اولین سخنران این جلسه، حجت الاسلام و والمسلمین سید فاضل میلانی امام مرکز اسلامی خویی لندن بود که با اشاره به خطبه پیامبر اکرم (ص) درباره ماه مبارک رمضان، مهمترین هدف و رسالت در این ماه را تعلیم و تربیت و تبلیغ معارف اسلامی توسط روحانیون و علما در منابر وعظ دانست. وی سپس با استناد به حدیثی از امیر مومنان علی علیه السلام متذکر شد که هر کسی که می خواهد به امر تعلیم و تربیت الهی در بین مردم اقدام نماید ابتدا باید از خود شروع کند و درحقیقت یک وجه تبلیغ و وجه دیگر و مهمتر عمل به آن است. عمل هر انسانی مؤثرتر از نصایح زبانی است و اینگونه جلسات و هماهنگی برای تبلیغ در ماه مبارک رمضان یکی از بهترین راهها برای هدایت و راهنمایی تبلیغی است.
سخنران دیگر این جلسه، حجت الاسلام و المسلمین شیخ علی عالمی، رئیس مجمع جهانی اسلامی لندن بود. وی ضمن تأکید بر اینکه ماه مبارک رمضان ماه همدلی و همفکری است، یکی از موضوعات اصلی و گرفتاریهای انسان معاصر در دنیای امروز را اخلاق دانست. وی با اشاره به زندگی پیامبر و ائمه اطهار علیهم السلام آثار اخلاقی در زندگی آنان برای انتقال به بشریت را بیشتر عملی دانست تا نظری. شیخ عالمی با استناد به آیاتی از کلام الله مجید در خصوص مباحث اخلاقی که به پیامبران خطاب شده است، گفت مهمترین آیه برای پیامبر اکرم (ص) نازل شده است. وی آیه: لقد من الله علی المومنین اذ بعث فیهم رسولاً من انفسهم یتلو علیهم آیاته و یزکیهم و یعلمهم الکتاب و الحکمه ... را از دستورات عملی اسلام که نمونه بارز آن حضرت رسول اکرم(ص) است، بر شمرد. وی با اشاره به شیوه های اخلاق عملی پیامبر و امیر المومنین و اهل بیت (ع) تاکید کرد فقط اخلاق عملی مورد قبول دین اسلام می باشد و غیر آن فقط گریبان گوینده اش را می گیرد.
سخنران بعدی این مجلس حجت الاسلام و المسلمین سید علیرضا رضوی رییس مجلس علمای شیعه اروپا بود که با اشاره به اهمیت فراگیری علم و دانش و تعلیم تربیت در زندگی مردم و استفاده از این توانایی برای ساختن جامعه ای سالم، رهبران دینی را مسئول همه اخلاقیات و رفتارهای اجتماعی خوب و یا بد جوامع دانست. وی گفت مردم همواره روحانیون و رهبران دینی را راهنمای خود در اعمال و اخلاق نظری و عملی خود می دانند. وی اضافه کرد ماه مبارک رمضان فرصتی مغتنم برای آموزش شیوه های صحیح زندگی و نیازهای اخلاقی و رفتاری به مردم توسط روحانیون است. آقای رضوی به ویژه بر اهمیت آموزش به نسل نوجوان و جوان به عنوان مهمترین قشر جوامع در زمینه های رفتاری و اخلاقی تاکید کرد و خواستار کمک روحانیون به اولیاء آنان در این زمینه شد.
چهارمین سخنران این گردهم آیی حجت الاسلام والمسلمین سید نجم الحسن بود که با اشاره به جمله ای از امام خمینی که " مردم ولی نعمت ما هستند" گفت این امر بر مسئولیت روحانیون و رهبران دینی نسبت به مردم و جامعه می افزاید. وی افزود مردم همواره نگاهشان به اخلاق عملی و رفتار و گفتار روحانیون است و این مؤکد این موضوع است که ما در مرحله اول باید از شخصیت خود شروع کنیم و به معنای واقعی کلمه شخصیتی روحانی و معنوی در عمل و کردار خود داشته باشیم. وی بهترین تبلیغ در ماه مبارک رمضان را تبیین اخلاق و رفتار عملی ائمه اطهار (ع) برای جامعه برشمرد.
