کد خبر: 3170

اقامه نماز شکوهمند عید سعید فطر در مرکز اسلامی انگلیس

جمع کثیری از مسلمانان مقیم لندن پس از یک ماه روزه داری در ماه میهمانی خدا، روز دوشنبه 26 ژون 2017 در صفوفی به هم پیوسته نماز عید سعید فطر را به امامت حجت الاسلام و المسلمین عبدالحسین معزی نماینده مقام معظم رهبری در جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ايران که برای 10 شب ايراد سخنرانی در دهه آخر ماه مبارک رمضان در لندن بسر می برد، در مرکز اسلامی انگلیس اقامه کردند.
حجت الاسلام والمسلمين معزی در خطبه اول نماز عید فطر ضمن عرض تبریک این عید سعید و شکرگزاری به درگاه خداوند به خاطر توفیق روزه داری در ماه مبارک رمضان، مطالبی پیرامون جایگاه عید سعید فطر در تعالیم اسلامی بیان نمود. وی در خطبه اول نماز به این نکته اشاره کرد که عید فطر عید بازگشت به فطرت است. عید فطری روزی است که مسلمانان پس از سی روز روزه، نماز، شب زنده داری، تلاوت قرآن و سایر عبادات در حد توان، این روز را جشن می گیرند. وی خاطرنشان کرد که عید در لغت به معنی بازگشت است و عید فطر بازگشت دوباره ای است به سوی خدا.
حجت الاسلام والمسلمین معزی روزه داری در ماه رمضان را تمرینی برای تقوا معرفی کرد و اهمیت پرهیزگاری در جامعه به خصوص برای مسلمانان در جوامع غربی را مورد تاکید قرار داد. وی سپس با بیان مسائلی در زمینه احکام زکات فطر یا فطریه به تشریح فرازهایی از دعای قنوت نماز عید پرداخت. وی اشاره کرد که بر طبق فتوای برخی از مراجع و از جمله امام خمینی، پرداخت زکات عید فطر بر نماز مقدم است و ابتدا باید زکات را پرداخت.
در خطبه دوم این نماز حجت الاسلام والمسلمین معزی در مورد اهمیت جامعه و سیاست در اسلام مطالبی را بیان کرد. وی گفت بر طبق نظر امام خمینی تا حدود 70 درصد فقه اسلامی را مسائل اجتماعی و سیاسی تشکیل می دهد. وی همچنین تاکید کرد که طبق نظر علامه طباطبائی اسلام یک دین اجتماعی است که در آن خانواده و جامعه اهمیت بسیاری دارند. وی اسلام را دین تعاون و کمک معرفی کرد و افزود، مسلمانان بایه به فکر کمک به دیگران و حتی به فکر غیرمسلمانان باشند. وی سپس به نامه حضرت امیرالمومنین (ع) به مالک اشتر اشاره کرد و توضیح داد که از دید آن حضرت مردم یا برادر دینی ما هستند و یا در خلقت با ما مشترک. در هر دو صورت ما وظایفی داریم که باید نسبت به آنها انجام دهیم.
وی سپس با یادآوری ضربه و تاثیر منفی تفکرات افراطی داعش و گروهکهای مشابه آن به اسلام از نمازگزاران حاضر درخواست نمود که همواره هشیاری خود را حفظ کرده و به دام مطالب تفرقه آمیز نیفتند. وی تاکید کرد که وظیفه امروز مسلمانان به ویژه مسلمانان ساکن غرب در معرفی چهره صحیح اسلام بیش از گذشته است.
حجت الاسلام و المسلمین معزی در پایان بر این نکته تاکید کرد که مسلمانان با وجود تنوع نژادی و فرهنگی گسترده ای که دارند ولی در ماه رمضان و در نماز عید فطر می توان یکی بودن و وحدت آنها را مشاهده کرد. وی با دعا برای قبولی طاعات و عبادات خطبه دوم و سخنان خود را به پایان برد.
این گزارش حاکیست حضور پرشکوه نماز گزاران موجب شد تا صفوف به هم پيوسته آنان تا فضای بیرونی مرکز ادامه پيدا کند و به علت کمبود جا دومین نماز عيد سعید فطر نیز به امامت حجت الاسلام والمسلمين بهمن پور اقامه گردد.

 

 سایر مراکز اسلامی

مرکز اسلامی منچستر

مرکز اسلامی نیوکاسل

مرکز اسلامی بیرمنگهام

مرکز اسلامی گلاسکو (الهدی)