کد خبر: 3141

در سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران ، کنفرانس بزرگداشتی با عنوان " هویت اسلامی و شیوه زندگی مسلمان" در مرکز اسلامی انگلیس برگزار شد.

مرکز اسلامی انگلیس در لندن در روز یکشنبه 24 بهمن 1395 برابر با 12 فوریه 2017، شاهد برگزاری کنفرانسی با عنوان " هویت اسلامی و شیوه زندگی مسلمان" در سی و هشتمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران بود.
در این کنفرانس که با حضور جمع کثیری از اندیشمندان، علاقمندان به انقلاب اسلامی از ملیتهای مختلف، سفرا و نمایندگان کشورهای اسلامی و مسئولان نهادهای ایرانی برگزار شد، تنی چند از شخصیت های علمی سخنانی در خصوص موضوع کنفرانس و همچنین بزرگداشت انقلاب اسلامی بیان کردند.
سخنران اول این کنفرانس شیخ صاحب زاده حسن ربّانی از علمای اهل سنت شهر گلاسگو بود که تحصیلات حوزوی خود را در دانشگاه الازهر مصر گذرانده است. وی به عنوان یک مسلمان انگلیسی و با پشتوانه مصری ابتدا سخنانی درباره اهمیت وحدت بین مذاهب مسلمین ایراد کرد و با یادآوری از مرحوم شیخ شلتوت، مفتی اعظم اهل سنت و از روسای دانشگاه الازهر گفت که او در سال 1959 و با یک فتوای انقلابی زمینه وحدت بین همه مذاهب اسلامی را فراهم کرد. طبق فتوای او مذهب فقهی جعفری نیز مانند چهار مذهب اصلی اهل سنت به رسمیت شناخته شده و به عنوان یکی از پنج مکتب فقهی هنوز هم در الازهر تدریس می شود. وی گفت که در آن زمان کتاب وسایل الشیعه و مجمع البیان به عنوان کتب فقهی شیعی توسط الازهر چاپ شدند. حتی در آن زمان علمای الازهر در حمایت از علمای شیعه ایران و بر علیه شاه که با رژیم اشغالگر فلسطین روابط حسنه داشت فتوا صادر کردند.
وی گفت الازهر همیشه از علمای شیعه با آغوش باز استقبال کرده است و یادآور شد که شیخ شلتوت و آیت اله تقی قمی در آن زمان دارالتقریب را تاسیس کردند. وی گفت من به عنوان یک مسلمان سنی انگلیسی و با توجه به ریشه های مصری ام همواره طرفدار تقریب و وحدت بین مذاهب بوده ام، اگرچه نسبت به تفاوتهای فرهنگی بین مسلمانان آگاه هستم.
وی با مقایسه سفر خود به عربستان سعودی و ایران خاطرنشان کرد که در سفر عربستان و زیارت مکه و مدینه متاسفانه به دلیل فرهنگ مصرفی آمیخته با تفکر سلفی و حضور پررنگ کمپانی های غربی و شعبه های مک دونالد و امثال آن، احساس معنوی چندانی از زیارت اماکن مقدسه پیدا نکردم. در حالیه برعکس در زیارت مشهد تحت تاثیر عظمت آن مکان قرار گرفته و از نکات جالب برای من حضور ده ها و صد ها خدمتکار داوطلب بود که با افتخار و به رایگان به زوار خدمت می کردند. وی تاکید کرد که احترام به اهل بیت بخشی از فرهنگ اهل سنت مصر است و آنها از احترامی که ایرانیان برای اهل بیت قائل هستند خیلی خوشحال می شوند. وی همچنین گفت که در سفر به مشهد از مدارس اهل سنت نیز دیدار کرده و همه آنها درجلسات خصوصی به وی گفته اند که در تحت حاکمیت جمهوری اسلامی تدریس مسائل دینی خود را با آزادی تمام انجام می دهد. در حالیکه پیش از انقلاب اسلامی چندان توجهی به مدارس علوم دینی اهل سنت نمی شد و فقط دو مدرسه وجود داشت.
