اخبار

مرکز اسلامی انگليس

 

رئیس مرکز اسلامی انگلیس: انقلاب اسلامی، نهضتی برپایه مردمسالاری دینی است

بازگشت

رئیس مرکز اسلامی انگلیس در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران در آستانه سی و نهمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی مردم ایران، ضمن برشمردن ویژگی‌ها و دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران در 39 سال گذشته، تصریح کرد که این انقلاب نهضتی بر پایه مردمسالاری دینی با پشتوانه مرجعیت می‌باشد.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر محمدعلی شمالی به خبرنگار ایرنا در لندن گفت: نفس تحقق انقلاب اسلامی، در سال 1357 تحولی بزرگ بود. ازنظر بنده مهم‌ترین و اولین دستاورد در متن این اتفاق، اصل انقلاب است که به گفته حضرت امام (ره) انفجار نور بود، زیرا در آن زمان دین رفته‌رفته به حاشیه سپرده ‌شده و انسان‌های وارسته و متدین، در ابراز عقیده خود در انزوا به سر می‌بردند و این تصور ذهنی بر غالب جامعه جهانی حاکم بود که دوران دین و دینداری دستکم در عرصه سیاسی – اجتماعی و در بستر عمومی آن، به اتمام رسیده است.
وی افزود: انقلاب اسلامی با چنین روحیه حاکمی بر جامعه، شکل گرفت و بار دیگر به همگان نشان داد که دین از توانایی و ظرفیت بسیار وسیعی برخوردار است که به لحاظ کمی و کیفی می‌تواند عمیق‌ترین وعظیم‌ترین تحولات سیاسی ـ اجتماعی را ایجاد می‌کند.

