کد خبر: 3128

برگزاری مراسم تکریم و بزرگداشت مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی

مراسم بزرگداشت مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی رییس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام روز سه شنبه 21 دی 1395 برابر با 10 ژانویه 2017 مشترکاً ازسوی مرکز اسلامی انگلیس و سفارت جمهوری اسلامی ایران در لندن در محل مرکز اسلامی انگلیس برگزار شد.
در این مراسم که با حضور جمع کثیری از روحانیون و مسئولان مراکز اسلامی و شخصیتهای برجسته علمی و فرهنگی، ایرانیان و علاقه مندان به انقلاب اسلامی از ملیتهای گوناگون برگزار شده بود، سخنرانان در خصوص شخصیت آن مرحوم سخنانی ایراد کردند.
آقای حمید بعیدی نژاد سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن به عنوان یکی از سخنرانان اين مجلس، ضمن تسلیت درگذشت آن مرحوم و تشکر از حضور علاقه مندان ایشان، فرازهایی از زندگی و مبارزات وی را بازگو نمود. وی آیت الله هاشمی را مبارزی فداکار نامید که قسمت عمده عمر 82 ساله خود را صرف تلاش برای ایجاد نظام جمهوری اسلامی و برقراری آن کرد. سفير ایران آیت الله هاشمی رفسنجانی را یکی از رهبران اصلی انقلاب نامید که از ابتدا و با عضویت در شورای انقلاب در همه عرصه ها فعالیت داشته و در زمان جنگ نیز به عنوان یک فرمانده شجاع در تمام جبهه ها حضور داشت. وی سپس با اشاره به تحولات ماههای پایانی جنگ، وی را یک سیاستمدار برجسته و باهوش معرفی کرد که نقش به سزایی در تعیین شرایط پس از جنگ داشت. آقای بعیدی نژاد همچنین برنامه های اقتصادی آن مرحوم در دوران سازندگی را مورد اشاره قرار داد و گفت: برخی از دستاوردهای آن زمان از جمله میزان رشد 12 درصدی و کاهش نرخ بیکاری همچنان مثال زدنی است. وی گفت آیت الله هاشمی به عنوان بنیانگذار برنامه هسته ای صلح آمیز ایران کسی بود که بیشترین حمایت را از تیم مذاکره کننده با گروه 1+5 بعمل آورده و معتقد بود حال که غربی ها به پای میز مذاکره آمده و حقانیت موضع ایران را قبول کرده اند باید از فرصت استفاده کرده و به این بحران ساختگی پایان داد. وی آیت الله هاشمی را فردی برجسته در همه زمینه های سیاسی، اقتصادی، نظامی، توسعه و علوم و معارف اسلامی معرفی کرد و از جمله کتاب وی درباره زندگی امیرکبیر را مورد اشاره قرار داد. وی گفت ما اینجا گرد آمده ایم که شخصیت او را قدر بدانیم و بتوانیم از اینگونه بزرگان درس گرفته و در دوران کوتاه زندگی دنیوی بتوانیم اثر مثبتی از خود به جا بگذاریم.
سخنران ديگر این برنامه نماینده حضرت آیت الله العظمی سید علی خامنه ای در انگلستان، حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمد علی شمالی بود. وی ضمن تسلیت درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی به حضرت بقیه الله(عج)، رهبر معظم انقلاب اسلامی و دوستداران اهل بیت(ع)، گوشه هایی از شخصیت آن مرحوم را مورد توجه قرار داد. دکتر شمالی گفت شاید بهترین توصیف را مقام معظم رهبری در پیام تسلیت خود نسبت به ایشان بکار برده اند که می تواند یکی از معتبرترین و موثق ترین تعبیرها درباره ایشان باشد. وی به ویژه به تعبیر «جانکاه» در پیام رهبری اشاره کرد و گفت به خوبی پیداست که غم از دست دادن آیت الله هاشمی برای رهبر انقلاب بسیار سنگین بوده است.
