کد خبر: 3145

مراسم عزاداری سالروز شهادت ام الائمه حضرت فاطمه زهرا (س) در مرکز اسلامی انگليس برگزار شد

فاطمه(س) همگام روح عظيم علی(ع) و منبع الهام آزادی و عدالت طلبی و مبارزه با ستم در جای جای تاريخ ملتهای مسلمان و توده های محروم است. فاطمه پاره تن محمد و خديجه ، همسر علی ، مادر حسن و حسين و زينب ؛ همه هست؛ ولی اين همه فاطمه نيست ، فاطمه ؛ فاطمه است.
سلام بر تو اى سیده زنان عالم از اولین و آخرین.
سلام بر تو اى زوجه ولى خدا (امیر المؤمنین) و بهترین تمام خلق بعد از رسول خدا.
سلام بر تو اى صاحب فضیلت‏ و اى انسیه حوراء.
در سالروز شهادت آن بزرگ بانوی اسلام و بنت رسول الله (ص)، مرکز اسلامی انگليس همراه با همه دلسوختگان و سوگواران ام الائمه حضرت صديقه اطهر فاطمه زهرا (س) در سراسر جهان اسلام ، مراسم عزاداری در مجالس مختلف به زبانهای فارسی و عربی و انگليسی به پا داشت و همراه و همگام با مسلمانان مقيم بريتانيا و علاقمندان به اهل بيت عصمت و طهارت (ع) در سراسر جهان از روز چهارشنبه 1 مارچ 2017 به مدت سه شب به سوگ نشست .
در ويژه مجالس سوگواری که به زبان فارسی و به مدت سه شب برگزار گرديد ، هرشب با قرائت آياتی از کلام الله مجيد فضای مجلس عطر آگين می شد و سپس حجت الاسلام والمسلمين سید سعید موسوی خلخالی با عرض تعزیت سالروز شهادت اسوه و الگوی زنان عالم ، حضرت صديقه کبری فاطمه زهرا سلام الله عليها به مسلمانان جهان و حضرت ولی عصر (عج) و حاضرين در مجلس، پيرامون شخصيت، فضائل و مناقب ايشان به ايراد سخنرانی می پرداخت.
حجت الاسلام و المسلمين خلخالی در اين شبها با استناد به آيات قرآن و احاديث نبوی بويژه از منابع اهل تسنن و روایات ائمه اطهار علیهم السلام به تبیین فضایل حضرت زهرا به عنوان برترین خلقت عالم و تبلور عملی سیره آن حضرت در محبت و مهرورزی به اهل خانه و اطرافیان و پرورش و تربیت فرزندان می پرداخت. وی در سخنان خود تأکید داشت: بهترین خانه ها ، خانه هایی است که آثار عملی ذکر و عبادت خدا از قبیل رحمت و رأفت و محبت بین اعضای خانواده در آن مشهود باشد. وی با استناد به حدیثی از رسول اکرم تأکید کرد که بهترین فرد کسی است که با اهل خانه خود با محبت و رأفت برخورد نماید.
حجت الاسلام والمسلمين خلخالی با استناد به کلام امیر المومنین علی (ع) اشاره کرد که تنها ذکر و عبادت خدا و قرائت قرآن در خانه های مؤمنین کافی نیست بلکه باید آثار عملی قرآن و ذکر خدا در رفتار اهل خانه نیز مشهود باشد و در این خانه معصیت، غیبت، دروغ، آزار و اذیت و بدرفتاری نباشد و در این صورت است که آن خانه، خانه الهی و کانون رحمت خواهد بود و ملائکه در آن نازل و شیاطین از آن دور خواهند شد. در منزلی که روح خدمت و محبت و مهرورزی حاکم باشد، فرزندان نیز به درستی تربیت خواهند شد.
وی با اشاره به رفتار پيامبر اسلام با حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها، آن را امری الهی خواند و گفت: رسول اکرم می فرمایند تمام کمالات و فضایلی که در من هست یکجا در فاطمه است. وی با استناد به احادیث موجود در منابع اهل تسنن اظهار داشت: اولین کسی که از تمام خلایق و قبل از همه وارد بهشت می شود، حضرت فاطمه (س) است.
در بخش پایانی مراسم سوگواری فارسی مداحان اهل بیت عصمت و طهارت آقایان حاج بهزاد مولایی و حمید اکبری به ذکر مصیبت و مرثیه خوانی پرداختند.
بنا بر همين گزارش در ويژه برنامه های سوگواری به زبان عربی نيز که به مدت 3 شب برگزار شد، حجت اسلام والمسلمين دکتر شیخ عبدالزهره البندر، يکی از سخنرانان برجسته عرب زبان با ايراد سخنانی به ذکر فضايل ومناقب وشخصيت برجسته بانوی اول اسلام حضرت فاطمه(س) به عنوان اسوه والگوی بانوان مسلمان جهان می پرداخت و در ادامه برنامه آقای حاج ملاباسم الدراجی مرثيه خوانی وعزاداری می کرد.
در ويژه برنامه های انگليسی مرکز اسلامی انگليس که به مدت 2 شب بمناسبت سالروز شهادت حضرت زهرا (س) برگزار گرديد، حجت الاسلام و المسلمين آقای عیسی جهانگیر رییس کالج اسلامی لندن به تبيين شخصيت حضرت زهرا (س) و وجود مبارک آن حضرت در ترويج وگسترش اسلام پرداخت و آقاي نورالدین الکاظمی، عهده دار ذکر مصیبت و مرثيه خوانی در اين مراسم بود.

 

 سایر مراکز اسلامی

مرکز اسلامی منچستر

مرکز اسلامی نیوکاسل

مرکز اسلامی بیرمنگهام

مرکز اسلامی گلاسکو (الهدی)