کد خبر: 3102

برگزاری مراسم عید سعید غدیر برای انگلیسی زبانان و اعطای جوایز مسابقه علامه طباطبایی به دانش آموزان برتر

برنامه جشن عید فرخنده غدیر خم امسال در مرکز اسلامی انگلیس که با اعطای جوایز مسابقه علامه طباطبایی همراه بود ، روز یکشنبه 28 شهریور 1395 برابر با 18 سپتامبر 2016 و با شرکت جمعی از مسلمانان انگلیسی زبان و دوستداران اهل بیت عصمت و طهارت برگزار گردید.
مسابقه علامه طباطبایی که از سال گذشته آغاز شده، هر سال هدایایی شامل جایزه نقدی و کمک هزینه سفر به ایران و برخی برنامه های آموزشی رایگان را به دانش آموزان برگزیده دبیرستانی در سطوح آخر دبیرستان و پیش دانشگاهی در انگلستان اهدا می نماید.
در ابتدای این برنامه آقای فتحی توضیحاتی در مورد جایزه مسابقه سالیانه علامه طباطبایی و آن طور که به اختصار در انگلیسی خوانده می شود، ATAward ارائه نمود. در سیستم مدارس انگلستان دوره دبیرستان به دو بخش دو ساله تقسیم می شود. دانش آموزان ابتدا دوره GCSE را گذرانده و پس از موفقیت وارد دوره A-Level می شوند که معادل پیش دانشگاهی در نظام آموزشی ایران است. به گفته آقای فتحی فقط 10 درصد از دانش آموزان انگلیسی موفق به کسب بالاترین نمره در این دوره ها می شوند. بالاترین نمره به ترتیب A+ و A* هستند. وی گفت: در جمع 29 نفره فعلی که برنده جایزه شده اند، فقط کسانی که بالاترین نمره ها را داشته اند دعوت شده و در واقع این 29 نفر جزو 10 درصد دانش آموزان برتر انگلیس می باشند.
در ادامه این برنامه دو تن از برنده های سال گذشته مسابقه علامه طباطبایی که سفری نیز به ایران داشته اند، درباره اهمیت این جایزه و خاطرات خود از سفر به ایران نکاتی بیان کردند. آنان جنبه های مثبت و فواید این جایزه از جمله تشویق دانش آموزان موفق، ایجاد همبستگی و دوستی ها از طریق سفر و شرکت در کارگاه ها و ایجاد رابطه های استاد و شاگردی را به عنوان مهم ترین دستاوردها برشمردند. آنان همچنین به فواید علمی و آکادمیک سفر به ایران علاوه بر دستاوردهای معنوی آن تاکید کرده و سفر به ایران را فرصتی برای درک بهتر فرهنگ و سنت ایران دانستند.
در ادامه این برنامه تنی چند از دست اندرکاران این مسابقه طی میزگردی به پرسشهایی در زمینه مسابقه علامه طباطبایی پاسخ گفتند. آقای فتحی ضمن معرفی شخصیت علامه طباطبایی به عنوان الگو و نمونه معاصر یک دانشمند اسلامی، این نام را مناسب ترین گزینه برای نامگذاری این جایزه برشمرد و افزود: پیش از این جایزه ای برای تشویق دانش آموزان دبیرستانی مسلمان در این کشور وجود نداشت و این کمبود همیشه حس می شد. وی آشنایی با دانش آموزان موفق و مسلمان را یکی از فواید برجسته این جایزه معرفی کرد که می تواند در آینده در خدمت جامعه مسلمانان ساکن این کشور قرار گیرد.
در این میزگرد همچنین عنوان شد که شرکت در مسابقه بر اساس ثبت نام بوده و فقط کسانی که داوطلب شرکت در مسابقه باشند مورد داوری قرار خواهند گرفت. به این ترتیب ثبت نام نه فقط برای همه مسلمانان، بلکه برای همه دانش آموزان انگلیسی آزاد است. آقای فتحی ابراز امیدواری کرد که در آینده و به عنوان یکی از دستاورد های این مسابقه، برندگان امروز به عنوان داور و برگزار کننده به این مجموعه بازگشته و سکان آن را خود به دست بگیرند.
در ادامه این برنامه جوایز برندگان توسط حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمد علی شمالی رئیس مرکز اسلامی انگلیس به آنان اعطا شد.
دکتر شمالی پیش از اعطای جوایز ضمن شکرگزاری برای توفیق برگزاری دومین دوره جایزه علامه طباطبایی از آن عالم بزرگ به عنوان شاگرد واقعی مکتب غدیر و امام علی (ع) یاد کرد و گفت: اگر اسلام در مسیر درست و در پیروی از ائمه معصومین و اهل بیت دنبال نشود، به عنوان جامعه مسلمان دچار مشکلاتی خواهیم شد که نمونه های آن را در عصر معاصر ملاحظه می کنید. وی ضمن تبریک به برندگان این مسابقه جوایز آنان را که در مجموع دارنده 85 نمره A* و 99 نمره A+ بودند، اهدا نمود. به برندگان علاوه بر جایزه نقدی و لوح تقدیر، تخفیف 50 درصدی برای سفر به جمهوری اسلامی ایران نیز اهدا شد.