**امام اجازه نمی‌دادند که حوادث، به درگیری مسلحانه کشیده شود؛ لذا انقلاب ما کمترین تلفات جانی را داشت؛

دکتر شمالی با توجه به رهبری خردمندانه حضرت امام خمینی(ره) در پیروزی انقلاب اسلامی، گفت: یکی از ویژگی‌های مهم دیگر انقلاب اسلامی این بود که با کمترین تلفات انسانی پیروز شد و تلفاتی هم اگر بود، بدین ‌صورت بود که مردم به صورت یک طرفه کشته و شهید می‌شدند؛ به این دلیل که حضرت امام (ره) اجازه نمی‌دادند که حوادث به درگیری مسلحانه کشیده شود. حضرت امام روی جان و اموال مردم حساس بودند و هیچ وقت مجوز حمله مسلحانه را ندادند ولو برای کشتن نظامیان حکومت شاهنشاهی.
وی انقلاب اسلامی را نمونه و شکل جدیدی از حکومت سیاسی در عرصه بین‌الملل توصیف کرد که در ساختار آن ''دین با مردمسالاری و دمکراسی، کاملاً قابل تجمیع بوده و پشتوانه آن‌هم مرجعیت دینی است.''
رئیس مرکز اسلامی انگلیس افزود: برخلاف گفته برخی که مرجعیت دینی قصد تحمیل خود و ایجاد دیکتاتوری را دارد، نظام جمهوری اسلامی پس از 2500 سال برپا شد و این ویژگی مهم و اصلی است که نباید فراموش شود. هر چند ممکن است هرکسی از زوایای مختلف به‌نظام حاکم بر ایران نگاه کند، با این‌حال گمان نمی‌کنم کسی باشد که بگوید نظام ایران استقلال ندارد. حتی معارضین هم با یک مقدار انصاف به این امر واقف هستند که ایران بعد از انقلاب، دیگر کشوری وابسته و منفعل نیست.
دکتر شمالی در پاسخ به این سؤال که ''با توجه به تحولات یک دهه گذشته در مصر یا لیبی، ارزیابی شما از تأثیر و پیام انقلاب بر روی این جنبش‌ها به‌ ویژه با وجود بحث‌های سیاسی در منطقه و مشکلات فلسطین با رژیم صهیونیستی، چیست؟ گفت: پیام انقلاب پیامی دینی است و ''مراجعه به خداوند'' بدین معنی است که بدانیم که هیچ تغییر مثبت، اصلاح و تحولی جز با توکل بر خداوند متعال و حرکت در سایه اراده الهی نمی‌تواند انجام و میسر شود.
وی افزود: انقلاب اسلامی این پیام را به بشریت منتقل می‌کند که خداوند به انسان به میزانی ظرفیت و قدرت داده است که اگر مسیر درست را از باطل انتخاب کند و با توکل، توان ذاتی و درونی خود پیش برود؛ می‌تواند بر همه بحران‌ها و مشکلات فائق آمده و محلی برای یاس و ناامیدی نداشته باشد. اگر یک ملت و مسئولین کشور به این ذهنیت و نتیجه برسند که با هر کار و فعالیتی، بازهم درجا می‌زنند، فساد ایجاد می‌شود.
حجت الاسلام والمسلمین شمالی افزود: لذا پیام انقلاب اسلامی این است که نه رژیم تا دندان ‌مسلح پهلوی، نه ارتش کاملاً مجهز به سلاح‌های روز و حتی نظامیان کشورهای مختلف که صدام امکان آن را داشت و نه تحریم‌های اقتصادی، می‌تواند جلوی شما را بگیرد. به ‌شرط اینکه عاقلانه رفتار کنید و توکلتان به خداوند باشد و از توان درونی و اتحاد ملت خود استفاده کنید.
به گفته رئیس مرکز اسلامی انگلیس؛ پیام انقلاب اسلامی چیزی جز پیام دین، انبیاء و قرآن در عصر حاضر نیست. یعنی حضرت امام به‌عنوان عالم دینی با شناختی که از اسلام و دنیا داشتند، همان پیام را بازگو کردند. به نظرم منظور از صدور انقلاب هم همین است. منظور این نبوده که انقلاب ما توسط اقدامات سیاسی، نظامی و حتی اقتصادی صادر شود، بلکه بشر دوباره به فطرت خود، خدا، دین و به توان ذاتی خود مراجعه کند.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین شمالی در پاسخ به سؤال دیگری درباره شناسایی قدس از سوی آمریکا به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی و اینکه مخالفت دنیا با آن چقدر می‌تواند با آرمان‌های انقلاب پیوند بخورد، گفت: مساله فلسطین به ‌طورکلی و بحث قدس به‌طور خاص، مبحثی است که ابعاد پیچیده و مختلفی دارد. اینکه میلیون‌ها فلسطینی آواره شوند و کسانی هم که در داخل (فلسطین اشغالی) هستند، بخواهند در سایه سرنیزه و ساخت دیوار، زندگی کنند، مساله دردناک و قابل‌توجهی است و در هر کشور و هر جای دنیا، قابل‌قبول و پذیرش نبود. اما مشکل زمانی جدی‌ می‌شود که در جایی اتفاق بیافتد که یکی از خاستگاه‌های بزرگ تمدن بشریت و سه دین بزرگ در منطقه است و بسیاری از انبیاء و اقوام در آنجا بوده‌اند و برای مسیحیت و یهودیت و اسلام بسیار راهبردی و مهم دارد .
وی افزود: درباره قدس، مسئله باز مهم‌تر می‌شود، چون این شهر ازلحاظ استراتژیک اهمیت بین‌المللی دارد و نباید وارد بحث‌های سیاسی شود. مثل این می‌ماند که عربستان ادعا کند مسجدالحرام، متعلق به این کشور است، با اینکه همه جهان می‌داند که هرچند به لحاظ سیاسی جزو قلمرو عربستان محسوب می‌شود، اما مالکیت آن ازلحاظ معنوی متعلق به یک میلیارد و نیم مسلمان و ازلحاظ آثار باستانی و فرهنگی متعلق به‌کل بشر است.
دکترشمالی ادامه داد: بدین ترتیب دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا اشتباه بزرگی مرتکب شد و هم به مردم فلسطین و موضوع قدس و هم به خود آمریکا ضربه زد، زیرا این کشور تابه‌حال به‌عنوان میانجی در این ماجرا مطرح بود و در مذاکرات سه‌جانبه با فلسطین و رژیم اشغالگر بر سر یک میز می‌نشست و واشنگتن به‌ عنوان داور و میانجی در مذاکرات سازش حضور داشت. اما اکنون آمریکا نمی‌تواند خودش را به‌عنوان میانجی بی‌طرف مطرح کند، گرچه تاریخ نشان می‌دهد که غالباً پیش‌ از این نیز بی‌طرف نبوده است، اما حداقل تا حدی ظواهر رعایت می‌شد و حتی یک‌ زمانی خود واشنگتن هم ساختن شهرک‌های صهیونیستی را محکوم می‌کرد؛ اما اینکه ترامپ نه‌تنها بی‌طرف نباشد، بلکه برخلاف شرکای غربی‌اش و رویه کل دنیا که در رأی مجمع عمومی نشان داده شد، این تصمیم را بگیرد، بیش از هر چیز، جایگاه بی‌طرفی آمریکا را زیر سؤال برد و قطعاً این قضیه هیچ خدمتی هم به اسرائیل نمی‌کند.
وی افزود: اکنون باید با خردورزی، ‌راه حلی منطقی پیدا کرد که همه با کرامت، آرامش و امید زندگی کنند. وقتی یک ملت، تحت‌فشار قرار بگیرد و هرلحظه امید زندگی مردم آنان کمتر شود، مثل این است که شما در بشکه باروت زندگی می‌کنید. بنابراین تصمیمی که ترامپ گرفت، بسیار خطرناک است و نه به قضیه فلسطین، نه رژیم (صهیونیستی) اسرائیل و نه آمریکا کمک کرد، یعنی وی رویه کاملاً باخت - باخت را در پیش گرفته است.