کد خبر: 3064

برگزاری بیست و دومین اجلاس سالیانه روحانیون و ائمه جماعات و مبلغین و روسای مراکز اسلامی بریتانیا در آستانه ماه مبارک رمضان در مرکز اسلامی انگلیس

مرکز اسلامی انگلیس در لندن در روز شنبه 4 ژوئن 2016 و در آستانه ماه مبارک رمضان 1437، ميزبان بیست و دومین نشست سالیانه روحانیون و ائمه جماعات و مبلغین و روسای مراکر اسلامی بریتانیا بود.
در این جلسه روحانیون و مبلغین شیعه از سراسر بریتانیا پیرامون موضوع : " راهکارهای فعّال تر ساختن مراکز اسلامی: ظرفیت سازی و استفاده از فرصتهای موجود"، با یکدیگر مشورت و گفتگو کردند.
این برنامه که با قرائت قرآن توسط آقای سید هانی الوردی آغاز شد با سخنان حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمد علی شمالی نماینده آیت الله العظمی سید علی خامنه ای در بریتانیا و رئیس مرکز اسلامی انگلیس ادامه یافت.
دکتر شمالی ضمن تشکر از حضور فعالانه روحانيون که از راههای دور و نزدیک در این نشست حضور به هم رسانده بودند، با عرض تسلیت سالروز رحلت حضرت امام خمینی و همچنین اعلام برگزاری کنفرانس بزرگداشت برای امام خمینی(ره) پس از این اجلاس، سخنان خود را آغاز کرد.
وی ضمن تاکيد براينکه برگزاری جلسات ساليانه روحانيون در آستانه ماههای رمضان و محرم از معدود فرصتهای مغتنمی است که هرچه بیشتر باید از آن بهره برداری کرد اظهار داشت : این تعداد جلسات هماهنگی تبلیغی روحانيون کافی نیست و جا دارد که مراکز ديگر نيز در صورت امکان در مناطق خود به برگزاری جلسات مشابهی مبادرت ورزند.
ريیس مرکز اسلامی انگلیس ضمن اعلام اين مطلب که بدلیل اهمیت مشارکت بیشتر روحانيون در مباحث، و پيشنهاد بسیاری از روحانيون ، برنامه های این جلسه به گونه ای برنامه ريزی شده است که شرکت کنندگان بتوانند در سه کمیسیون تخصصی با موضوعات: گفتگوی بین الادیان؛ سیاستها و اهداف (به زبان انگلیسی) و آشنایی با قوانین و مقررات مورد نیاز مراکز اسلامی ( به زبان فارسی) و اولويت های تبلیغی در ماه مبارک رمضان و نوآوری در برنامه ها ( به زبان عربی) شرکت کنند و از نظرات و ظرفیتهای موجود بیشتر استفاده شود.
دکتر شمالی اضافه کرد که اين مرکز اقدام به تهيه سه کتاب در خصوص مجموعه اطلاعات مراکز اسلامی ، مدارس اسلامی آخر هفته و روحانيون شیعی سراسر بریتانیا کرده است که امیدواريم با کمک و همراهی روحانيون، اين مجموعه ها هرچه کاملتر و دقیقتر شود و همه مراکز و مدارس اسلامی و روحانیون بتوانند از آن بهره برداری نمايند.
حجت الاسلام والمسلمين شمالی با اشاره به اينکه برای روحانيون و مسئولین مراکز، کارها و فعالیتهای بسیار زیادی وجود داردکه می توانند انجام دهند، ولی يک انسان عاقل و حکیم باید کارها را اولويت بندی کرده و با برنامه ريزی حرکت نمايد، تا گرفتار امور روزمرگی و تحمّل کارهای کم اهمیت تر نشود، افزود: به نظر می رسد که اولویت و اهمّ کارهای ما باید در سه زمينه آموزش و تعلیم وتربیت، سازماندهی و ارتباط برقرار کردن با ديگران که هرکدام زير مجموعه های فراوان خود را نيز دارا می باشد، استوار گردد.
وی افزود : به يک معنا همه کارهای ما تعليم وتربیت است ولی هر برنامه و کاری باید سبقه معرفتی داشته باشد. از اينرو یک روحانی و طلبه موفق باید همواره خود را برای فراگیری و ارائه مسائل جديد آماده سازد تا در جلسات مذهبی و معرفتی بتواند به معلومات ديگران اضافه کند و گرنه ضرر و خسارت خواهد بود. در یک فرد مسلمان باید قبل از ماه مبارک رمضان با بعد از ماه مبارک رمضانش تغییری حاصل شده باشد و این موضوع می طلبد که انسان همیشه در حال یادگيری باشد و بويژه روحانيون باید خود را از فضای تعليم وتعلّم و درس و بحث دور نسازند و همواره همچون برکه ای با آب زلال و جاری برای ديگران مفید باشند.
