کد خبر: 3187

برگزاری مجالس سوگواری و عزاداری سالروز شهادت حضرت ابا عبدالله الحسين (ع) در مرکز اسلامی انگليس دردهه اول ماه محرم 1439

بار ديگر ماه محرّم ، ماه وجدان همیشه بیدار تـاریخ و ماه پاسداری از حرمت انسـان وحـریم ایمان و ماه راز دل بلاجويان و ماه شور و شعور و حماسه و ماه ظلم ستـيزی و مبارزه با تبعيض و ذلت فرا رسيد و مرکز اسلامی انگليس نيز همـگام با ديگرحسينيان سراسرگيتـی ، با برافراشتن پـرچم عـزای حسينی ، مجـالس عزاداری خـود را بـرپـا کـرده و مقـدم همـه سـوگـواران حسينـی را در ايـن مجالـس گــرامی داشت.
عزاداری شيعيان برای سالار شهيدان عالم؛ حضرت اباعبدالله الحسين (ع) و شھیدان كربلا، انتقال فرھنگ عاشورايی به نسلھای آینده و رساندن صدای مظلومیت آل محمد و علی به گوش تاریخ است. برپایی مراسم عزاداری موجب زنده نگهداشتن ايمان و همراه شدن شور و عاطفه با شعور و شناخت و پيوند دهنده عميق میان عقل و عشق و عاطفه و برھان است.
محرمّ، ماه آمیختگی با حسین و آموختگی از حسین و ماه تجدید حیات بشریت است و نهضت عاشورا،تجلّی حقیقت و پاسداری از امر به معروف و نهی از منکر و پيکار ايمان با کفر است. و..... شهادت، طرحِ کربلاست و اسارت، شرح آن!
لحظه لحظه ماه محرم با نام و فداکاري های امام حسين (ع)، حضرت زينب (س)، حضرت ابوالفضل العباس (ع) و ساير مجاهدان دفاع از حقانيت اسلام در برابر ظلم و جور حاکمان اموي آميخته است.
مركز اسلامي انگليس هرساله همگام با شيعيان سراسر جهان و بمنظور تحقق رسالت دينی و فرهنگی خود و زنده نگهداشتن شعار و شعور اسلامی و حماسه کربلا ، پرچم عزای حسينی برپا می دارد و امسال نیز مراسم گسترده و چهار زبانه خود را به زبانهای فارسی ، انگليسی ، عربی و اردو دردهه اول ماه محرم الحرام 1439 به مدت 10 شب از روز جمعه 22 سپتامبر 2017 آغاز کرد.
شيعيان مکتب مولی الموحدين حضرت علی (ع) در لندن وشهرهای اطراف و ازهمه مليتهای مسلمان در دهه اول ماه محرم هرشب با حضور عاشقانه خود در مراسم سوگواری حسينی ، عشق و ارادت قلبی خود به سالار شهيدان عالم حضرت ابا عبدالله الحسين (ع) را به اثبات می رساندند و با سوزی جانکاه از سر عشق به پيشوايشان امام حسين (ع) ،به سوگ می نشستند.
در برنامه فارسی مرکز اسلامی انگليس که هرشب با تلاوت آياتی ازقرآن کريم توسط آقای مصطفی العلی آغاز می شد، عزاداران حسينی در پنج شب اول دهه اول ماه محرم از سخنان حجت الاسلام والمسلمين شیخ احمد واعظی از اساتید حوزه و دانشگاه که با عنوان : " وظایف عزاداران حسینی در ماه محرم " و در پنج شب دوم دهه اول ماه محرم از سخنرانی حجت الاسلام و المسلمين سید هاشم موسوی از دفتر مقام معظم رهبری که با عنوان : " درسهایی از مکتب عاشورای حسینی " ايراد می شد، بهره می بردند و سپس آقاي حاج بهزاد مولايی از مداحان اهل بيت عصمت وطهارت (ع) لندن، با قرائت نوحه و مرثيه سرايی به ذکرمصائب و مجاهدتهای حضرت ابا عبدالله الحسين (ع) وخاندان وياران با وفای او می پرداخت وسوگواران حسينی و بويژه جوانان و نوجوانان با نواختن دستها بر سينه های خود ، برمصيبت های سالار شهيدان عالم حضرت امام حسين (ع) در واقعه جانسوز کربلا اشک ماتم می ريختند و به عزاداری می پرداختند.
در 10 شب مراسم عزاداری ويژه انگليسی زبانان ؛ هرشب پس از تلاوت آياتی ازقرآن کريم توسط آقای سید جلال معصومی ، حجت الاسلام و المسلمين دکتر محمد علی شمالی رییس مرکز اسلامی انگلیس در جمع مسلمانان انگليسی زبان ، با عنوان: " روش و سبک زندگی اهل بیت (ع) " سخنرانی می کرد و پس از برنامه سخنرانی تنی چند از جوانان مداح اهل بيت عصمت وطهارت لندن، آقایان ملا عباس یوسف، ملا نورالدین کاظمی، ملا هادی قبانچی، سید حسین الصالح و هانی الوردی نيز با اجرای مراسم عزاداری وسينه زنی و نوحه خوانی به ذکر مصايب حضرت ابا عبدالله الحسين (ع) می پرداختند .
در 10 شب برنامه ويژه عرب زبانان نيز که هرشب پس از اقامه نماز مغرب و عشا برگزار می شد، خواهران و برادران عرب زبان مقيم لندن با حضور بینظیر خود موجب حفظ شعائر اسلامی واحترام به مجالس عزای حسينی می شدند و از سخنان خطيب مجلس عزای حسينی حجت الاسلام والمسلمين سید علی المیالی از روحانیون برجسته کشور عراق که در خصوص " فلسفه ایثار و شهادت در نهضت حسینی " ایراد می شد، بهره مند می گردیدند و پس از آن آقای سید جعفر الموسوی مداح اهل بيت عصمت وطهارت با اجرای مراسم عزاداری وسينه زنی به مرثيه سرايی و بيان مصيبتهای وارده درصحرای کربلا برخاندان امام حسين (ع) می پرداخت .
مرکز اسلامی انگليس همچنين برای مسلمانان اردو زبان مقيم لندن 10 شب مجلس سوگواری و عزاداری به زبان اردو تدارک ديده بود که در اين شبها حجت الاسلام والمسلمين سید اسد عالم نقوی از علمای برجسته کشور پاکستان با محور تبيين حرکت و قيام امام حسين (ع) در حادثه عاشورا به ايراد سخنرانی درجمع کثير برادران وخواهران مسلمان اردو زبان می پرداخت و درپايان برنامه نيز آقای کاشف رضا از مداحان پاکستانی با ذکر مصایب وارده به امام حسين (ع) وخاندان وياران او عزاداری و مراسم سينه زنی را برگزار می کرد .
شايان ذکر است که گزارش تصويری هر شب برنامه هاي مراسم سوگواری حسينی بصورت زنده در پايگاه اطلاع رساني اينترنتي مرکز اسلامی انگليس www.ic-el.com براي آن دسته ازعلاقمنداني که به هرعلت توفيق دسترسی و ياحضور دربرنامه هاي عزاداری مراکز اسلامي در دهه اول محرم را نداشتند ، پخش می شد .

 

 سایر مراکز اسلامی

مرکز اسلامی منچستر

مرکز اسلامی نیوکاسل

مرکز اسلامی بیرمنگهام

مرکز اسلامی گلاسکو (الهدی)