کد خبر: 3184

مراسم فرخنده جشن عید غدیر خم عید امامت و ولایت در مرکز اسلامی انگلیس

مرکز اسلامی انگلیس در لندن روز شنبه 9 سپتامبر 2017 میزبان جشن عید سعید غدیر خم ویژه فارسی زبانان بود.
در این برنامه که جمعی از ایرانیان و دیگر فارسی زبانان ساکن لندن شرکت داشتند، حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمد علی شمالی، نماینده حضرت آیت الله العظمی سید علی خامنه ای و رئیس مرکز اسلامی انگلیس سخنانی ایراد کرد.
وی در سخنان خود ابتدا ضمن تبریک این عید خجسته به همه مسلمانان جهان بویژه شیعیان، سخنانی در تببین مفهوم ولایت در اسلام بیان کرد.
در این سخنان وی اظهار داشت که در مورد مفهوم ولایت و امامت، علاوه بر کسب اطلاعات به طور معرفتی نسبت به ائمه و حضرت امیر المؤمنین علی (ع) باید محبت خود را نیز نسبت به آن بزرگواران زیاد کنیم.
وی توضیح داد که ولایت فقط یک مساله اعتقادی نیست و از جنبه عملی نیز برخوردار است. به طور مثال نبوت که مورد قبول همه ادیان ابراهیمی است، به این معنی که خداوند به جز غریزه، عقل و فطرت، راه دیگری به عنوان وحی نیز برای هدایت بشر در نظر گرفته، علاوه بر اینکه یک موضوع اعتقادی است جنبه و لوازم عملی نیز دارد. وی گفت در موضوع ولایت نیز اگرچه در مذهب شیعه، ما امامت را به عنوان یکی از اصول دین و به طور اعتقادی قبول داریم اما در فروع دین و در موضوع وظایف دینی نیز باید به تولی و تبری عمل کنیم.
وی در ادامه گفت که رسول خدا(ص) در موارد متعدد از طرف خدا و نه از طرف شخص خود، حضرت علی(ع) را به عنوان شایسته ترین فرد برای جانشینی خود معرفی کرد. وی گفت عقیده ما این است که پیامبر (ص) از طرف خدا حضرت علی (ع) را به عنوان کسی که شایستگی دارد که بدون خطا رهبری جامعه اسلامی را به عهده بگیرد، معرفی کرده است و این همان عقیده اصلی شیعه بوده و چیزی است که باعث شیعه بودن ما می شود. نصب الهی امام از سوی پیامبر (ص) است که عقیده اصلی شیعه را تشکیل می دهد. حال ممکن است مردم امامت او را بپذیرند یا نه. این در اصل امامت تفاوتی ایجاد نمی کند. حال اگر مردم بپذیرند البته امام می تواند علم خود و رهبری خود را در اختیار آنها قرار دهد و آنها را بهره مند کند.
وی در ادامه افزود، گروهی بودند که در ابتدای رسالت به پیامبر (ص) می گفتند که حاضرند به او ایمان آورده و جان و مال خود را در اختیار وی قرار دهند اما به شرط اینکه او نیز جانشین خود را از میان قبیله آنها برگزیند. پیامبر اسلام با وجود اینکه شاید از نظر سیاسی مصلحت بود این پیشنهاد را بپذیرد به آنها می گفت که این موضوع در اختیار او نیست و او فقط کاری که خدا از او بخواهد را می تواند انجام دهد و لذا در مورد رهبری و جانشینی نمی تواند به کسی قولی بدهد.
وی سپس در ادامه تفسیر مفهوم ولایت گفت ولایت یک امر فردی و شخصی نیست که هرکسی بتواند به طور فردی و از طریق اعتقادی به امام وصل شده و بگوید من صاحب ولایت شدم. ولایت به گفته این سخنران یک امر جمعی است. ولایت مانند نخ تسبیح است که دانه های تسبیح را به هم متصل می کند و بنابراین بدون اجتماع و به طور فردی نمی توان پیرو ولایت بود. ولایت امری جمعی است که خدا، رسول، ائمه و مومنین را به هم متصل می کند. وی توضیح داد که نکته جالب در زمینه ولایت دو طرفه بودن آن است. یعنی هم خدا ولی ماست و هم ما ولی خدا هستیم. هم امام ولی ماست و هم ما ولی امام. و این رابطه دوطرفه حتی به طور عرضی نیز صادق است. یعنی مومنین به طور دوطرفه ولی یکدیگر هستند.
وی توضیح داد که این سیستم ولایی یک شبکه اجتماعی ایجاد می کند که در آن افراد مانند یک حزب به هم تنیده اند و منافع و هدف مشترک دارند و پیروزی یکی، پیروزی دیگری است. برای همین در ادامه آیه ولایت می خوانیم که خداوند پیروزی را از آن «حزب خدا» می داند. وی سپس نتیجه گیری کرد که ولایت نه فقط یک امر اعتقادی بلکه یک امر عملی نیز هست و صرف عقیده در آن کافی نیست. به همین ترتیب در مورد ولایت حضرت امیرالمونین علی (ع) نمی توان بدون همکاری با جامعه ی پیروان آن حضرت از برکت ولایت او برخوردار بود. وی در پایان حاضران را به مطالعه مقاله ای که در این زمینه با نام «ابعاد اجتماعی ولایت» منتشر کرده است دعوت کرده و سخنرانی خود را با دعا برای بهره مندی از ولایت آن حضرت به پایان برد.
این برنامه که با تلاوت آیاتی از قرآن کریم توسط آقای مصطفی العلی آغاز شده بود، آقای تاجبخش ضمن خیر مقدم به حضار قطعات شعری را در وصف امیر مومنان علی (ع) قرائت کرد و پس از پخش نمآهنگهای زیبایی در وصف پیشوای اول شیعیان جهان، آقایان حاج بهزاد مولایی و جلینی در مدح مولی الموحدین حضرت علی (ع) مولودی خوانی کردند که مورد توجه حاضران واقع شد.
این برنامه با اقامه نماز مغرب و عشا به امامت رئیس مرکز اسلامی انگلیس، حجت الاسلام و المسلمین دکتر شمالی به پایان رسید.

 

 سایر مراکز اسلامی

مرکز اسلامی منچستر

مرکز اسلامی نیوکاسل

مرکز اسلامی بیرمنگهام

مرکز اسلامی گلاسکو (الهدی)