کد خبر: 2201

«بهشت ماندني است»؛ مستند تاريخي تخريب قبرستان بقيع

بهشت ماندني است نخستين مستند تاريخي و پژوهشي در خصوص تخريب قبرستان بقيع است که از رسانه ملي براي اولين بار در آستانه سالروز تخريب قبرستان بقيع 8 شوال پخش خواهد شد.

بقيع در لغت به معناي محل وسيعي بوده که در آن درختان غرقد مي روييد به همين علت به آن بقيع الغرقد نيز مي گويند قدمت بقيع به تاريخي تاريک در عصر جاهليت باز مي‌گردد. بهشت بقيع بعد از اسلام به قبرستان عمومي و اصلي مردم مدينه تبديل شد و در بيرون از حصار شهر پيامبر قرار داشت در بقيع تا قبل از تخريب و در دوران هاي مختلف مقبره‌ها و گنبدهايي براي بزرگان دين ساخته شده بود که همواره از سوي تمامي مسلمانان مورد توجه و احترام بوده است. به گواهي تاريخ در بقيع بيش از ده هزار نفر از بزرگان و صحابه گرانقدر پيامبر مدفون هستند.وهابيون در سال 1344 و همچنين کمي قبل تر از آن اثري از گنبد ها و بارگاه هاي بزرگان دين چه در مدينه و چه در مکه و يا هر جاي ديگري که به آن دسترسي داشتند باقي نگذاشتند.

اين روند تخريب هيچ گاه متوقف نشد به شکلي که تا همين امروز نيز ادامه داشته است تخريب و ويراني از بناها و قبور مطهر شروع شد، اما بعدها انحراف و تخريب به باورهاي ديني رسيد تکفيري هاي پليد ، متحجر ، عقب مانده و خرافي تمام تلاش خود را کردند تا از اسلام چهره اي زشت، کريه و خشن نمايش دهند براي بيننده خارج از دايره اسلام چهره زيبا و دلنشين مکتب مطهر اهل بيت عليهم السلام و چهره نامبارک تروريسم حاضر در کشورهاي مختلف منطقه همه به نام اسلام و مسلماني ديده مي شود چيزي که قدرت هاي سلطه گر به دنبال آن بوده و هستند. در اين ميان اعتقادات اهل سنت در هيچ وجهي مشابه با نظرات وهابيون نيست تا جايي که وهابيون صدمات بسياري را نيز به اهل سنت وارد ساخته اند. شايد به ظاهر وهابيون گنبدها و حرم هاي بزرگان دين را تخريب و نابود مي کنند اما اين مقابر و مشاهد نزد تمامي مسلمانان براي هميشه حرم و قطعه اي از بهشت هستند و بهشت هميشه ماندني است.

در همين جهت، فيلم مستند «بهشت ماندني است» با موضوع تخريب قبرستان بقيع، به کارگرداني احمد ابراهيمي و مهرداد طاهري تهيه شده است که در روز جمعه 25 مرداد ماه ساعت 14 از شبکه سوم سيما پخش خواهد شد.

ا

اذان صبح
 
 

 برنامه های مرکز

 

 سایر مراکز اسلامی

مرکز اسلامی منچستر

مرکز اسلامی نیوکاسل

مرکز اسلامی بیرمنگهام

مرکز اسلامی گلاسکو (الهدی)