شیخ ربّانی یکی از اهداف بسیار مهم امام خمینی را وحدت بین شیعه و سنی معرفی کرد و ضمن دعا برای آن حضرت خاطرنشان کرد که سعادت زیارت منزل مسکونی امام در جماران را داشته و به شدت تحت تاثیر سادگی و محقر بودن خانه و اتاقی که در آن با رهبران سیاسی ملاقات می کرده قرار گرفته است.
وی در پایان مجدداً یادآوری کرد که به عنوان یک سنی تحصیل کرده در الازهر همواره به اهل بیت احترام می گذارد و گفت آنهایی که این کار را نمی کنند نمایندگان واقعی اهل سنت نیستند.
در ادامه این کنفرانس شیخ محمود فوزی الخطّاب یکی دیگر از علمای هل تسنن از شهر بیرمنگهام سخنانی درباره اهمیت وحدت بین مسلمین و نقش امام خمینی در تحقق این آرمان ایراد کرد.
وی وحدت را عامل پیروزی و اقتدار مسلمانان و تفرقه را عامل شکست و فروپاشی معرفی نمود و تاکید کرد که تفرقه بر اساس ملیّت، قومیت و فرقه گرایی از یادگارهای عصر جاهلیت هستند و مسلمانان باید از این مسائل تفرقه انگیز دوری کنند. شیخ الخطّاب هرگونه تفرقه را عامل ضعف مسلمانان دانست که جلوی پیشرفت آنها در جهان معاصر را سد می کند.
آقای حمید بدیعی نژاد سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن سخنران بعدی این کنفرانس بود. وی ضمن تشکر و قدردانی از دست اندرکاران برگزاری این کنفرانس در ابتدای سخنان خود یادآور شد که انقلاب اسلامی ایران هرگز رنگ و بوی ملی گرایی نداشته و در آن همواره دین و ارزشهای جهانشمول انسانی در اولویت بوده است. وی ضمن تشریح مفاهیم هویت و سبک زندگی خاطرنشان کرد که ما در دنیایی زندگی می کنیم که در آن سبک زندگی سالم ترویج نمی شود. رسانه ها فقط روی اشخاص مشهور تمرکز دارند و آنها را به عنوان الگوی سبک زندگی معرفی می کنند که نتیجه آن مصرف گرایی و فردگرایی افراطی است. وی گفت اکنون در غرب خانواده در بدترین وضعیت قرار دارد و بحران خانواده بسیار عمیق است. وی به عنوان تجربه شخصی یادآور شد که در هنگام ثبت نام فرزند خود در مدرسه ای در لندن متوجه شده است که از پانزده دانش آموز دیگر همسن و سال پسر او، هیچکدام در یک خانواده معمولی شامل پدر و مادر زندگی نمی کنند. همه یا با یکی از والدین جدا شده زندگی می کنند یا تحت سرپرستی خانواده های دیگر و با پدر خوانده و مادرخوانده هستند.
سفیر ایران در لندن در ادامه گفت ما نمی توانیم بگوییم اسلام یعنی اعتقاد به خدای واحد و روز واپسین ولی در عمل از ارائه الگوی مناسب زندگی برای انسانها ناتوان باشیم. ما می دانیم که خداوند پیامبر را الگو و اسوه ما قرار داده و آنانکه در علم فقه دستی دارند می دانند که سنت و سیره پیامبر(ص) در کنار قرآن و گفتار آن حضرت یکی از منابع درک و استنباط احکام است. لذا شکی نیست که اسلام یک الگو و یک برنامه برای زندگی بشر ارائه داده است. وی گفت این موضوع برای ما که در کشورهای غربی زندگی می کنیم اهمیت بیشتری دارد. چرا که باید بتوانیم ضمن احترام به فرهنگها و عقاید دیگران، عقیده و سبک زندگی خودمان را حفظ کنیم.
