کد خبر: 3220

مراسم جشن سالروز بعثت پيامبر اکرم حضرت محمد مصطفی(ص) در مرکز اسلامی انگلیس

برنامه جشن عید مبعث روز شنبه 27 رجب برابر با 14 آپریل 2018 در محل مرکز اسلامی انگلیس در لندن و با حضور جمعی از مسلمانان ساکن این شهر برگزار شد.
در این برنامه پس از تلاوت آیاتی از قرآن کریم توسط آقای سید جلال معصومی و قرائت اشعاری توسط آقای سید جعفر موسوی، بخشهای زیبایی از فیلم سینمایی محمد رسول الله (ص) ساخته کارگردان مطرح ایرانی آقای مجید مجیدی پخش شد و سپس حاضران به مولودی خوانی آقای حاج علی مصلایی يکی از ذاکران اهل بیت عصمت وطهارت در لندن گوش فرا دادند.
سخنران این برنامه حجت الاسلام و المسلمین عیسی جهانگیر رییس کالج اسلامی لندن بود که طی ایراد سخنانی، عید فرخنده مبعث را به حاضران تبریک گفت.
وی پیامبر اسلام(ص) را شخصیتی معرفی کرد که از پدر و مادری ساده زیست به دنیا آمد اما در عین ساده زیستی توانست تمام دنیا و تاریخ را متحول کند. وی در ادامه توضیح داد که برای ایجاد تغییر و تحول در دنیا باید ابتدا از تغییر و تحول در درون خود شروع کرد، که آن سخت ترین تغییرهاست. وی گفت پیامبر اسلام(ص) به عنوان شخصیتی که دنیا را متحول کرد، نمی توانست به این امر موفق شود مگر با تحول و تغییری که در سنین جوانی در خود بوجود آورد.
حجت الاسلام والمسلمین جهانگیر در ادامه به تبیین مهم ترین پیام حضرت محمد(ص) یعنی پیام توحید و کلمه تهلیل پرداخت و توضیح داد که این پیام را باید در دو جنبه فردی و اجتماعی بررسی کرد. وی گفت در مرحله اجتماعی، باور به یگانگی خدا و تعلق به اردوگاه یکتا پرستان باید یک اثر اجتماعی داشته باشد.
رییس کالج اسلامی لندن همچنین اظهار داشت توحید باید خودش را در کوچکترین واحد اجتماع یعنی خانواده هم نشان دهد. وی در ادامه گفت: پیغمبر(ص) حتی دراوج قدرت هم توقع نداشت که جامعه یکدست باشد. به گفته وی البته در باورهای بنیادی چند دستگی پذیرفته نیست اما در مسائل دنیوی و روزمره می توان تنوع داشت. وی با اشاره به اینکه جامعه قبل از پیامبر (ص) یک جامعه قبیله ای بود، مفهوم عصبیت در فرهنگ قبیلگی را توصیف کرد و گفت پیامبر اسلام(ص) به اعراب نگفت که عصبیت نداشته باشید، بلکه گفت این عصبیت و حمایت از قبیله را گسترش بدهید و همه مومنان را برادر خود بدانید.
حجت الاسلام والمسلمین جهانگیر در خصوص جنبه فردی توحید گفت ما به عنوان انسان نباید فراموش کنیم که ریشه ما کجاست، فراموش نکنیم که از کجا آمده ایم و به کجا می رویم. فراموش کردن این ریشه باعث از خود بیگانگی می شود و کسی که خدا را فراموش کند خود را فراموش خواهد کرد. وی گفت اتصال به ریشه و به سرچشمه توحید به انسان سعه صدر می دهد و به یک معنا قلب انسان را به اقیانوس متصل می کند.
رییس کالج اسلامی لندن توضیح داد که یک علت زود عصبانی شدن و از کوره در رفتن ما این است که سعه صدر نداریم، دلمان بزرگ نیست، معنای خودمان و دلهای معنوی مان را بسط نداده ایم. این بسط معنوی به گفته وی فقط در سایه توحید شدنی است. وی در این راستا به این نکته اشاره کرد که در بین اذکار عرفا، ذکر تهلیل از جمله اذکاری است که باید بر اساس برنامه دقیق انجام شود.
وی در پایان با اشاره به حدیث نبوی، هدف از بعثت را تمام کردن و کامل کردن مکارم اخلاق دانست و گفت مخرج مشترک همه احادیثی که هدف از نبوت را معرفی می کنند یک چیز است و آن هم اخلاق است.
این مراسم با اقامه نماز مغرب و عشا به پایان رسید.

 

 سایر مراکز اسلامی

مرکز اسلامی منچستر

مرکز اسلامی نیوکاسل

مرکز اسلامی بیرمنگهام

مرکز اسلامی گلاسکو (الهدی)