کد خبر: 3193

اقامه نماز جماعت ظهر وعصر و مراسم سوگواری روز عاشورا در مرکز اسلامی انگليس

شيعيان و سوگواران حسينی مقيم لندن در روز یکشنبه 1 اکتبر 2017 مصادف با دهم ماه محرم الحرام 1439 و روز عاشورای حسينی ، با اجتماع در مرکز اسلامی انگليس ، ضمن برگزاری مراسم عزاداری ونوحه خوانی، نماز ظهر وعصر را به ياد اقامه آخرين نماز جماعت حضرت اباعبدالله حسين (ع) وياران با وفايش در سرزمين مقدس کربلا ، به امامت حجت الاسلام والمسلمين دکتر محمد علی شمالی نماینده ولی فقیه در انگلیس و رييس مرکز اسلامی انگليس اقامه کردند.
سوگواران حسينی در مراسم عزاداری خود در روز عاشورا ضمن قرائت زيارت عاشورا و گوش فرا دادن به آياتی از کلام الله مجيد ، از سخنان حجت الاسلام والمسلمين دکتر شمالی رييس مرکز اسلامی انگليس که با عنوان: " ارتباط قیام امام حسین(ع) با قیام امام مهدی (عج) " ، ايراد شد ، بهره بردند.
در اين مراسم همچنين آقای حاج بهزاد مولايی مداح اهل بيت عصمت وطهارت با مرثيه سرایی ونوحه خوانی به ذکر مصائب اهل بيت در صحرای کربلا و بويژه در روز عاشورا اشاره کرد و عاشقان ودل سوختگان سيد الشهدا با اجرای مراسم عزاداری وسينه زنی بر آلام اهل بيت (ع) گريستند.
اين گزارش همچنين حاکيست مراسم ويژه ظهر روز عاشورا برای انگلیسی زبانان مقیم لندن نیز تدارک دیده شده بود که در این مراسم حاضرین از سخنان حجت الاسلام والمسلمین سید هاشم موسوی از دفتر مقام معظم رهبری بهره مند شدند و آقای هانی الوردی نیز به قرائت مقتل به زبان انگلیسی پرداخت. در هنگام اقامه نماز ظهر عصر به علت تراکم بیش از حد نمازگزاران و کمبود جا در سالن اصلی مرکز نماز دیگری به امامت حجت الاسلام والمسلمين سید هاشم موسوی در سالنهای ديگر مرکز اقامه گردید.
همچنین مسلمانان اردو زبان از ساعت 1 بامداد تا اذان صبح مراسم ويژه خود را تحت عنوان شب عاشور برپا کردند و ضمن بهره مند شدن از سخنان حجج اسلام والمسلمين علی اکبر عابدی و سید اسد عالم نقوی به مراسم عزاداری و سينه زنی پرداختند.
در صبح روز عاشورای حسينی نيز برنامه ويژه مقتل خوانی به زبان عربی برای مسلمانان عرب زبان مقيم لندن از ساعت 8 تا 10 صبح تدارک ديده شده بود که جمع کثيری در آن شرکت کردند و پس از آن مسلمانان عزادار در ساعت 2 بعدازظهر برای شرکت در مراسم راهپيمايی و عزاداری که بنا بر سنت همه ساله در روز عاشورا در لندن برپا می شود رهسپار منطقه ماربل آرچ شهر لندن برای پيوستن به ديگر مسلمانان شرکت کننده در اين راهپيمايی شدند.

 

 سایر مراکز اسلامی

مرکز اسلامی منچستر

مرکز اسلامی نیوکاسل

مرکز اسلامی بیرمنگهام

مرکز اسلامی گلاسکو (الهدی)