اخبار

مرکز اسلامی انگليس

 

مراسم جشن فرخنده میلاد حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) برگزار شد

بازگشت

جشن میلاد با سعادت حضرت سید الشهدا امام حسین (ع) در روز سوم شعبان برابر با 20 آپریل 2018 در مرکز اسلامی انگلیس در لندن و با حضور جمعی از دوستداران و محبین آن حضرت برگزار شد.
سخنران این جلسه حجت الاسلام و المسلمین علی عالمی رییس مجمع جهانی اسلامی بود که در ابتدا فرخنده میلاد حضرت امام حسین (ع) را به حاضران تبریک گفت و سخنانی در فضیلت ماه شعبان ایراد کرد.
وی در برشمردن فضایل ماه شعبان به این مطلب اشاره کرده که پیامبر اسلام(ص) به احترام ماه رمضان، تمام ماه شعبان را روزه می گرفت و توصیه کرد که مومنین نیز در این امر به سنت پیامبر (ص) عمل کنند.
رییس مجمع جهانی اسلامی از جمله اعمال سفارش شده در این ماه را «نیایش» به درگاه الهی برشمرد و گفت خداوند در این ماه به بندگان نیایشگر عنایت خاصی دارد. وی با اشاره به معنای لغوی شعبان اظهار داشت که در این ماه لطفِ خدا به بندگان پراکنده است. وی همچنین با اشاره به مناجات شعبانیه و فرازهای عرفانی این دعا که از حضرت امیرالمؤمنین (ع) به ما رسیده گفت که همه ائمه به این دعا مداومت داشتند. وی یادآور شد که مناجات شعبانیه دعایی است که امام خمینی همواره در نوشته ها و سخنرانی ها سفارش زیادی به آن می کرد.
حجت الاسلام والمسلمین عالمی از جمله اعمال سفارش شده در ماه شعبان به انفاق اشاره کرد و گفت بر اساس روایات، هر که در این ماه انفاق کند خدا آن را نگاه می دارد و روز به روز زیادتر می کند. به گفته این سخنران، انفاق در اسلام از جایگاه ویژه ای برخوردار است و خداوند به کسانی که از رنج و اندوه مؤمنان می کاهند و دل برادران و خواهران ایمانی خود را شاد می کنند در روز قیامت جایگاه ویژه ای عطا خواهد کرد.
وی در ادامه سخنان خود به بررسی موضوع «یقین» و نقش آن در زندگی مؤمنین و اولیاء خدا بر اساس آیات قرآنی پرداخت. وی اشاره کرد که کلمه یقین به تعداد اندکی در قرآن مورد اشاره قرار گرفته است اما همین کافی است که بدانیم یقین یکی از شرایط رهبران الهی است. وی با اشاره به تفاوت درجه های مختلف یقین از آنها با علم الیقین، عین الیقین و حق الیقین نام برد و در تعریف هر کدام نکاتی را مورد اشاره قرار داد.
رییس مجمع جهانی اسلامی لندن در خصوص میلاد امام حسین(ع) گفت که آن حضرت در سال 4 هجری متولد شد و 57 سال عمر با برکت ایشان بود. امام حسین (ع) در دامان پیامبر(ص) پرورش یافت و آن حضرت توجه خاصی به امام حسین و همچنین برادرش امام حسن علیهما السلام داشت. وی خاطرنشان کرد که همه ائمه سفینه و کشتی نجات هستند اما کشتی نجات امام حسین (ع) بزرگتر و سریع است و همه ائمه احترام خاصی برای امام حسین (ع) قائل بوده اند. وی گفت امام حسین(ع) مشخصه ای دارد که در" روایات می فرماید دلهای مومنان از عشق حسین همیشه تابشی خاص و یک سوزش حسینی دارد."
وی سپس به دوران امامت امام حسن (ع) در دوران خلافت پر تزویر معاویه و شهادت آن حضرت و سپس امامت امام حسین(ع) تا به قدرت رسیدن یزید اشاره کرد. وی با اشاره به روایات گفت که ماجرای کربلا برای اهل بیت بزرگترین و سنگین ترین مصیبت ها بود آنها همیشه از این مصیبت عزادار بودند.
وی در پایان با اشاره دوباره به موضوع یقین خاطرنشان کرد که یقین انسان را نورانی می کند و طبق راوایات، حضرت علی(ع) فرمودند که از خداوند یقین بخواهید. وی در انتها با بیان این نکته که یقین در امام حسین (ع) در بالاترین درجه خود بود، سخنان خود را به پایان برد.
بنا بر همین گزارش در برنامه جشن میلاد امام حسین (ع) بخشهای گوناگون از جمله قرائت قرآن، اجرای سرود، قرائت شعر و مولودی خوانی توسط آقایان سید جلال معصومی و حمید اکبری از ذاکران اهل بیت عصمت و طهارت انجام شد و نماهنگهای زیبایی که به همین مناسبت تهیه شده بود پخش گردید و مراسم با اقامه نماز جماعت مغرب و عشا به پایان رسید.