کد خبر: 3167

اعطاء جوایز نفرات برتر نوزدهمين دوره مسابقات سراسری حفظ وقرائت قران کريم در انگليس در ماه مبارک رمضان

مرکز اسلامی انگليس در ماه مبارک رمضان بنا برسنّت هر ساله، اقدام به برگزاری نوزدهمين دوره مسابقات سراسری حفظ وقرائت قرآن کريم درانگليس در روزهای شنبه و يکشنبه 10 و 11 ژون 2017 برابر با روزهای پانزدهم و شانزدهم ماه مبارک رمضان و در سالروز ميلاد با برکت و فرخنده دومين پيشوای شيعيان جهان حضرت امام حسن مجتبی (ع) کرد.
در مراسمی که به منظور اهداء جوایز برندگان نوزدهمین دوره مسابقات سراسری حفظ و قرائت قرآن مجید در مرکز اسلامی انگلیس در روز جمعه 23 ژون 2017 برگزار شد، ابتدا گزارشی از نحوه برگزاری نوزدهمين دوره مسابقات به اطلاع حاضرين در مجلس رسيد و سپس حجت الاسلام والمسلمين عبدالحسین معزی نماینده مقام معظم رهبری در جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ايران که برای ارائه 10 شب سخنرانی در دهه آخر ماه مبارک رمضان در لندن به سر می برد، طی سخنانی در این مراسم ضمن تشکر از زحمات اولیا و مربیان کلاسهای قرآن و دانش آموزان در مورد اهمیت آموختن قرآن به فرزندان به ویژه در جوامع غیراسلامی مانند انگلستان نکاتی را خاطرنشان کرد. وی گفت وقتی رسالت پیامبری جهانی باشد و مخاطب او همه بشریت تا پایان جهان باشد، معجزه آن پیامبر هم باید جهانی و جاودان باشد و برای همین است که معجزه پیامبر اسلام قرآن است، کتابی که هم جهانی است و برای همه انسانها است و هم جاودان. وی تاکید کرد که به گفته خود قرآن هرگز کسی نمی تواند مانند آن را بیاورد و تمام تلاشهای قدیم و جدید برای تقلید از قرآن بیهوده بوده است.
حجت الاسلام والمسلمین معزی در ادامه این سوال را مطرح کرد که معجزه بودن قرآن چه فایده ای دارد؟ و توضیح داد که قرآن شفا و رحمتی است برای مومنان. قرآن تزکیه می کند، پاک می کند و آموزش می دهد. قرآن شفای جان آدمی است. وی همچنین در خصوص رعایت احترام قرآن نکاتی را بیان کرد و گفت: لمس کردن خط قرآن بدون وضو حرام است و وظیفه واجب ما این است که همواره به قرآن احترام بگذاریم . وی گفت یک وظیفه دیگر ما در برابر قرآن این است که تا می توانیم در هر فرصتی در شبانه روز آن را بخوانیم.
وی همچنین اولیاء را بر اهمیت آموزش قرآن به فرزندان سفارش کرد و گفت: فرزندان بر والدین خود سه حق دارند. حق اینکه نام نیکو بر آنان نهاده شود، حق تربیت صحیح و یاد گرفتن قرآن. وی با اشاره به احادیث توضیح داد که سفارش شده است سه چیز به فرزندان خود بیاموزید: حّب پیامبر(ص)، حب اهل بیت (ع) و خواندن قرآن. به گفته وی با توجه به معنای حدیث ثقلین متوجه می شویم که برای درک کامل آنچه پیامبر به یادگار گذاشته، یعنی قرآن و عترت، باید محبت اهل بیت را در دل داشت و با قرآن مانوس بود.
حجت الاسلام و المسلمین معزی در انتهای سخنان خود ضمن یادآوری و تشکر از فعالیتهای داوطلبانه آموزگاران قرآن و اولیا دانش آموزان کلاسهای قرآنی از خانواده ها خواست که از امکانات این کلاسهای قرآن که با زحمت زیاد در این کشور دایر شده است، حداکثر استفاده را ببرند.
اين مسابقات که در دو گروه مختلف خواهران وبرادران و بطور جداگانه برگزار شد، شرکت کنندگان در مسابقات برای تلاوت هرچه زيباتر آيات قرآن کريم در رشته های قرائت تحقيق، ترتيل، حفظ يک جزء قرآن، حفظ دو جزء قرآن، حفظ پنج جزء قرآن و حفظ ده جزء قرآن با هم به رقابت پرداختند و داوران زن و مرد اين مسابقات؛ 48 تن از قاريان برجسته اين مسابقات را به عنوان نفرات برتر رده های اول تا سوم گروههای مختلف قرائت و حفظ انتخاب کردند.
اين گزارش حاکيست در آخرين بخش این مراسم، به برندگان دختر وپسر رده های اول تا سوم رشته ای مختلف مسابقات قرآنی؛ جوايز و لوح های تقديری توسط حجت الاسلام والمسلمين معزی از سوی مرکز اسلامی انگلیس اهداء شد.

 

 سایر مراکز اسلامی

مرکز اسلامی منچستر

مرکز اسلامی نیوکاسل

مرکز اسلامی بیرمنگهام

مرکز اسلامی گلاسکو (الهدی)