سخنران پایانی این اجلاس حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمد علی شمالی نماینده مقام معظم رهبری در بریتانیا و رییس مرکز اسلامی انگلیس بود.
وی با تشکر از حضور روحانیون، مبلغین و روسای مراکز اسلامی در این گردهم آیی هدف اصلی از این اجتماع را همفکری و هم آوایی دانست. وی با تأکید بر موضوع اخلاق در اجتماع و ارزشهای دینی و اخلاقی افزود: برای یک مسلمان و بخصوص روحانیون و رهبران دینی مهمترین مسأله باید توجه به ارزشهای اخلاقی و عمل به آنها و جدیّت برای تقویت و عمل صحیح به آنها و ترویج در جامعه باشد.
حجت الاسلام والمسلمين دکتر شمالی درادامه سخنان خود این سوال را مطرح کرد که چگونه است ما همواره در خصوص همه علوم تحقیق و مطالعه می کنیم ولی در مورد علم اخلاق چنین اعتقادی وجود ندارد و هر کس به هرگونه که خود می داند عمل می نماید. در دنیای امروز اخلاق در همه زمینه های اجتماعی نیاز است و در جوامع غربی بصورت یک ساختار اجتماعی و قانون اجرا می شود. اما می بینیم که در جامعه مسلمان چنین چیزی وجود ندارد و حتی در برخی مساجد و مراکز اسلامی اعمالی که شایسته یک جامعه مسلمان است انجام نمی گیرد.
رییس مرکز اسلامی انگلیس تأکید کرد که این وظیفه ای خطیر بر عهده روحانیون و رهبران دینی است که تمامی اعمال و اهداف و رسالت دینی خود را برای هدایت و راهنمایی جامعه به سوی اخلاق و ارزشهای اخلاقی و عمل به آنها جهت دهی نمایند. وی با استناد به روایتی از امام صادق این مساله را یکی از بزرگترین مسئولیتهای روحانیون بویژه در ماه مبارک رمضان برشمرد.
دکتر شمالی اضافه کرد یکی از اهداف و پیامهای این جلسات و گردهم آیی ها باید اجرای عملی به اخلاق در جامعه باشد. وی با اشاره به سقوط اخلاقی برخی افراد منحرف در جوامع اسلامی، حادثه تعرض به یکی از مساجد در آفریقا را یاد آور شد و خاطر نشان ساخت که چگونه می توان قبول کرد که فردی به عنوان یک مسلمان و زیر پرچم اسلام به یک مسجد حمله کند و امام مسجد و دو تن از مسلمانان را به شهادت برساند؟ و متاسفانه انجام اینگونه اعمال در بین مسلمانان نشانه سقوط اخلاقی برخی معدود از مسلمانان است و وظیفه رهبران دینی است که تمام جدیّت خود را برای حاکم ساختن اخلاق و ارزشهای اخلاقی بکار گیرند تا جوامع اسلامی شاهد چنین فجایع غیر اخلاقی نباشند.
رییس مرکز اسلامی انگلیس در پایان سخنان خود اظهار امیدواری کرد که ماه مبارک رمضان ماهی برای پیشرفت ارزشهای اخلاقی و رفتار و عمل بیشتر به این ارزشها برای مسلمانان باشد و امام عصر (عج) در این امر هدایتگر همه مسلمانان باشد.
در جلسه پرسش و پاسخ این برنامه برخی از شرکت کنندگان نکات مورد نظر خود را بیان کردند.

 

 سایر مراکز اسلامی

مرکز اسلامی منچستر

مرکز اسلامی نیوکاسل

مرکز اسلامی بیرمنگهام

مرکز اسلامی گلاسکو (الهدی)