کد خبر: 3176

برگزاری ششمین مراسم اهدای خون توسط غیر مسلمانان و مسلمانان در مرکز اسلامی انگلیس در لندن

مراسم اهدای خون روز یکشنبه 16 جولای 2017 بانام سومین پیشوای شیعیان حضرت امام حسین (ع)، با همکاری سیستم بهداشت عمومی انگلیس ( ان اچ اس) و اتحادیه دانشجویان مسلمان (آی یو اس) در مرکز اسلامی انگلیس برگزار شد.
در این مراسم ده‌ها تن از مسلمانان و غیر مسلمانان در مرکز اسلامی انگلیس در لندن حاضر شدند تا با اهدای خون خود به تکلیف انسانی‌شان عمل کرده و از این راه، زندگی‌بخش جان بسیاری از انسان‌های نیازمند باشند.
حجت‌الاسلام ‌و المسلمین دکتر محمدعلی شمالی، رئیس مرکز اسلامی انگلیس در گفت‌وگویی در حاشیه این مراسم بیان داشت: این مراسم فرصتی خواهد بود تا افرادی که معمولاً وارد مراکز اسلامی نمی‌شوند، با این فضا آشنا و مطلع شوند که ما تمام امکاناتمان را در اختیار این اقدام پسندیده قرار می‌دهیم.
رییس مرکز اسلامی انگلیس افزود: در این مراسم ده ها تن از مسلمانان و افراد غیرمسلمان که از طریق فضای مجازی در رابطه با برگزاری این مراسم مطلع شده بودند، شرکت کرده‌اند.
دکتر شمالی ادامه داد: سه سال پیش مرکز اسلامی انگلیس برای اولین بار در ماه محرم میزبان برگزاری این مراسم شد و اکنون با توجه به استقبال فراوانی که صورت گرفته، قرار است این مراسم سالی چندین مرتبه برگزار شود. امیدوار هستیم که این اقدام برخی از ذهنیت‌های منفی که نسبت به اسلام شکل‌گرفته را اصلاح کند و همه آگاه شوند که اسلام برای کمک به بشریت و حفظ جان انسان‌ها اهمیت زیادی قائل است.

به گفته آقای مصطفی خان مسئول برگزارکننده مراسم اهدای خون از سوی اتحادیه دانشجویان مسلمان نیز، این مراسم از یازده سال پیش با ابتکار این اتحادیه برگزار می‌شود که از سال 2015 تا کنون 6 نوبت آن در مرکز اسلامی انگلیس برگزار شده است.
وی افزود: این مراسم اولین بار در سال 2006 در شهر منچستر برگزار شد که با استقبال خوبی از سوی مسلمانان این شهر مواجه گردید. این مساله ما را بر آن داشت تا این مراسم پسندیده را توسعه بخشیم و بانام حضرت امام حسین (ع) مردم را به اهدای خون تشویق کنیم و الحمدالله اکنون در 25 شهر این مراسم برگزار می‌شود و برای گام های بعدی در نظر داریم تا این مراسم خداپسندانه را به سایر کشورها توسعه دهیم.
آقای مصطفی خان در پاسخ به این سؤال که واکنش سازمان بهداشت عمومی انگلیس برای مشارکت در مراسم اهدای خون چگونه است، گفت: آن‌ها به‌طورکلی نسبت به اهدای خون اشتیاق دارند و زمانی که ما این طرح را پیشنهاد کردیم با استقبال برخورد کردند.
وی با اشاره به روند رو به افزایش استقبال مسلمانان از این طرح بیان داشت: ما موفق شدیم تا سال گذشته با سازمان بهداشت عمومی انگلیس در این زمینه قرارداد همکاری امضاء کنیم و کارمان را به‌ صورت رسمی پیگیری کنیم.
بر اساس گزارش منتشرشده از سوی کمپین اهدای خون بانام امام حسین(ع)، در سال گذشته میلادی در مراسم اهدای خون، 800 نفر خون اهدا کردند که این به معنای کمک به نجات جان 10 هزار و 500 انسان است.

فیلم مصاحبه آقای دکتر شمالی:
https://www.youtube.com/watch?v=gni7d-JHjIM

 

 سایر مراکز اسلامی

مرکز اسلامی منچستر

مرکز اسلامی نیوکاسل

مرکز اسلامی بیرمنگهام

مرکز اسلامی گلاسکو (الهدی)