کد خبر: 3065

نوزدهمین کنفرانس بین المللی امام خمینی (ره) با موضوع "امام خمینی و جایگاه و منزلت زنان" در مرکز اسلامی انگلیس برگزارشد.

نوزدهمین کنفرانس بین المللی امام خمینی(ره) در مرکز اسلامی انگلیس با موضوع "امام خمینی و جایگاه و منزلت زنان" با حضور اندیشمندان زن ومرد روز شنبه 4 ژون 2016 در لندن و در محل مرکز اسلامی انگلیس برگزارشد.
حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمد علی شمالی، رئیس مرکز اسلامی انگلیس و نماینده مقام معظم رهبری در بریتانیا، در سخنان خویش به تبیین نظرات امام راحل در مورد مقام شامخ زن پرداخت و گفت:"در مواردی امام راحل زن را با قرآن مقایسه کرده است. به عنوان مثال ایشان فرمودند: قرآن کریم انسان ساز است و زنان نیز انسان ساز."
دکتر شمالی اضافه کرد که امام راحل زنان را به مثابه منشأ حیات و رمز بقای یک اجتماع پویا می پنداشت. وی گفت: "امام این گفته را در مورد زنان فرمودند: که اگر زنان شجاع و انسان ساز از ملت ها گرفته شوند، ملت ها به شکست و انحطاط دچار می شوند."
وی به نقش امام خمینی در تثبیت موقعیت سیاسی در ایران پس از انقلاب اشاره کرد و گفت: "پس از انقلاب یکی از روحانیون که گرایشی عرفانی داشت در نوشته ای حکم کرد که زنان در مجلس فعال نباشند ولی امام معتقد بود که زنان باید در مجلس باشند."
وی افزود که دیدگاه های امام براساس تعالیم رسول الله (ص) بوده است و اضافه کرد که با آمدن اسلام نقش زنان در جامعه بسیار مهم شد: "یک دختر در قبل از اسلام جایی در قلب پدرش نداشت ولی پس از اسلام مقام دختر آنگونه بالا رفت که رسول الله (ص) به احترام حضرت فاطمه (س) تمام قد می ایستاد و وی را ام ابیها خطاب میکرد."
حجت الاسلام عباس دپالما سخنران دیگر کنفرانس از کشور ایتالیا در سخنرانی خود به نقش امام در گرایش عده ای از جوانان ایتالیایی به اسلام اشاره کرد و گفت: "با انقلاب اسلامی ایران بسیاری از مردم ایتالیا با انقلابی جدید آشنا شدند و دیدند که مردم برای نان تظاهرات نمی کنند و در تظاهرات خود فریاد الله اکبر را سر می دهند. به همین جهت عده ای از جوانان ایتالیایی به اسلام علاقمند شدند."
وی به تحلیل لغوی لغت "انقلاب" پرداخت و افزود: "ما به انقلاب احتیاج داریم تا انسانیت به اصل خود بازگردد. هدف انسانیت این است که به عبادت خداوند بپردازد همچنانکه می دانیم خداوند می فرماید: ما خلقت الجن و الانس الا لیعبدونی"
به گفته وی انقلاب امام خمینی با هدف ایجاد نظامی کاملاً جدید انجام شد که در آن بشر به اصل خود باز گردد وزندگی خود را بر اساس معنویت بنا نهد.
خانم دکتر مهناز حیدر پور، مدرس دانشگاه، در سخنرانی خود به تجلیل امام از نقش زنان در حیات عاطفی خانواده صحبت کرد و گفت: "امام می فرمودند: عواطفی که در بانوان هست مخصوص خودشان است و در مردها این عواطف نیست. در باره مادران نیز می فرمودند: خدای تبارک وتعالی قلب و جان مادران را با نور رحمت ربوبیت خود آمیخته آن گونه که کسی وصف آن را نمی تواند کند و به شناخت کسی جز مادران در نیاید."
سخنران دیگر این کنفرانس آقای رادنی شکسپیر، حقوقدان و فعال اجتماعی، به تجلیل از امام راحل پرداخت وبا اشاره به آمار حضور چشمگیر زنان ایرانی در فضای آکادمیک و مدیریتی در ایران گفت: "در یک کلام پیام امام استقلال بود. امام خمینی تاکید براستقلال سیاسی داشت. یکی از راههایی که ایران می تواند ایران را به استقلال سیاسی برساند، استفاده از امکانات موجود است و زنان به عنوان نیمی از جامعه انسانی نیمی از امکانات موجود هستند."