دکتر شمالی عامل دوم اولويت برنامه ها را سازماندهی دانست و گفت: روحانیون بايد تلاش نمايند تا جامعه مسلمين را سازماندهی کنند و همه اجتماعات و گروهها را به هم پيوند دهند تا به گفته قرآن؛ همچون بنیانی مرصوص از هم بهره ببرند.
رييس مرکز اسلامی انگلیس سومين اولویت کارها را برقراری ارتباط با ديگران و معرفی برنامه ها و فعاليتها برشمرد و گفت: اگر عليرغم آموزش و سازماندهی ، روابط عمومی خوب و معرفی درستی از خود نداشته باشیم، ديگران ما را به شکلی غير منطقی معرفی خواهند کرد. ما وظیفه داریم با برقراری ارتباط صحیح، معارف اهل بیت را بدرستی برای ديگران تشريح و تبیین نماییم.
پس از سخنان دکتر شمالی، روحانیون شرکت کننده در این جلسه برای حضور در کمیسیونهای تخصصی سه گانه تشکیل جلسه دادند. و پس از گذشت یک ساعت از طرف هر کمیسیون نتایج حاصل در نشست به اطلاع حاضران در جلسه عمومی روحانیون رسانده شد.
در ابتدا حجت الاسلام و المسلمین شیخ علی عالمی، رئیس مجمع جهانی اسلامی لندن که ریاست کمیسیون آشنایی با قوانین و مقررات مورد نیاز مراکز اسلامی را به عهده داشت، طی سخنانی ضمن تشکر از آقای دکتر شمالی رییس مرکز اسلامی انگلیس و همکاران وی برای برپایی این اجلاس به ارائه گزارشی از نتایج حاصله در اين کمیسیون پرداخت و ضمن عرض تسلیت بیست و هفتمین سالروز رحلت حضرت امام خمینی(ره) ، یاد و خاطره آن بزرگمرد تاریخ اسلام را به عنوان احیا گر مکتب تشیع گرامی داشت.
در اين کمیسیون حجت الاسلام و المسلمين سید علیرضا رضوی يکی از روحانیون مقیم لندن ارائه کننده مقاله اصلی در اين کمیسیون بود که در خصوص موضوع یاد شده مطالبی را ارائه کرد و ديگر شرکت کنندگان در کمیسیون به نقد و بررسی آن پرداختند.
حجت الاسلام والمسلمين عالمی همچنین در پایان سخنان خود درگذشت يکی از روحانیون با سابقه در امر آموزش در انگلیس، مرحوم حجت الاسلام والمسلمين دکتر محمد جعفر علمی موسس و رییس سابق کالج اسلامی لندن را ضایعه ای بزرگ برشمرد و از خدای متعال برای او غفران و رحمت مسئلت نمود.
سپس از طرف کمیسیون اولویت های تبلیغی در ماه مبارک رمضان و نوآوری در برنامه ها که ریاست آن را حجت الاسلام والمسلمين سید فاضل میلانی امام بنیاد اسلامی خویی در لندن به عهده داشت، توسط حجت الاسلام والمسلمين رشاد الانصاری ضمن تشکر از رییس مرکز اسلامی انگلیس برای برگزاری این اجلاس، گزارشی از نشست کمیسیون مربوطه ارائه شد.
در اين کمیسیون حجت الاسلام و المسلمين حاتم ابوديه امام بنیاد اسلامی لبنانیهای مقیم لندن ارائه کننده مقاله اصلی در اين کمیسیون بود که در خصوص موضوع یاد شده مطالبی را ارائه کرد و ديگر شرکت کنندگان در کمیسیون به نقد و بررسی آن پرداختند.
از سوی کمیسیون گفتگوی بین الادیان؛ سیاستها و اهداف که ریاست آن را حجت الاسلام و المسلمین ظفر عباس ملک، رئیس مجلس علمای شیعه اروپا به عهده داشت، گزارشی از نتایج حاصله توسط حجت الاسلام و المسلمين شمالی رييس مرکز اسلامی انگلیسی که ارائه کننده مقاله اصلی در خصوص موضوع یاد شده در اين کمیسیون نیز بود ارائه گردید .
در بخش پایانی این اجلاس حجت الاسلام و المسلمین برهان با عرض تسلیت سالروز رحلت حضرت امام خمینی رهبر انقلاب و بنیانگذار جمهوری اسلامی ايران، به روضه خوانی و ذکر مصیبت پرداخت.

اذان صبح
 
 

 برنامه های مرکز

 

 سایر مراکز اسلامی

مرکز اسلامی منچستر

مرکز اسلامی نیوکاسل

مرکز اسلامی بیرمنگهام

مرکز اسلامی گلاسکو (الهدی)