آقای بعیدی نژاد در ادامه سخنان خود، خشونت و تروریسم را به طور کلی مخالف اسلام و تعالیم اسلامی معرفی کرد و گفت پیامبر اسلام هرگز نه در گفتار و نه در کردار خود چنین عملی را توصیه یا توجیه نکرده است. وی انصاف و عدل را روش همه پیامبران معرفی کرد که در زندگی همه آنان به وضوح مشاهده می شود. وی همچنین خاطرنشان کرد که مسلمانان باید توجه ویژه ای به خانواده داشته باشند همانطور که پیامبر اسلام (ص) نیز توجه ویژه ای به خانواده داشتند. وی در همین زمینه طلاق را مکروه ترین حلال ها معرفی کرد و گفت که از طلاق همیشه باید به عنوان آخرین راه حلال استفاده کرد.
سخنران بعدی این کنفرانس آیت اله شیخ رضا رمضانی، مدیر و امام مرکز اسلامی هامبورگ بود. وی یکی از شاخصه های اصلی نظام اسلامی را عقلانیت دانست و گفت باید از خود بپرسیم که در دنیای مدرن و پست مدرن عصر ما، اسلام چه راه حل و چه نسخه ای برای زندگی دارد. وی گفت اگر نگاهی به قرآن بیندازیم می توانیم شاخصه های اسلام برای زندگانی اجتماعی و فردی در همه اعصار را پیدا کنیم. وی در معرفی این شاخصه ها ابتدا عقلانیت را مورد بررسی قرار داد. وی گفت در قرآن کریم حدود 300 بار از عقلانیت با بیان های گوناگون سخن رفته است. وی تاکید کرد که قطعاً عقلانیت در همه دوره های و عصرها جزء لاینفک زندگی بشری خواهد بود.
وی شاخصه دوم را معنویت دانست و گفت از همه مسلمانان خواسته شده که با عبادت جنبه های معنوی زندگی خود را توسعه دهند. به گفته وی خیلی ها در تاریخ معاصر سعی کردند به جنگ معنویت بروند اما موفق نشدند تا بدانجا که اکنون جهان شاهد بازگشت به معنویت است. وی مفهوم آزادی را به عنوان شاخصه سوم معرفی کرد که در طول تاریخ همه بشریت تشنه آن بوده اند. وی آزادی را به همراه عدالت از جمله ارزشهای دینی دانست که به بیان قرآنی تامین آنها از جمله وظایف پیامبران الهی بوده است. شاخصه بعدی از دیدگاه وی امنیت بود که هدف اصلی همه حکومتها در جهان است. وی این پنج شاخصه یعنی عقلانیت، معنویت، عدالت، آزادی و امنیت را شاخصه های همیشگی و جهانشمول مورد تایید و مورد نیاز همه جوامع در تمام تاریخ برشمرد که در اسلام و در تعالیم قرآن به آنها اهمیت داده شده است. وی گفت بدین ترتیب می شود دانست که دستورات قرآن، قوانین طلایی و جهانشمول انسانی را تایید می کند و نه فقط ارزشهای مختص ادیان ابراهیمی را.
آیت الله رمضانی گفت قرآن یک کتاب تاریخمند نیست که مصرف و کاربرد آن فقط مختص یک دوره تاریخی باشد. قرآن کتابی است برای همه زمانها و همه جوامع بشری، چرا که زبان قرآن زبان عقلانیت و زبان فطرت است که زمانمند نبوده و بلکه همیشگی و جهانشمول است.
وی در ادامه به سه ویژگی برجسته امام خمینی به عنوان عارف، حکیم و فقیه اشاره کرد و توضیح داد که امام خمینی با تکیه به این سه ویژگی و در هماهنگی کامل بین آنها نشان داد که اسلام توانایی حکومت در عصر جدید را دارد. وی حتی ریشه دموکراسی را نیز در رابطه بین مردم و حاکم در زمان پیامبر جستجو کرد و بر هماهنگی آن با تعالیم اسلامی تاکید کرده و نمونه هایی از آن از جمله حقوق متقابل بین مردم و حاکمان آنگونه که در خطبه 44 نهج البلاغه آمده است را ارائه نمود. وی گفت امام خمینی اول به خدا و بعد به هدف و مردم اش اعتماد کامل داشت و رمز پیروزی او در این بود.
