کد خبر: 3209

نماینده ولی فقیه در انگلیس و رییس مرکز اسلامی انگلیس در نشستی با مسئولان رسانه و اطلاع رسانی حوزه بر لزوم ارائه راهکارهای عملی برای طلاب جوان تأکید کرد و اظهار داشت: امروز طلاب جوان نیازمند به الگو و راهکارهای عملی بوده و حرکت شما در این مسیر ضروری است.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمد علی شمالی نماینده ولی فقیه در انگستان و رئیس مرکز اسلامی انگلیس در روز چهارشنبه 13 دی ماه 1396 با حضور در ساختمان مدیریت رسانه و اطلاع رسانی حوزه های علمیه از بخش های مختلف این رسانه حوزه از جمله خبرگزاری رسمی حوزه و هفته نامه افق حوزه بازدید کرد.
بر اساس این گزارش: در این بازدید آقای حسن صدرایی عارف سردبیر خبرگزاری حوزه و همچنین حجت الاسلام رمضانعلی عزیزی سردبیر هفته نامه افق حوزه گزارشی از نحوه اطلاع رسانی در حوزه های علمیه ارائه کردند.
در ادامه این بازدید، نماینده ولی فقیه در انگلیس در نشستی با حجت الاسلام والمسلمین محمد رضا برته سرپرست مدیریت رسانه و اطلاع رسانی حوزه های علمیه الزامات اطلاع رسانی در حوزه های علمیه را بررسی کردند.
بنا بر همین گزارش حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمد علی شمالی امروز همچنین در نشستی با مسئولان رسانه رسمی حوزه های علمیه که در حاشیه بازدید از این رسانه برگزار شد، اظهار داشت: صداقت از شروط اصلی مسئله خبررسانی است و تمام رسانه ها باید به آن اهتمام داشته و بر اساس آن فعالیت کنند.
نماینده ولی فقیه در انگلستان خاطرنشان ساخت: نمی توان با کار باطل به حق خدمت کرد و بزرگترین پیروزی باطل این خواهد بود که اهل حق را به استفاده از ابزار باطل برساند و متأسفانه در تاریخ کم نداریم که در محاسبات خود به این نتیجه رسیدند که باید از باطل استفاده نمایند.
دکتر شمالی تأکید کرد: فعالیت ها باید جهت دار باشد و صرف گزارش دهی صحیح نیست؛ ای کاش روزی روزنامه ای پیدا شود که روزنامه خود را سفید منتشر کرده و بگوید امروز مطلب مناسبی برای ارائه پیدا نکرده ام.
حجت الاسلام والمسلمین دکتر شمالی بیان داشت: مفید بودن مطالب بسیار مهم است؛ چراکه اگر مفید فائده باشد، باقی می ماند و در غیراینصورت به فنا خواهد رفت. رسانه حوزه باید مباحث معنوی و مفید ارائه کند؛ چراکه دوست و دشمن از این رسانه انتظار دارند که معنویت از آن خارج شود.
نماینده ولی فقیه در انگلستان همچنین گفت: امروز شاید آسایش در جامعه وجود داشته باشد؛ اما آرامش روانی کمتر است و فقیر و غنی در این کشور با این مسئله مواجه هستند؛ امروز مردم نباید مورد بمباران مسائل نگران کننده واقع شوند و رسانه ها باید به سمت ایجاد آرامش حرکت کنند.
دکتر شمالی خاطرنشان ساخت: خروجی رسانه حوزه باید به نحوی باشد که اثری مطلوب بر روی خواننده مطلب داشته باشد و نباید بر نگرانی های او بیفزاید. وی تصریح کرد: احترام به بزرگان و پیشکسوتان حوزه بسیار مهم است و باید در این راستا حرکت کنید؛ امروز طلاب جوان نیازمند به الگو و راهکارهای عملی بوده و حرکت شما در این مسیر ضروری است.
وی بیان داشت: معرفی حوزه به غیرحوزویان داخل و خارج از کشور از دیگر مباحث ضروری است که رسانه رسمی حوزه باید فکری برای آن کند؛ امروز دانشجو، پزشک، کاسب و ... باید با ارزش های حوزه آشنا شده و نقش شما بسیار مهم است.
نماینده ولی فقیه در کشور انگلستان اظهار داشت: فعالیت رسانه حوزه بسیار سخت است؛ اما اگر فعالیت های مناسب صورت بپذیرد، اعتباربخشی مناسبی برای شما خواهد داشت.
دکتر شمالی افزود: بدون مبالغه عرض کنم که به مکان های گوناگونی در دنیا رفته و نکات مثبت بسیاری مشاهده کرده ام؛ اما حوزه علمیه یک چیز دیگر است و متأسفانه قدر ارزش های حوزوی کمتر دانسته می شود.
این گزارش همچنین حاکی است، حجت الاسلام والمسلمین برته در نشستی با حجت الاسلام والمسلمین شمالی نماینده ولی فقیه در انگلستان که در حاشیه بازدید از رسانه رسمی حوزه های علمیه در قم برگزار شد، اظهار داشت: پس از استقرار آیت الله اعرافی در مدیریت حوزه های علمیه، تغییراتی حاصل شد که یکی از آنان، مجموعه ارتباطات حوزوی در داخل و خارج از کشور بوده که به مرکز ارتباطات و بین الملل حوزه های علمیه سپرده شده است.
وی ابراز داشت: در راستای تعامل با نهادها و وزارت خانه های گوناگون، سه سطح از تعامل تعریف شد که راه اندازی «دفتر رابط حوزه در وزارت خانه ها»، «دفتر همکاری ها» و «ستاد همکاری ها» از جمله آن بوده است. سرپرست مدیریت رسانه و اطلاع رسانی حوزه های علمیه خاطرنشان ساخت: تدوین منشور کلان فعالیت های رسانه ای حوزه های علمیه از دیگر برنامه ها بوده که هم اکنون تعریف شده و رسانه رسمی حوزه های علمیه بر اساس آن به فعالیت می پردازد.
حجت الاسلام والمسلمین برته تصریح کرد: حفظ استقلال و منش طلبگی در رسانه حوزه و همچنین عدم وابستگی سیاسی به هیچ نهاد و دولتی از سیاست های این رسانه است.
وی بیان داشت: رسانه حوزه های علمیه، زبان مرجعیت شیعه است و به دنبال تحقق این شعار در این رسانه هستیم.
سرپرست مدیریت رسانه و اطلاع رسانی حوزه های علمیه اظهار داشت: معرفی دستاوردهای حوزوی، برگزاری کرسی های نظریه پردازی، شناسایی طلاب جوان و نخبه، تهیه گزارش از بزرگان حوزه، تهیه گزارش از مراکز و نهادهای حوزوی و ... بخشی از فعالیت های این رسانه است.

 

 سایر مراکز اسلامی

مرکز اسلامی منچستر

مرکز اسلامی نیوکاسل

مرکز اسلامی بیرمنگهام

مرکز اسلامی گلاسکو (الهدی)