کد خبر: 3203

برگزاری کنفرانس وحدت در شهر بیرمنگهام با همکاری مرکز اسلامی اسپاربروک و مرکز اسلامی انگلیس

در کنفرانس وحدت امت که به همّت مرکز اسلامی اسپار بروک و مرکز اسلامی انگلیس در روز یکشنبه 26 آذرماه 1396 (17 دسامبر 2017) در شهر بیرمنگهام برگزار گردید، جمع کثیری از مسلمانان و علماء و شخصیت های سنی و شیعی شرکت نمودند.
در این نشست صمیمی که برای سومین سال متوالی برگزار می گردد، حجت الاسلام والمسلمين دکتر محمد علی شمالی نماینده مقام معظم رهبری در انگلستان و رئیس مرکز اسلامی انگلیس ضمن تشریح اهمیت وحدت در دیدگاه توحیدی اسلام، به ضرورت پرداخت به روش شناسی فهم قرآن تأکید کرد.
ایشان با اشاره به برداشت های مختلف و احیاناً متضادی که غیرمسلمانان و حتی مسلمانان از قرآن دارند، خاطر نشان ساخت که نه تنها مطالعه و تدبّر بر روی تمامی آیات قرآن که به لحاظ مفهومی مرتبط با یک موضوع می باشند، لازم است، بلکه باید به رده بندی آیات نیز توجه کرد. برخی آیات محکمات اند و برخی متشابه. برخی آیات اصول زیربنایی و قواعد عام را بیان می کنند و برخی دستورالعمل های خاص برای موارد خاص می باشند. به طور مثال ، اگر کسی بخواهد به عمق و روح دین اسلام نایل شود، تنها کافی نیست که تمام آیات مرتبط با این موضوع را مورد ملاحظه قرار دهد. بلکه لازم است آیات کلیدی و زیر بنایی را ابتدا ملاحظه کرده و در پرتو آنها سایر آیات را تحلیل نماید. برای فهم درست چهره اسلام براساس قرآن که مهمترین سند و منبع می باشد، چهار دسته از آیات بسیار اهمیت دارند:
الف- آیاتی که خداوند متعال که ارسال کننده این دین است را معرفی می نماید.
ب- آیاتی که بیانگر مأموریت رسول اکرم(ص) می باشد.
ج- آیاتی که شخصیت رسول اکرم(ص) را به عنوان کسی که صلاحیت دریافت و ابلاغ این پیام را دارد، معرفی می کند.
د- آیاتی که قرآن را به عنوان اساسنامه و مرامنامه این مأموریت معرفی می کند.
سخنران این جلسه ضمن اشاره به آیاتی از قرآن کریم در موارد فوق الذکر، به تبیین ماهیت اسلام اصیل پرداخت.

 

 سایر مراکز اسلامی

مرکز اسلامی منچستر

مرکز اسلامی نیوکاسل

مرکز اسلامی بیرمنگهام

مرکز اسلامی گلاسکو (الهدی)