رییس مرکز اسلامی انگلیس خدمات آیت الله هاشمی را در مدت انقلاب، جنگ و بعدها در دوران سازندگی چشمگیر دانست و گفت: اما آنچه برای من جالب است این است که نوجوانی روستایی که بدون رفتن به دبیرستان و دانشگاه و مستقیم از مکتب خانه روستا در سن چهارده سالگی به حوزه علمیه می رود، می تواند در همه زمینه ها بدرخشد. وی این توفیق را نشانه تربیت الهی و تربیت توسط اساتید بزرگ معرفی کرد که می تواند روح انسان را صیقل داده و استعدادهای نهفته را شکوفا سازد. وی با اشاره به هوش سرشار آن مرحوم گفت: قبل از انقلاب ایشان مجله مکتب تشیع را راه می اندازد. در این دوره وی هم می نویسد و هم منتشر می کند و این برای طلبه ای در آن دوره بسیار کار مهمی است که بتواند به تنهایی مجله ای وزین منتشر کند. وی آیت الله هاشمی را صاحب قلمی نامید که در روزگار جوانی و با وجود کمبود منابع و امکانات تحقیقاتی امروزی کتاب «امیرکبیر قهرمان مبارزه با استعمار» را تالیف می کند که هنوز مورد استفاده است. یا کتابی درباره فلسطین ترجمه کرده و مقدمه بر آن می نویسد.
وی همچنین شمّ اقتصادی آن مرحوم را مورد اشاره قرار داد و با تاکید بر مدیریت قوی که در ایشان وجود داشت گفت هرجا که آقای هاشمی قدم می گذاشت، چه مجلس، چه دولت، آن نهاد اهمیت مضاعف پیدا می کرد. وی با اشاره به خطبه های ایشان در زمان جنگ گفت که هر خطبه او در تحلیل مسائل و ایجاد امید و آرامش در جامعه به تنهایی کار یک سازمان تبلیغات جنگ را می کرد. وی سپس با اشاره به مبارزه امام خمینی و شاگردانش از جمله مقام معظم رهبری و آیت الله هاشمی گفت: امام و شاگردان دانشمند و باتقوای او توانستند تحولی شگرف در تاریخ بشریت ایجاد کنند که فقط می توان گفت کار خدا بود. وی گفت انقلاب ایران به سایر ادیان نیز حیات دوباره بخشید و باعث شد در زمانی که تصور عمومی این بود که دوران دین و دینداری تمام شده است، ادیان مجدداً در صحنه های سیاسی- اجتماعی بروز یابند.
وی سپس با اشاره به مراسم تشییع جنازه آیت الله هاشمی رفسنجانی در تهران افزود، با توجه به تصاویری که ما می بینیم می توان عنایت خدا را در این موضوع به خوبی مشاهده کرد. با وجود آنکه 38 سال از انقلاب گذشته و مردم، جنگ، انقلاب و انواع محدودیت ها و تحریم ها را تجربه کرده اند، شگفت انگیز است که برای کسی که در تمام این مدت مسوولیت داشته و در پست های مختلف سیاسی بوده اینقدر مایه بگذارند. وی گفت ما بعد از ارتحال امام دیگر چنین تجلیلی از طرف مردم ندیده بودیم. این نشان دهنده این است که ملت ایران قدردان فرزندان خدوم و فداکار خود بوده و از عمق جان به انقلاب اسلامی و نهضت امام خمینی(ره) علاقمندند.
وی ضمن ابراز امیدواری برای محشور شدن آن مرحوم با شهدا، یاران و پیروان حضرت امام و اهل بیت (ع) و دعا برای سلامتی و طول عمر با عزت مقام معظم رهبری تا زمان تحویل این نظام به صاحب اصلی اش حضرت امام زمان(عج) سخنان خود را به پایان برد.
در این مراسم همچنین دکتر اوسی در سخنانی به زبان عربی ضمن تسلیت درگذشت آیت الله هاشمی وی را رفیق، دوست، همرزم و یار قدیمی رهبر انقلاب اسلامی حضرت آیت الله خامنه ای نامید و بخشهایی از پیام تسلیت مقام معظم رهبری را به زبان عربی برای حاضران عرب زبان بازگو کرد. وی سخنان خود را در دو محور ادامه داد. در محور اول وی به شخصیت آیت الله هاشمی به عنوان یک مبارز انقلابی پرداخت و خلاصه ای از زندگانی سیاسی و مجاهدت های قبل و بعد از انقلاب وی را بازگو نمود. در محور دوم وی به زندگی آن مرحوم به عنوان یک متفکر اسلامی و یک مفسر قرآن اشاره کرد و با نام بردن از اساتید وی در حوزه از جمله حضرت امام خمینی و علامه طباطبایی، برخی از آثار علمی و تالیفات وی را برای حضار معرفی کرد.
