کد خبر: 3153

برپایی خجسته جشن بعثت پيامبر اکرم حضرت محمد مصطفی(ص) در مرکز اسلامی انگلیس

برنامه جشن مبعث روز سه شنبه 27 رجب برابر با 25 آپریل 2017 در محل مرکز اسلامی انگلیس در لندن و با حضور جمعی از مسلمانان ساکن این شهر برگزار شد. در این برنامه پس از تلاوت قرآن و اجرای سرودها و قرائت اشعار شاد و زیبا و پخش نماهنگ های ويژه بعثت پيلمبر اکرم، حاضران به مولودی خوانی حاج بهزاد مولایی يکی از ذاکران اهل بیت عصوت وطهارت در لندن گوش فرا دادند. در این برنامه همچنین حجت الاسلام و المسلمین علی عالمی رئیس مجمع جهانی اسلامی در لندن سخنانی ایراد کرد.
حجت الاسلام و المسلمین عالمی ضمن تبریک این عید فرخنده بر این نکته تاکید نمود که گرچه پیامبر بزرگ اسلام از خود دو یادگار به جا گذاشت اما آنچه را که امروز بدون استثنا همه مسلمانان قبول دارند قرآن است. وی توضیح داد که به همین دلیل در سخنان خود فقط به قرآن ارجاع خواهد داد، اگرچه آنطور که پیامبر (ص) فرمود راه نجات مسلمین در تمسک به هر دو یادگار او یعنی قرآن و عترت است. وی گفت از آیات قرآن در می یابیم که سلسله رسالت پیامبران از آدم تا خاتم بوده است. این بدان معنی است که خداوند حتی حضرت آدم (ع) را نیز در دنیا بدون هدایت و راهنمایی رها نکرده است. وی توضیح داد که با توجه به قرآن، پیامبران هم مبشر بوده اند و هم نذیر، یعنی هم بشارت داده اند و هم هشدار. قرآن همچنین بر ما آشکار می کند که هدف از فرستادن پیامبران چه بوده است. آنطور که از آیات قرآن می شود استفاده کرد، هدف از ارسال رُسُل پرستش خدا و پرهیز از طاغوت بوده که این مطلب را به روشنی می توان در آیات سوره نحل ملاحظه کرد.
وی در توضیح معنای طاغوت خاطرنشان کرد که برای آن معانی مختلفی توسط مفسران ارائه شده. یکی از معانی آن شیطان است و به این ترتیب یکی از اهداف پیامبران دور کردن انسان از شیطان ذکر شده است. معنای دیگر طاغوت هر ندایی است که انسان را از راه خدا منحرف کند.
حجت الاسلام و المسلمین علی عالمی در ادامه سخنان خود به تشریح دو گونه از آیات قرآن در بحث نبوت پرداخت. به گفته وی قرآن آیاتی دارد با موضوع نبوت به معنای عام که شامل همه پیامبران می شود. همچنین در قرآن آیاتی در خصوص نبوت خاص نیز وجود دارد که در این زمینه از حدود بیست و پنج پیامبر اسم برده شده و داستان زندگانی آنها مورد توجه قرار گرفته است که از جمله می توان به ابراهیم، موسی، عیسی و یوسف علیهم السلام اشاره کرد. وی سپس به بررسی برخی از آیات نبوت خاص که در مورد شخص حضرت محمد (ص) نازل شده اند پرداخت و توضیح داد که همه پیامبران از جمله پیامبر اسلام (ص) به همه پیامبران پیش از خود مومن بوده اند و هیچ پیامبری پیامبر دیگر را تکذیب نکرده است. وی گفت یکی از سوره هایی که بیشترین آیات در مورد نبوت حضرت محمد (ص) در آن آمده سوره احزاب است که حدود بیست موضوع مهم و جالب در آن مطرح شده که برای علاقه مندان به علوم قرآنی بسیار جالب توجه هستند.
حجت الاسلام و المسلمین عالمی سپس با توضیحی در زمینه نوع خطابات قرآن و نظرات مفسرین در این رابطه به تفسیر پنج آیه اول سوره علق به عنوان اولین آیات نازل شده بر پیامبر و خطاب مورد اشاره در آن پرداخت. وی شب مبعث را با توجه به ادعیه وارده برای این شب، تجلی اعظم نامید و نکاتی در زمینه مفهوم تجلی اعظم خاطرنشان کرد. وی گفت پس از نزول آیات، وقتی پیامبر (ص) از غار حرا به سمت خانه حضرت خدیجه می رفت در راه همه اشیاء از سنگ و درخت و کوه به او به عنوان رسول الله سلام می کردند تا اینکه به خانه خدیجه (س) رسید. خدیجه نوری در آن حضرت دید که قبلاً ندیده بود و عرض کرد این نور چیست؟ پیامبر (ص) در جواب فرمود که این نور رسالت است. حجت الاسلام و المسلمین عالمی سپس توضیح داد که خداوند این نور را در چنین شب عزیزی که شب تجلی اعظم است بر پیامبر نازل کرد که همچنان تا به امروز راهنمای بشریت است.
پس از پایان سخنرانی و برنامه مولودی خوانی، این مراسم با اقامه نماز مغرب و عشا به پایان رسید.

 

 سایر مراکز اسلامی

مرکز اسلامی منچستر

مرکز اسلامی نیوکاسل

مرکز اسلامی بیرمنگهام

مرکز اسلامی گلاسکو (الهدی)