کد خبر: 3195

برگزاری مراسم سوگواري اربعین شهادت حضرت ابا عبدالله الحسين (ع) در مرکز اسلامی انگلیس

مراسم سوگواري اربعين شهادت حضرت اباعبدالله الحسین (ع) در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه 8 و 9 نوامبر 2017 برابر با 19 و 20 ماه صفر1439 و 17 و 18 آبان 1396به زبانهای انگلیسی، عربی ، فارسی و اردو در مجالس جداگانه در مرکز اسلامي انگليس در لندن برگزار شد.
در مراسم سوگواری به زبان فارسی که با قرائت قرآن توسط آقاي سید جلال معصومی آغاز شد؛ حجت الاسلام و المسلمين دکتر محمد علی شمالی رییس مرکز اسلامی انگلیس سخنانی ایراد کرد و آقای حمید اکبری یکی از مداحان اهل بیت عصمت و طهارت نیز به نوحه خوانی ، مرثیه سرایی و سینه زنی پرداخت.
حجت الاسلام والمسلمين دکتر شمالی سخنان خود را در ادامه سخنرانی قبلی با همین موضوع که در روز عاشورا انجام شده بود پی گرفت و شنوندگان را به پیگیری مطالب بیان شده در آن جلسه از طریق وبسایت مرکز اسلامی دعوت نمود. با این حال وی خلاصه ای از مطالب جلسه قبل را به این شرح بیان نمود. وی گفت اگرچه همه ائمه معصوم بوده و همه از نور واحد هستند اما رابطه و شباهت ویژه ای میان امام حسین(ع) و حضرت امام زمان(عج) برقرار است که بین هیچ دو امام دیگری به این صورت برقرار نیست. وی با اشاره به شواهد متعدد از قرآن، احادیث و سایر منابع از جمله زیارات، بر این نکته تاکید کرد که ظهور و قیام امام زمان(عج) در این منابع به عنوان خونخواهی امام حسین (ع) معرفی شده است. حتی در احادیثی که در آن به سخنان امام زمان (عج) در زمان ظهور اشاره شده است می بینیم که آن حضرت قیام خود را به قیام امام حسین (ع) مرتبط کرده و هدف آن را خونخواهی آن حضرت بیان می کند.
وی با بیان این مقدمه با طرح سؤالی پرسید که با توجه به گذشت زمان طولانی و معدوم شدن قاتلان امام حسین(ع) این خونخواهی چه معنایی می تواند داشته باشد؟ پاسخ داد: از قاتلان آن حضرت کسی دیگر زنده نیست، حتی از بنی امیه نیز کسی باقی نمانده و اگر مانده باشد کسی از آن دودمان شناخته شده نیست. علاوه بر آن خارج از جمع مسلمانان و شیعیان کسی یزید و امام حسین (ع) را نمی شناسد و معنا ندارد که امام زمان قیام جهانی خود را که مخاطب آن همه دنیا است ، به این موضوع ربط دهد. وی ادامه داد: لذا با توجه به این موضوعات روشن است که باید این مفاهیم را به درستی تحلیل کرد، چرا که بدون تحلیل درست تنها چاره آن خواهد بود که بگوییم ربط قیام امام زمان به خونخواهی امام حسین (ع) فقط یک موضوع نمادین و سمبلیک است. با این حال وی تاکید کرد که ربط این دو قیام یک ارتباط واقعی و حقیقی است و این مطلب فقط از طریق تحلیل درست این ارتباط آشکار می شود.
دکتر شمالی تحلیل این ارتباط را اینگونه تبیین کرد که از نظر او قبل از ظهور امام زمان(عج)، امام حسین (ع) در جهان و بین مردم یا لااقل انسانهای اندیشمند و تحصیل کرده شناخته خواهد شد. وی گفت امام حسین به عنوان سمبل و مظهر دو ویژگی مهم یعنی عدالت و کرامت دیده شده و مردم آن عصر امام حسین را با این دو ویژگی خواهند شناخت. از سوی دیگر دشمنان عدالت و کرامت نیز امام حسین را دشمن خود خواهند یافت و بعید نیست که بگویند اگر ما هم جای یزید بودیم همین کار را می کردیم. در واقع امام حسین (ع) به عنوان مظهر عدالت و نماد انسانهای عدالت خواه مورد دشمنی ظالمان قرار خواهد گرفت و این جبهه بندی وخط تمایز میان عدالتخواهی و ظلم به شکل دوستی و دشمنی با امام حسین (ع) مجسم شده و ظهور خواهد یافت. آنجاست که خطاب امام زمان (عج) در مورد خونخواهی امام حسین معنا پیدا خواهد کرد.
رییس مرکز اسلامی انگلیس همچنین اظهار داشت: با توجه به این تحلیل روشن می شود که وظیفه ما در این عصر چیست. وظیفه ما آگاهی بخشیدن و شناختن و شناساندن امام حسین (ع) به طور صحیح است. باید امام حسین را، این نور روشنایی بخش هدایت را به جهان معرفی کنیم. نباید او را در جمع خودمان و فقط برای شیعیان بخواهیم، بلکه باید پیام او را برای همه آشکار کنیم تا این نور به قلب همه مشتاقان عالم برسد.
وی در پایان ضمن دعا برای آنکه همگی جزو پیروان واقعی امام حسین(ع) و منتظران واقعی ظهور حضرت مهدی(عج) باشیم سخنان خود را به پایان برد.
اين گزارش همچنين حاکيست که مشابه اين مراسم در جلسات جداگانه اي با شرکت قابل توجه مسلمانان انگليسي زبان و عربي زبان و اردو زبان نيز در مرکز اسلامی انگليس برگزار شد و در اين مراسم حجج اسلام والمسلمين شيخ عیسی جهانگیر و سید مهدی الربانی و سید صبیح الحسین رضوی از کشور پاکستان برای عزاداران سخنراني کردند و آقايان ضیغم علی شان، ملا محمد الاشتر و سید کاشف رضا نيز به نوحه خوانی و مرثیه سرایی پرداختند.

 

 سایر مراکز اسلامی

مرکز اسلامی منچستر

مرکز اسلامی نیوکاسل

مرکز اسلامی بیرمنگهام

مرکز اسلامی گلاسکو (الهدی)