کد خبر: 3157

برگزاري جشن بزرگ نيمه شعبان در فرخنده سالروز ميلاد حضرت ولي عصر (عج) در مرکز اسلامي انگليس

برنامه جشن بزرگ نيمه شعبان و ميلاد حضرت ولي عصر(عج) روز جمعه 22 ارديبهشت 1396 برابر با 12 مي 2017 در محل مرکز اسلامي انگليس و با شرکت جمعي از شيعيان و دوست داران اهل بيت عصمت و طهارت برگزار شد. در اين مراسم حجت الاسلام و المسلمين دکتر محمد علي شمالي سخناني در مورد فلسفه انتظار بيان کرد.
وي پس از تبريک اين روز فرخنده به حاضران و جامعه شيعيان سخنان خود را با يادآوري اين نکته آغاز کرد که ظهور انبياء و انزال کتب آسماني از جمله مهم ترين و تعيين کننده ترين حوادث در تاريخ بشر بوده اند. به عنوان مثال نمي توان ناديده گرفت که ظهور حضرت ابراهيم، موسي، عيسي و حضرت محمد (ص) هر کدام در زمان خود مسير تاريخ را عوض کرده است. وي تاکيد کرد که با اين حال بين ظهور انبياء و ظهور حضرت امام عصر(عج) يک تفاوت اساسي وجود دارد.
وي گفت براي فهم اين تفاوت بايد به اين موضوع توجه کرد که ظهور يک پيامبر در جامعه، لزوماً به معناي بلوغ و رشد آن جامعه نيست. يعني به اين معني نيست که جامعه اکنون به درجه اي از کمال رسيده که خدا براي آنها پيامبر فرستاده است. بلکه اغلب عکس قضيه صادق است. به عنوان مثال پيامبر اسلام در زماني در جزيره العرب مبعوث شد که جامعه عرب آن زمان در قعر دره جهالت بود. شما در جامعه ماقبل بعثت هيچ نشانه اميدوار کننده اي پيدا نمي کنيد که نشان دهد اين جامعه آبستن يک تحول عظيم معرفتي، عقلاني، فرهنگي و اخلاقي است. در واقع برعکس، جامعه پيش از بعثت در همه اين موارد سقوط کرده بود. بعثت پيامبر معجزه و منتي از جانب خدا بود تا آنها را از اين وضع نجات دهد.
وي توضيح داد که جامعه پيش از ظهور امام زمان(عج) از اين بابت به طور کلي با جامعه قبل از بعثت فرق دارد. برخي فکر مي کنند که مانند جامعه قبل از بعثت بايد کار به جايي برسد که تاريکي و ظلم همه جا را فرابگيرد و آنوقت امام عصر با معجزه اي از جانب خدا ظاهر شده و يک تنه اساس ظلم را نابود کند. معني اين حرف اين است که بشريت هيچ وقت نميتواند خودش زمينه ساز و استقبال کننده از يک رهبر الهي باشد. وي در توضيح اين مطلب اينگونه ادامه داد که آنچه ما بر اساس آيات قرآن و احاديث مي فهميم اين است که بشريت اگرچه فراز و نشيب هايي دارد اما در نهايت بايد مسيري صعودي را پيش بگيرد که بتواند از آخرين حجت خدا استقبال کند. وي همچنين توضيح داد که بر اساس آيات قرآن، در نهايت اين خود مردم (ناس) هستند که با هدايت انبياء بايد براي قسط و عدل قيام کنند.
وي در ادامه بيانات خود توضيح داد که معناي واقعي انتظار اين است که بايد در در مسيري حرکت کنيم که زمينه ساز ظهور آن حضرت باشد. کسي که فکر مي کند انتظار يعني دست روي دست گذاشتن و صبر کردن براي اينکه آن حضرت بيايد و با معجزه جهان را پر از عدل و داد کند اشتباه است. در واقع در آخرالزمان افرادي خواهند بود که اگرچه تعداد آنها از نظر کميّت کم شمار، ولي از نظر کيفيت در والاترين درجات خواهند بود.
دکتر شمالي با يادآوري روايتي از حضرت امام زين العابدين(ع) خطاب به اباخالد کابلي گفت که منتظران واقعي آن حضرت در آخرالزمان از بهترين انسانهاي روي زمين هستند، چرا که خداوند آنقدر عقل و فهم و معرفت به آنها داده است که براي آنها غيبت و مشاهده فرقي ندارد و از امام چنان اطاعت مي کنند که انگار او را مي بينند. براي مقايسه وي به اين نکته اشاره کرد که در زمان اميرالمومنين (ع) و امام حسن (ع) برخي از شيعيان حتي از دستور مستقيم امام حاضر تمرّد مي کردند. اما شيعه زمان غيبت بدون ديدن امام و بدون آنکه دستورات او را مستقيم از خودش شنيده باشد از فرامين آن حضرت اطاعت مي کند.
رييس مرکز اسلامي انگليس در پايان بار ديگر تاکيد کرد که انتظار ما وقتي صادقانه است که بتوانيم بگوييم هر چه در اندازه قدرت بشر از دستمان برآمده براي تعالي و براي اصلاح انجام داده ايم و ديگر به مرحله اي رسيده ايم که فقط يک رهبر معصوم مي تواند ما را جلوتر ببرد.
وي با دعا و ابراز اميدواري براي اينکه از شيعيان و منتظران و اقعي آن حضرت باشيم سخنان خود را به پايان برد.
بنا بر همين گزارش در جشن بزرگ نيمه شعبان پس از تلاوت آياتي از قرآن کريم توسط قاري قرآن آقاي سيد جلال معصومي، ضمن پخش نماهنگهاي زيبا در خصوص ميلاد حضرت ولي عصر(عج) و ويدئو يي ويژه در خصوص بازتاب نظرات مردم براي فلسفه انتظار، اجراي سرود توسط گروه سرود موسسه آموزشي مرکز اسلامي انگليس، مسابقه اي نيز براي حاضران تدارک ديده شده بود که به نفرات برتر جوايزي اهدا شد.
در بخش ديگري از اين مراسم کيک 11 متري که بمناسبت ميلاد حضرت حجت بن الحسن (عج) و از سوي يکي از خيّرين مقيم لندن تهيه شده بود براي ميهمانان اين جشن به نمايش گذاشته شد که در پايان اين مجلس بين حاضران توزيع گرديد.
پايان بخش برنامه جشن بزرگ نيمه شعبان، مولودي خواني توسط مداحان اهل بيت عصمت و طهارت عليهم السلام آقايان بهزاد و بهنام مولايي، حميدرضا اکبري و سيد جعفر موسوي بود که با قرائت اشعار و سرودهايي در مدح امام زمان به شادي و سرور شيعيان اهل بيت افزودند.
اين گزارش همچنين حاکيست در کنار جشن بزرگ نيمه شعبان جشن ويژه اي نيز براي کودکان و نوجوانان برگزار شده بود، که در اين جشن ضمن برگزاري نمايش عروسکي و نقاشي و سرگرمي هاي متنوع و مسابقه براي آنان ، هدايا و جوايزي نيز براي آنان تهيه شده بود تا خاطره زيبايي از اين روز فرخنده در ياد و ذهن اين کودکان و نوجوانان مسلمان باقي بماند.

 

 سایر مراکز اسلامی

مرکز اسلامی منچستر

مرکز اسلامی نیوکاسل

مرکز اسلامی بیرمنگهام

مرکز اسلامی گلاسکو (الهدی)