سخنران پایانی این کنفرانس حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمد علی شمالی رئیس مرکز اسلامی انگلیس بود. وی ضمن گرامیداشت سالگرد انقلاب اسلامی و تشکر از حاضران در جلسه و خواهران برادارن سایر مکاتب اسلامی خاطرنشان کرد که بزرگداشت انقلاب اسلامی ایران ربطی به ملی گرایی ندارد. وی گفت گرچه انقلاب اسلامی توسط مردم ایران به پیروزی رسید اما این اسلام و مفهوم امت اسلامی بود که اولویت داشت و برای همین است که همه مسلمانان دنیا در انقلاب اسلامی سهیم هستند.
وی گفت امام خمینی همواره در خواسته های خود ثابت قدم بود و بر آنها پافشاری می کرد. و درنهایت خواسته های اصلاح طلبانه امام با پشتوانه مردمی به انقلاب تبدیل شد. حرف امام همیشه این بود که باید تصویر و معنای روشنی از هویت خودمان داشته باشیم.
دکتر شمالی توضیح داد که طبق تعالیم اسلامی انسانها می توانند هویت خود را فراموش کنند و یکی از کارهای پیامبران بازگرداندن انسانها به هویت اصلی خودشان است. وی گفت ملتی که به موضوع هویت اهمیت نمی دهد قربانی برنامه های دیگران خواهد شد. به همین دلیل وی یکی از اهداف اصلی امام خمینی را استقلال کشور دانست که علاوه بر جنبه سیاسی آن، جنبه های فرهنگی مهم تری دارد. وی گفت ما باید مالکیت هویت خود را بدست بگیریم چرا که فرهنگ و هویت فرهنگی چیزی نیست که بشود از بازار خرید یا وارد کرد. هویت فرهنگی باید به طور خودجوش و زنده شکل بگیرد. وی گفت این موضوع با تبادل فرهنگی که خود وسیله ای برای زایش فرهنگی است تنافری ندارد.
وی در ادامه گفت که امام خمینی توانست نسبت سالمی بین ملی گرایی ایرانی، اسلام و ارزشهای جهانشمول انسانی برقرار کند. وی با مفید دانستن مشروط ملی گرایی تاکید کرد که از نظر امام خمینی دین و ایمان در اولویت قرار دارد. اما اگر تضادی بین این دو نباشد نمی توان به بهانه دین ارزشهای فرهنگی ملی را فراموش کرد. به همین دلیل امام خمینی هرگز سخنی برضد سنت های ملی نگفت و به عنوان مثال هرگز پیام نوروزی خود را فراموش نکرد.
وی گفت امام خمینی در همینجا توقف نمی کند و بلکه سعی دارد علاوه بر دراز کردن دست دوستی به سوی ادیان ابراهیمی و اهل کتاب، همبستگی را به تمام بشریت و انسانها بر اساس ارزشهای جهانشمول انسانی گسترش دهد. وی همچنین یادآوری کرد که به ابتکار امام خمینی قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران اولین قانون اساسی ایرانی است که در آن حقوق اقلیت های دینی به وضوح مورد تاکید قرار گرفته است و اگرچه ایرانیان عموماً با اقلیت های دینی همواره با صلح و دوستی زندگی کرده اند ولی این قانون اساسی جمهوری اسلامی بود که حقوق آنان را در متن قانون گنجاند. وی گفت سوال بعدی این است که چگونه می توان هویت ملی و دینی را به خصوص در وضعیت مهاجرت های این دوره تقویت کرد و پاسخ آن را گفتاری مفصل دانست که باید در جلسات آتی به آن پرداخت.
بنا بر همین گزارش در اثنای این کنفرانس نماهنگهای ویژه ای که برای سالروز پیروزی انقلاب اسلامی و یاد آوری مجاهدتهای مردم ایران تهیه شده بود، پخش گردید و گروه نو آموزان قرآنی موسسه آموزشی مرکز اسلامی انگلیس نیز سرود زیبایی با همین مضامین اجرا کرد.

 

 سایر مراکز اسلامی

مرکز اسلامی منچستر

مرکز اسلامی نیوکاسل

مرکز اسلامی بیرمنگهام

مرکز اسلامی گلاسکو (الهدی)