در ادامه این برنامه حجت الاسلام و المسلمین دکتر شمالی سخنانی در اهمیت روز غدیر و اهمیت حفظ هویت و همبستگی اسلامی در جهان معاصر ایراد نمود. وی از پیشرفت های علمی و تکنولوژیک امروزی به عنوان فرصت و چالش نام برد و توضیح داد که همواره در تاریخ، همراه با هر فرصتی، خطرات و چالشهایی نیز وجود داشته و باید ضمن شناختن صحیح فرصتها و بهره مندی از آنها، از خطرات و چالش ها دوری نمود. وی رسانه ها و شبکه های اجتماعی فعّال بر روی اینترنت و تلفن های هوشمند را نمونه ای از این فرصتها و چالش ها برشمرد و خاطرنشان کرد که سرعت تحولات آنقدر بالاست که گاهی ما مغلوب آن شده و بدون آنکه متوجه شویم روزی چشم باز می کنیم و می بینیم که خود و جامعه اطرافمان دچار تحول چشمگیری شده اند. وی گفت دراین سرعت بالای تغییرات بیش از همیشه ضروری است که به فکر حفظ هویت و پیوستگی فرهنگی خود و جامعه بوده و نگذاریم فناوری ارتباطی و مشغول شدن به آن روابط خانوادگی و اجتماعی را متزلزل کند.
رییس مرکز اسلامی انگلیس برای روشن کردن گفته های خود زندگی «آمیش» ها در ایالات متحده را مثال زد. آمیش های آمریکا فرقه ای از مسیحیان پروتستان تعمیدی هستند که معتقد هستند افراد در بزرگسالی و پس از شناخت کامل باید غسل تعمید داده شده و مسیحی شوند. آنها معتقد به تعمید در نوزادی نیستند. با این حال آنچه در مورد آمیش ها در این گفتگو مهم است اینکه آنان در مورد حفظ هویت خود در جهان معاصر به طور جدی تفکر و تامل کرده اند. دکتر شمالی توضیح داد که اگرچه لزوماً نمی توان پاسخ آنها به این پرسش را تایید کرد اما همین که در مورد این سوال تفکر جدی کرده و تصمیم جدی گرفته اند، شایسته احترام است.
آمیش ها به گفته دکتر شمالی اجازه نمی دهند که صنعت و تکنولوژی و رسانه ها روابط خانوادگی و خصوصی آنها را تحت تاثیر قرار دهند. به اعتقاد آنها برق خوب است اما شما را مجبور می کند تا دیروقت بیدار بمانید و صبح دیرتر بیدار شوید و این نظم طبیعی زندگی شما رابه هم می زند. آنها همچنین تلفن را وسیله ایجاد مزاحمت برای خانواده می دانند و بعضاً فقط یک تلفن در خارج از خانه و فقط برای موارد خیلی ضروری نصب می کنند. آنها همچنین در زمستان فقط یک اتاق را گرم می کنند. چون اگر همه اتاق ها گرم باشند آنوقت اعضای خانواده هر یک به اتاق خود رفته و دور هم بودن خانواده صدمه می بیند. آنها با چنین شیوه ای مخالف اتومبیل نیز هستند چرا که سفرهای دور را آسان کرده وباعث پراکنده شدن اعضای خانواده می شود.
دکتر شمالی گفت نکته اینجاست که آمیش ها به این موضوع به طور جدی پرداخته و به راه حل خود نیز به طور جدی پایبند هستند. وی افزود متاسفانه برخی از ما تحت تاثیر فشار بازار و تکنولوژی هستیم و بلافاصله اولین گوشی یا تبلت ای که وارد بازار شود را برای خود و فرزندانمان تهیه می کنیم و ابداً به فکر عواقب آن و یا مدیریت کردن آگاهانه آنها نیستیم. مثلاً ما هیچ سیاست مشخصی در مورد سن استفاده از تلفن همراه و هوشمند نداریم و دراولین فرصت آن را برای کودکان تهیه می کنیم.
رییس مرکز اسلامی انگلیس در ادامه نتیجه گرفت که درس غدیر برای روزگار فعلی ما می تواند درس چگونه حفظ کردن هویت در جهان متغیر و در آینده نامعلوم پیش رو باشد. اینکه چگونه می توان هویت فردی و جمعی را در این هیاهوی رسانه ای و تکنولوژیک حفظ کرد.
در بخش پایانی این برنامه خانم عبیر صفا و آقای نوری سردار از شاعران معروف انگلیسی زبان اشعاری به زبان انگلیسی قرائت کردند. همچنین آقای گوبانجی اشعاری به سبک مولودی خوانی و به زبان عربی در مدح حضرت امیرالمونین علی (ع) قرائت کرد.
این برنامه با اقامه نماز مغرب و عشا و به امامت حجت الاسلام و المسلمین دکتر شمالی به پایان رسید.

 

 سایر مراکز اسلامی

مرکز اسلامی منچستر

مرکز اسلامی نیوکاسل

مرکز اسلامی بیرمنگهام

مرکز اسلامی گلاسکو (الهدی)