خانم ام فروه، موسس بنیاد خیریه لبیک یا زهرا در لندن نیز، در سخنانی به نقش امام راحل در تحولات قرن بیستم اشاره کرد و گفت: "امام خمینی بزرگترین شخصیت قرن بیستم بود. وی با زبان پیامبران و متاثر از پیامبران با مردم صحبت می کرد. شخصیت امام خمینی هرگز با افراد عادی نباید مقایسه شود. شخصیت وی باید با شخصیت پیامبران مقایسه شود. امام خمینی فردی دوراندیش، مترقی و دارای شخصیت چند بعدی بود."
وی از ارتباط روحی عمیق خود با امام خمینی صحبت راند وگفت: "هفت ساله بودم که با تصویر امام صحبت می کردم و مادرم می گفت چرا با تصویر صحبت می کنی؟ پس از فوت امام ارتباط روحی من با امام از طریق خواب هایی بوده است که ایشان در آن ظاهر می شوند."
سپس مستندی در باره زنان درایران به نمایش در آمد که در آن دستاوردهای زنان ایرانی در سه دهه اخیر مطرح شد از جمله اینکه در سال 1393، زنان 59.04 در صد شرکت کنندگان در امتحانات ورودی دانشگاه ها را تشکیل دادند.
آقای جلال فیروز، عضو سابق پارلمان بحرین، در مورد سیره امام خمینی صحبت کرد و با ذکر مثال هایی از زندگی ایشان نشان داد که چگونه امام در زندگی خانوادگی خویش براساس مهر ومحبت با اعضای خانواده خود در تعامل بود و حتی به همسر خویش هیچ وقت دستور نمی داد.
خانم دکتر امینه این لاوز، سردبیر اجرایی ژورنال مطالعات شیعی، به نقش امام در مواجهه با چالش ها اشاره کرد و گفت: "امام خمینی در مواجهه با چالش های پیش رو دست روی دست نگذاشت. وی برای مواجهه با چنین چالش هایی قیام کرد همانگونه که رسول الله (ص) قیام کرد."
وی یکی از موفقیت های امام را حضور زنان در فضای آکادمیک ایران شمرد: "حضور وسیع زنان در فضای آکادمیک ایران برخلاف کراهتی که در مورد حضور زنان در عرصه اجتماع وجودداشت یکی از موفقیت های حیات امام خمینی بوده است."
خانم نیکول کورری، از فعالان اجتماعی شیعی در شمال آمریکا، به عنوان دیگر سخنران این کنفرانس در سخنرانی خود خاطر نشان کرد که امام خمینی اصرار بر حضور فعال زنان در عرصه اجتماعی داشت.
وی گفت: "به عنوان یک رهبر، امام خمینی زنان جامعه خود را مورد خطاب قرار داد و حتی گفت که زنان در دفاع از انقلاب از مردان پیشی گرفتند."
وی خاطر نشان کرد که فعالیت اجتماعی زنان چه در عرصه سیاست و چه در عرصه اقتصاد از وظایف زنان صدر اسلام بود.
خانم کورری به تشریح زندگی حضرت خدیجه به عنوان اولین زن مسلمان پرداخت: "مثال حضرت خدیجه، که خود زنی تاجر و اهل تجارت بود، نشان داد که زنان می توانند در حین داشتن یک فعالیت موفق اقتصادی به وظایف خود به عنوان همسر و مادر نیز عمل کنند."
آخرین سخنران این کنفرانس خانم زهرا علوی بود که خود مجری تلویزیونی در شبکه شیعی اهل البیت است.
وی با انتقاد از رسانه های غربی در ایجاد تصویرهای غلط از زن مسلمان، اظهار کرد که نسل جدید زنان مسلمان توانسته است کم کم این تصویرهای غلط را از بین ببرد: " برخی ازکسانی که به برنامه زنده تلویزیونی ما زنگ می زنند غیرمسلمان بودند و از اینکه زنان مسلمان در انگلیس می توانند با فصاحت کامل از دیدگاه های خود دفاع کنند اظهار تعجب می کنند."
وی در پاسخ به سئوال یکی از مدعوین راجع به شناختن امام خمینی گفت: "متاسفانه مطالب منفی در مورد ایشان در رسانه ها فراوان موجود است. اگر میخواهید امام را بشناسید مستقیما به کتاب ها و نوشته های ایشان و یا به وب سایت هایی که در مورد ایشان است رجوع کنید."
در این کنفرانس مستندی کوتاه در مورد نامه محبت آمیز امام راحل به همسر گرامی ایشان به نمایش در آمد که مورد توجه حاضرین قرار گرفت.
سال گذشته مرکز اسلامی انگلیس هجدهمین کنفرانس بین‌المللی امام خمینی(ره) را با عنوان "ساختن جامعه‌ای با کرامت برای امام مهدی(عج) برگزار کرده بود.

اذان صبح
 
 

 برنامه های مرکز

 

 سایر مراکز اسلامی

مرکز اسلامی منچستر

مرکز اسلامی نیوکاسل

مرکز اسلامی بیرمنگهام

مرکز اسلامی گلاسکو (الهدی)