سخنران دیگری که در این مراسم به تجلیل آیت الله هاشمی رفسنجانی پرداخت، حجت الاسلام و المسلمین سید محمد موسوی مسئول موسسه رابط اهل بیت (ع) در لندن بود که به مناسبت این برنامه برخی از خاطرات شخصی خود از آیت الله هاشمی را به زبان انگلیسی بیان نمود. وی گفت آقای هاشمی در دوران قبل از انقلاب علاوه بر فعالیت در برنامه های مبارزاتی، نقش مهمی در حمایت از سایر مبارزان و صدمه دیدگان راه مبارزه داشت. وی با بیان یکی از خاطرات خود گفت: حدود سال 1982 زمانی که من در هند و در بمبئی ساکن بودم آیت الله هاشمی برای دیدار از هند به آنجا آمده و من در طول سفر که شامل دیدار از شماری از شهرهای آن کشور می شد ایشان را همراهی می کردم. وی گفت آنچه تا کنون از خاطرم نرفته مشاهده قابلیت های برجسته در ایشان بود. وی با مردم فقیر با تواضع برخورد می کرد. وی همچنین با علمای غیر شیعه با احترام زیاد گفتگو می کرد که به نوبه خود باعث احترام متقابل از طرف آنها و در ادامه موجب احترام آنان به شیعیان هندی می شد. حتی رفتار وی با غیرمسلمانان هند نیز خیلی سازنده و محترمانه بود و با آنها با منطقی مناسب و قابل فهم آنان سخن می گفت.
حجت الاسلام والمسلمین موسوی گفت آیت الله هاشمی فردی بود که تاثیری به یادماندنی در ذهن افراد باقی می گذاشت. در سال 1999 در کنفرانس بزرگی که با شرکت رهبران فکری و مذهبی در کیپ تاون آفریقای جنوبی برگزار شده بود از نزدیک با نلسون ماندلا ملاقات کردم. وی که چند سال قبلش به ایران سفر کرده بود درباره تجربیات سفر خود برای من سخن می گفت و تعریف می کرد که درهیچ کشوری به اندازه ایران احترام به زنان را مشاهده نکرده است. او در پایان از من خواست که درود مخصوص او را به آقای هاشمی رفسنجانی برسانم. حجت الاسلام موسوی در ادامه گفت آیت الله هاشمی نه تنها یک شخصیت ایرانی، بلکه یک شخصیت جهانی بود. وی با بیان خاطره ای دیگر گفت که به یاد می آورد هنگامی که آیت الله هاشمی به سفر عمره مشرف شده بود، امام وهابی مسجد النبی در خطبه های نماز شروع کرد به توهین به شیعیان. در همین لحظه آیت آلله هاشمی که در مسجد حاضر بود بدون تردید به سرعت از جا برخواست و با همراهانش مسجد را در اعتراض به سخنان آن شیخ وهابی ترک کرد. این شیخ وهابی بعداً توسط ملک عبدالله توبیخ شد. وی در انتهای سخنان خود ضمن طلب مغفرت و علو درجات آن مرحوم برای سلامتی رهبر انقلاب و پیروزی اسلام و مسلمین دعا کرد.
بنا بر همین گزارش در این برنامه نماهنگ های کوتاهی از زندگی آیت الله هاشمی رفسنجانی به همراه گزیده هایی از تصاویر مراسم تشییع و تدفین وی در تهران و همچنین قرائت نماز توسط رهبر معظم انقلاب بر پیکر آن مرحوم پخش شد. در طول این برنامه علاوه بر تلاوت قرآن و فاتحه، دقایقی نیز به ذکر مصیبت توسط مداح اهل بیت حاج بهزاد مولایی اختصاص داده شد.

اذان صبح
 
 

 برنامه های مرکز

 

 سایر مراکز اسلامی

مرکز اسلامی منچستر

مرکز اسلامی نیوکاسل

مرکز اسلامی بیرمنگهام

مرکز اسلامی گلاسکو (الهدی)